Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Očista těla? To je aktivní životní styl, hydratace, detoxikace a cvičení s rozumem

Očista těla? To je aktivní životní styl, hydratace, detoxikace a cvičení s rozumem

14.3.2011 - Redakce Babinet

Milé dámy, možná jste si s novým rokem daly nějaké to předsevzetí, že v létě u vody budete předvádět své dokonalé tělesné křivky, které budete od začátku roku poctivě zdokonalovaly díky zcela novému životnímu stylu. Ano, je to příjemné naordinovat si zdravou stravu, denně posilovnu nebo běžeckou dráhu. Ovšem tělo, které není na takovou zátěž zvyklé, bude dříve nebo později vzdorovat a výsledek se tak jako tak nedostaví ihned. Pokud se ale do pohybu a lehčí stravy pustíte postupně, dlouhodobě a s mírou, výsledek bude stát za to. :-)

Ať už si dáte předsevzetí, nebo ne, ať už se pustíte do pohybu a zdravé stravy, vždy myslete na správnou hydrataci – správný pitný režim je půlka zdraví! MĚJTE NA PAMĚTI SLOVO ROVNOVÁHA. VŠEHO MOC ŠKODÍ. :-)

Mnoho lidí uvažuje po Vánocích o tzv. detoxikaci organizmu – tedy o jakémsi pročištění organizmu. Nejrůznější detoxikační přípravky a kúry jsou sice dobrým prodejním tahem, ale o jejich účinnosti lze velmi úspěšně pochybovat. Co není tak populární, ale naopak daleko účinnější, je „inventura“ životního stylu.

„Faktem je, že tělo po vánočním a novoročním hodování většinou potřebuje pročistit a dodat chybějící látky – zejména tekutiny, vlákninu a vitaminy. Na zimu se totiž naše tělo – v očekávání hladu a zimy – intenzivně připravuje a ukládá zásoby. Vánoce a zima ale v našich podmínkách znamenají spíše pokles pohybové aktivity při současném zvýšeném příjmu potravy. Člověk přijímá méně tekutin, v chladu necítí takovou žízeň jako v letním období, konzumuje méně zeleniny a ovoce. Nemalý vliv na zdravotní stav má rovněž počasí, protože nižší teploty a střídání tepla při přechodu z místnosti ven a naopak snižují odolnost organizmu,“ říká k detoxikaci a všem novoročním předsevzetím o „novém životě“ pan Mgr. Pavel Suchánek, odborník na výživu.

Zásadní proměnou by proto v rámci zlepšení kondice a „detoxikace“ organizmu měl projít pitný režim a jídelníček. Zimní období se většinou projeví nárůstem hmotnosti, takže prvním důležitým krokem je naordinovat si více pohybové aktivity a snížit příjem energie.

„Celkově je dobré stravu odlehčit, přidat tekutiny, vitaminy, vlákninu a minerální látky. Důležitý je samozřejmě i pitný režim. Denně by měl člověk vypít alespoň 2,5–3 l tekutin, přičemž za základ je považována voda (ať už pramenitá nebo i stolní), nebo nápoje obsahující zejména vodu (např. 100% džus výrazně ředěný vodou apod.). Neplatí, že není vhodná voda sycená oxidem uhličitým – navzdory předsudkům „neokyseluje“ krev. Existují navíc studie, které ukazují, že díky kombinaci různých nápojů (včetně těch sycených a slazených) dokáží lidé jednodušeji naplnit doporučený příjem tekutin
a v takovém případě není pití sycených nápojů chybou. Nicméně, je třeba dbát na to, aby tyto nápoje svou energetickou hodnotou odpovídaly konkrétnímu životnímu stylu a byly konzumovány s mírou,“
upřesňuje Mgr. Suchánek.

Voda je pozoruhodná a přitom nedoceněná látka – bez vody se umírá během několika dní. Ve vodě jsou rozpuštěny minerální látky, vitaminy a stopové prvky, které jsou nezbytné pro fungování organizmu, a probíhá v ní většina energetických reakcí. Voda a tekutiny vůbec jsou skvělým chladičem našeho organizmu a udržují stálost jeho vnitřního prostředí. A to platí i pro ochucené sycené nápoje, které jsou až z 89 % tvořeny vodou a jsou vhodné třeba před sportovním výkonem.

FAKTA  O VODĚ: Organizmus dospělého člověka je tvořen ze 60 % vodou (u novorozenců je to až 77 %, u batolat okolo 75 % a u dětí okolo 70 %). Proto správný a dostatečný příjem tekutin (tzv. pitný režim) je velmi důležitý zejména pro děti. V České republice je pitný režim stále ještě podceňován – podle některých údajů například ženy vypijí jen třetinu množství tekutin, kterou by vypít měly, a obdobná je situace i u starších lidí, zejména v důchodovém věku.

Za spolupráci děkujeme Mgr. Pavlovi Suchánkovi, odbornému pracovníkovi v oblasti výživy.

Tím, že si jeden den zaběháte kolem řeky a s vypětím sil uběhnete 5 km, až je vám fyzicky zle, a navíc aniž byste předtím někdy trénovali, nezhubnete ani neprospějete organismu.

Opravdu potřebujete trápit své tělo denně na rotopedu nebo každý den po práci běžet na volejbal či zumbu? NE! Zkuste se zamyslet nad tím, kdy během dne můžete vynechat dopravní prostředky a „jít po svých“, kdy nemusíte jezdit výtahem, ale vyběhnout si schody, a uvidíte, kolik budete mít pohybu!

Cvičení a jakýkoli pohyb jsou samozřejmě pro tělo blahodárné, ale právě zde je velký vykřičník. Protože nesprávné cvičení, přílišná zátěž, špatné pohyby, to vše může způsobit lidskému organismu velké a dlouhodobé potíže. Jen si vzpomeňte, jak bolí svaly, když se po půl roce vydáte do fitness centra a naložíte si neúměrná kila na posilování... Každý krok je druhý den jako nepřekonatelná překážka. Abyste se těmto problémům vyhnuli, zeptali jsme se na několik základních pravidel sportování odborníka z centra World Class pana Mgr. Vladimíra Korbela.

1. Když si dám předsevzetí, že změním svůj život a začnu „něco“ od Nového roku dělat. Jak začít? Mám jít do fitka, na jógu nebo třeba raději běhat?

Rozhodnutí začít s pohybem je důležitým prvním krokem. Poté doporučuji vyhledat odborníka – osobního trenéra, konzultanta pro daný sport, který by měl být kvalifikovaným člověkem v otázkách cvičení a výživy. Měl by mi na základě změření složení těla a zdravotního stavu pomoci vytyčit reálné cíle. Měl by být schopen sestavit individuální tréninkový plán a poskytnout adekvátní výživová doporučení. Od každého trenéra požadujte komplexní přístup! To platí pro sport v tělocvičně i venku.

2. Když si dám větší dávku cvičení, zhubne a zesílí tělo rychleji?

Tréninkový proces je otázkou adaptace na zátěž. To znamená, že tělo musíme zatěžovat postupně, abychom se vyvarovali zranění a přetrénování. Tento proces lze urychlit použitím regeneračních procedur, jako je např. masáž, vířivka, strečink. Toto pravidlo platí u veškerého sportu, ať se bavíme o cvičení ve fitness centru, běhání v přírodě nebo třeba tenisu. Špatné pohyby, přílišná zátěž, přehnaně dlouhé tréninky v kombinaci s nevyváženou stravou, to všechno může tělu velmi ublížit.

3. Je nutné cvičit, když držím přísnou dietu?

Tohle je neúplná otázka, protože vždy záleží na tom, co je náším cílem. Jestliže nám jde jen o pokles váhy, tak každé zlepšení, třeba i jen stravy samotné, nám prospěje. Pokud je však náším cílem dlouhodobé snížení váhy, zkvalitnění svalové hmoty a upevnění zdraví, tak je to rozhodně souhrn cvičení, resp. pohybu a výživy. Důležité je mít na paměti, že pokud skutečně začnete pravidelně sportovat, měli byste dbát na vyvážený jídelníček.

4. Co když ani po třech měsících pravidelného sportování nepoznám žádný rozdíl na svém těle?

Myslím si, že pokud někdo pravidelně cvičí nebo se jakkoli hýbe a dodržuje základní pravidla vyrovnané výživy, tak není možné, aby se nedostavilo alespoň malé zlepšení. Podle mých zkušeností si většina lidí, kteří nejsou spokojeni se svým výsledkem, musí přiznat, že pravidla správné výživy nedodržují.

Na otázky odpovídal Mgr. Vladimír Korbel, WorldClass Personal Trainer Coordinator. Kontakt: www.worldclass.cz

Projekt Live Positively

Vaše názory

Ivanaa
26.1.2020 21:09

plus ostropestřec na detoxikacei jater

Mirka21
6.12.2020 19:14

Ahojky, zkoušeli jste někdo detoxikaci těla od parazitů? Hledala jsem si o tom něco a přišlo mi to zajímavé, ale chtěla bych znát nějaké osobní zkušenosti, rady nebo typy

VoLenka73
18.12.2020 14:24

Zdravím, Mirko, zkuste wuemex. Mi pomáhá s detoxikací a jsem s ním spokojená

Pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte.

Další z magazínu

Nejčtenější články
Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz