Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Nejčastější trávicí potíže

Nejčastější trávicí potíže

27.7.2010 - MUDr. Petr Hoffmann

Následující uvedené nemoci a potíže z oblasti trávení a zažívání jsou těmi nejběžnějšími. Absolutní špičkou mezi příčinami těchto problémů je z pohledu čínské medicíny nerovnováha mezi zablokovanými játry a žlučníkem na jedné straně a oslabením žaludku, sleziny a slinivky na straně druhé, což vede k celé řadě rozličných příznaků od nadýmání, nafouknutí, pocitu tíže po jídle počínaje až po bolesti v podžebří, průjmy či zácpu konče. U níže uvedených potíží jsou uváděny nejčastější příčiny těchto potíží tak, jak se s nimi můžeme dnes v čínských ordinacích setkat.

1. Nafouknutí, nadýmání a pocit tíže po jídle

Tyto nejčastější zažívací problémy provází snad každého z nás. Pociťujeme „balón“ na břiše, napětí a tíži po jídle, často spojenou s nadýmáním a odchodem větrů. Pokud k tomu dochází často, je zcela na místě harmonizovat svoje trávení, respektive upravit nerovnováhu mezi játry a žaludkem. Představme si, že v oblasti břicha sídlí dva balónky – jeden balónek představují játra a žlučník, druhý balónek pak zase slezinu, žaludek a slinivku. Zablokovaná čchi jater (nejčastěji z emocí) se chová podobně jako „tvrdý, pevný balónek“, který utiskuje slezinu či napadá žaludek – „měkký, poddajný balónek“. Utiskovaný balónek sleziny či žaludku pak samozřejmě nemůže plnit řádně svoji funkci trávení a zažívání, což vede k výše zmíněným obtížím. V případě, že převládá horko, objevuje se spíše zácpa, v případě, že převládá vlhko, pak se objevuje spíše průjem, často se však střídá zácpa s průjmem. Z hlediska čínské medicíny spočívá léčba v odblokování čchi jater a žlučníku, rozproudění stagnace, ochlazení horka, posílení čchi sleziny a žaludku a odvedení nahromaděného vlhka.

Dlužno podotknout, že tato nerovnováha je součástí skoro všech trávicích a zažívacích potíží. Typickým onemocněním dnešní doby je syndrom dráždivého střeva či tračníku, což je nemoc, u které se sice nenajdou žádné organické příčiny nemoci, ale pacient je přesto sužován výše zmíněnými příznaky – křeče, bolesti v břiše, střídání zácpy s průjmem, únava, úzkost...

Bylinné směsi: Utišení větrné bouře (kód 064)

Zklidnění zčeřené hladiny (kód 062)

2. Chronický zánět žaludku

Tyto záněty se projevují trvalou tupou bolestí v oblasti žaludku nad pupkem, která začíná asi hodinu po jídle, přidává se nevolnost, zvracení, kyselost v ústech, říhání či nechutenství. Z pohledu čínské medicíny se jedná o napadení zablokované čchi jater směrem k žaludku, jež se po čase přemění na horko, které stagnuje v oblasti žaludku a slinivky.

Bylinné směsi: Posílení Říše středu (kód 079)

+ Hostina pěti chutí (kód 105)

3. Chronický zánět slinivky

Toto je obdobný případ jako u zánětu žaludku, pouze s tím rozdílem, že čchi jater napadá slinivku. Bolesti se tak objevují více v podžebří, a to jak vpravo, tak vlevo, ale mohou vyzařovat i do oblasti žaludku. Bolesti se zlepšují vleže nebo v podporu klečmo (na čtyřech končetinách).

Bylinné směsi: Utišení větrné bouře (kód 064)

+ Hostina pěti chutí (kód 105)

Chtěli byste vyzkoušet bylinné produkty? Zajímá vás tradiční čínská medicína? Více se o ní dozvíte v nové knize MUDr. Petra Hoffmanna: Od pramene čínské medicíny (nakl. Euromedia 2007) či v jeho ordinaci U Černé věže 6 v Českých Budějovicích (kontakt ).

Zúčastněte se naší soutěže a vyhrajte dárky od www.patentnimedicina.cz

Vaše názory

Pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte.

Další z magazínu

Nejčtenější články
Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz