Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Liberecký kraj  /  Stráž pod Ralskem, turisticky klidné místo s nejednou zajímavostí

Stráž pod Ralskem, turisticky klidné místo s nejednou zajímavostí

2.6.2024 - redakce Babinet.cz

Městečko Stráž pod Ralskem najdeme v Libereckém kraji v okrese Česká Lípa. První zmínka o obci se objevuje již v listině krále Václava II. z roku 1283, kdy zde rod Markvarticů vybudoval hrad. Obec převzala jméno podle svého mateřského hradu nazývaného Wartenberg (Warte auf Berge=stráž na vrchu).

Právě hrad je tento rok hlavním lákadlem pro turisty, neboť se poprvé v historii letos v květnu otevřel pro veřejnost a doslova vstal z popela… Hrad má skutečně bohatou historii. Za třicetileté války byl v roce 1639 vypleněn a poškozen švédským vojskem a v roce 1645 byl vypálen.

foto / Petr Matura

V době, kdy sídlo vlastnil rod Hyšpergárů, došlo zde k rodinné tragédii. Tehdy druhý Kašparův syn Baltazar před hradním mostem pod lípou probodl svého strýce Erazma. Dodnes před mostem zůstal starý pařez po smírčí lípě, ze které vyrůstá nový lipový kmen.

Během druhé světové války zde byla pobočka německého úřadu RSHA z Berlína. Pracovali tady starší židé znalí kancelářských prací, ostatní práce vykonávali zajatci. Ve sklepeních měli údajně nacisté rovněž i vězení.

Po malé přestávce, kdy zde bylo rekreační zařízení, se sem vrátila opět armáda, tentokrát sovětská. Za jejího působení byl objekt velmi poškozen a roku 1987 navíc došlo k velkému požáru. Dnes je po náročných opravách zpřístupněn první prohlídkový okruh a příští rok bychom se možná mohli podívat i do tajemných sklepení, kde právě probíhá další fáze obnovy tohoto malebného a tajuplného šlechtického sídla.

V okolí se nachází další zajímavost, kterou je mysticky působící Boží hrob, vytesaný v pískovcové skále. Pochází pravděpodobně z 18. století. Nedaleko najdeme i barokní kapli sv. Jana Nepomuckého z roku 1722, postavenou majitelem panství Ludvíkem Hartigem. Dnes má kapli v pronájmu pravoslavná církev. Ve městě nás zaujme též morový sloup z roku 1682 a nedaleko něj, hned proti městskému muzeu, i několik soch světců.

Také samotná návštěva muzea, kde sídlí i infocentrum, je velmi zajímavá. V přízemí si můžeme prohlédnout školní třídu tak, jak skutečně vypadala v první polovině minulého století, a v horních patrech se seznámíme s historií města Stráže pod Ralskem. Expozice se věnuje taktéž těžbě uranových rud na Českolipsku, a to zejména v oblasti Stráže pod Ralskem. Další část se věnuje významným místním osobnostem, jako byl například architekt Rudolf Bitzan, pražský arcibiskup Daniel Mayer nebo hudební skladatel H. I. F. Biber.

V další místnosti je pak umístěna zajímavá expozice, věnovaná historii parašutistů ve Stráži pod Ralskem a osudné tragédii gen. Sochora na křižovatce za Hamrem. Nachází se zde také expozice věnovaná mysliveckému a hasičskému spolku či výstava minerálů. Zajímavostí je zcela jistě například i koprolit dinosaura.

Ve města najdeme také několik restaurací a cukrárnu. Výhodou cestování do Stráže pod Ralskem je rovněž velice dobrá dopravní dostupnost z Liberce, takže výlet si užijí i nemotoristé. Navíc v tomto malebném městečku je o poznání klidněji, než kupříkladu v krajském městě Liberci nebo v dalších, turisticky známějších místech tohoto regionu.

napsal Petr Matura

zdroje: cs.wikipedia.org, strazpr.cz, hrady.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz