Babinet.cz  /  Recepty  /  Bezmasá jídla  /  Cibulový salát: Zdraví v každém kroužku

Cibulový salát: Zdraví v každém kroužku

1.3.2024 - AndreaP.

Cibule je nejen skvělým doplňkem k mnoha pokrmům, jak si popíšeme níže, ale také významným zdrojem zdraví prospěšných látek. Je bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty, které mohou přispět k lepšímu zdraví.

Cibule je široce užívaná při vaření. Používá se oloupaná od vrchních uschlých vrstev, nejčastěji nakrájená, méně se využívá i cibulová nať. Syrová cibule má pálivou chuť a používá se například jako příloha k pečivu či uzeninám, často v kombinaci s hořčicí . Vařenou cibuli mohou obsahovat některé zeleninové polévky. Osmažená cibule se používá jako základ pro cibulovou jíšku, která se poté dává do gulášů a perkeltů, omáček, zeleninových polévek, některých luštěninových pokrmů, špenátu a zelí. Samotná smažená cibulka s tukem se používá například k maštění a ochucení vařené čočky a dalších pokrmů.

A dnes si z této všestranné a zdraví velmi prospěšné zeleniny připravíme salát. Cibulový salát je nejen chutný, ale i výživný a může být skvělým způsobem, jak do svého jídelníčku zařadit více zeleniny.

(fotografie: Pixabay)

Potřebujeme :

  • 2 šálky na kroužky nakrájené cibule
  • sůl
  • ocet
  • olej

 

Na dno kastrolu vlijeme vodu, kterou přiměřeně okyselíme a osolíme, vznikne marináda, kterou dáme vařit. Po začátku varu vložíme cibuli, přiklopíme pokličkou a od doby, kdy poté začne vařit cibule, necháme probublávat 10 minut. Po této době cibuli odstavíme a necháme vychladnout.

Rozdělíme porce na hlubší talířky a pokapeme mírně olejem. Povrch můžeme ještě dozdobit cibulovou zelenou natí.

Výborné jako doplněk k masu.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další recepty

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz