Babinet.cz  /  Tvůrčí dílna  /  Ostatní  /  Přivezli jste si mušle a kamínky z dovolené? Co z nich vytvořit

Přivezli jste si mušle a kamínky z dovolené? Co z nich vytvořit

29.7.2023 - redakce Babinet.cz

Když vyrazíte na dovolenou, určitě si rádi přivezete drobnou památku. Máte-li však děti, pak se suvenýr snadno promění v hromadu mušlí a zajímavých kamínků. Děti jsou totiž těmi nejvášnivějšími sběrači mořských pokladů. Ony mají o zábavu na pár hodin postaráno a vy máte klid. Co pak ale doma s jejich úlovky dělat? Poradíme.

foto / Unsplash

Krabice po babičce

Vzpomínáte také na pestrobarevné krabice od obrovských bonboniér, které vlastnily většinou naše babičky? Měly v nich uloženy fotografie vonící dávnými vzpomínkami, bývaly v nich dopisy, přání, nebo osobní poznámky zvláštní ceny.

Tak nějak se postupem času stává, že se tyhle vzpomínkové krabice dostanou nakonec k vám. Dlouho leží skladem a nenachází uplatnění.

Až si jednou takhle přivezete tu hromadu mušlí, krabice se konečně velmi hodí. Mušle do ní vsypete, úhledně rozprostřete, ale krabice stejně putuje do skříně, nebo jiného úložného prostoru. A mušle sejdou z očí, i z mysli. Ale nemusely by …

Tvoření z mušlí a kamínků

Aby nemusely mušle nechat zajít svou slávu v babiččině krabici, můžete je určitě použít na mnoho krásných dekorací. Vyzdobte si jimi interiér a dejte dětem jasně najevo, že jsou pro vás jejich úlovky důležité.

 • Věnec z mušlí

Tato dekorace jistě najde své místo třeba na dveřích koupelny. Nebudete potřebovat nic jiného, než mušle, podkladový materiál a tavnou pistoli, nebo velmi silné lepidlo.

Nejdříve si vytvořte libovolný základ věnce. Může být úplně obyčejný, jako pořizujete na tvorbu věnce adventního. Mohou být ale také klacíky, obarvená dřívka a tak dále. Tento podklad libovolně přizdobíte. Můžete například na celý korpus nanést lepidlo a obalit ho pískem. Poté zalakovat lakem na vlasy.

Nakonec k němu tavnou pistolí připevníte mušle tak, jak je vám to pochuti.

Nezapomeňte na provázek, nebo háček, pomocí kterého věnec na dveře upevníte.

 • Šperky

Nebráníte se výstředním šperkům? Pak oprašte svůj starý náramek a pomocí tavné pistole opět připevněte na šperk mušle a kamínky. Totéž můžete udělat s příhodným náhrdelníkem, či prstenem.

 • Mušle v obrazu

Už dlouho tápete, čím vyzdobit nezaplněný kus stěny například v chodbě? Vyrobte si decentní obrazovou mozaiku pomocí mušlí. Nakupte si pár libovolných rámečku vyšší výplně. Pomocí lepidla upevněte mušle do prostoru, kam by za normálních okolností přišla fotka. Zarámujte a seskládejte si na zeď pokračovací mozaiku pomocí ostatních rámečků, do kterých jste zapracovali mušle stejným způsobem.

 • Samotný rámeček

Máte vyvolanou půvabnou fotografii právě z dovolené? Kupte si úplně obyčejný rámeček a ten pomocí tavné pistole mušlemi rovnou ozdobte. Seskládejte mušličky podle vaší fantazie a drobná prázdná místečka vyplňte pískem, nebo kamínky.

 • Svíčky

Tato dekorace je obzvláště roztomilá a hodí se třeba na konferenční stolek. Nakupte pár malých, samostatných knotů. Ty postavte do mušlí a pak je opatrně zalijte voskem z rozpálených svíček. Nechte zatuhnout a můžete používat. Pro dokonalou atmosféru můžete zvolit vosky z vonných svíček. Kombinujte dle své nálady a chuti.

 • Květináče

Máte k dispozici starý květináč, který se hodí tak akorát k popelnici? Počkejte s jeho vyhozením. Dozdobte ho pomocí tavné pistole mušlemi. Pak vyplňte pískem a navrch úhledně naskládejte další mušle, nebo kamínky.

 • A? Babiččina krabice

Čím jsme začínali, tím také končíme. Jste li pokračovatelem tradice s krabicí po babičce, vyzdobte ji mušlemi. Zafixujte mušle na krabici pomocí tavné pistole. Pěkně jednu mušličku vedle druhé. Krabici vyplňte libovolným materiálem a můžete i vy pokračovat v osobitém ukládání fotek.

Minitipy závěrem

Pomocí mušlí vytvoříte i milé drobnosti, které vám nezaberou žádný čas.

 • Ozdobte mušlí jmenovku na dveřích.
 • Mušličku připevněte na dárkovou jmenovku pro někoho blízkého.
 • Tavná pistole, mušle a přední strana vašeho diáře.
 • Z mušlí vytvoříte také svícen. Dle libosti si do velké sklenice naskládejte mušle a vložte menší sklenici. Do té dejte svíčku a svícen je na světě.

 

Napsala Bára Klímová

zdroj: redakce

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další články tvůrčí dílny

Náš tip