Babinet.cz  /  Magazín  /  Čtenářské příběhy  /  Tchyně není schopná pochopit, že naše dítě režim nepotřebuje. Dcerku to zbytečně mate, svěřuje se Katka

Tchyně není schopná pochopit, že naše dítě režim nepotřebuje. Dcerku to zbytečně mate, svěřuje se Katka

25.10.2022 - redakce Babinet.cz

S tchyní a tchánem žijeme společně v jednom domě. Když se rodiče mého manžela hodně rozčílí, ještě dnes občas máme na talíři, že si takto krásně, nově a prostorně v podkrovním bytě bydlíme jen díky nim. Z části mají pravdu. Spoustu věcí nám pomohli zafinancovat, ale i my jsme se podíleli. Toto téma zdánlivě s mým problémem nesouvisí, když se na něj ale podívám blíže, vždy tam spojitost najdu.

ilustrační foto / Freepik

Tchyně zkrátka nedokáže pochopit, že naše dcerka, které ještě nejsou ani dva roky, režim zatím nepotřebuje. Maminka mého muže si chce dělat věci po svém a přesně toto dělá i dcerkou. Když ji hlídá, cpe ji například po obědě do postýlky. Malá tam nakonec opravdu usne, ale co jí také zbývá jiného? Chvíli pláče, a když vidí, že nikdo nepřichází, usne. Tchyně se mi potom chlubí, jak krásně u ní malá spala. Tisíckrát jsem jí už říkala, že my to takhle nemáme. Já si s dcerkou chodím po obědě lehnout do postele. Nebo ji dám do kočárku a jdeme na procházku. Nenechávám ji nikdy samotnou plakat v postýlce. Když se malé spát nechce, nenutím ji. Totéž zmíněný oběd. Skoro nikdy nejíme ve stejný čas. Jednou s dcerou čekáme na manžela a jíme až po dvanácté, jindy se najíme už v 11, když vidím, že dcera hladoví. Zkrátka obědváme tak, jak to vyjde a podle toho, kde zrovna jsme nebo co zrovna děláme. Ani toto tchyně nebere v potaz. Když má malou dole a já nejsem doma, oběd se do ní snažit nacpat přesně ve 12. A to, i když vidí, že dcera nemá hlad nebo chuť. Úplně stejné je to s koupáním, s večeří i s uspáváním. Všechno si dělá po svém a pořád se za mými zády snaží dceru naučit režimu. Moje dítě ale zatím žádný režim nepotřebuje a jsme spokojené tak, jak to máme nastaveno. Na mateřské přece člověk nikam nespěchá. Na prvním místě je dítě a všechno ostatní počká. Režim tak zatím není potřeba. Všechno přijde přirozeně časem až samo.

Tchyně mi pak ale předhazuje, že malou moc rozmazluju a že se mi ten její ne režim jednou vymstí. Když se bráním a jsem v koutě, vytáhnu ten největší kalibr. Čili to, že já jsem matka dítěte. A právě v takovou chvíli začne manželova maminka vytahovat právě ono bydlení. Nikdy se ale do hádek nepouštím hlouběji. Nestojí mi to za to a ani si ty zmínky o bydlení neberu osobně. Tchyně je hodná ženská a nemyslí to tak, vím to. Ale pasuje se do role vychovatelky, která vehementně potřebuje nastavit režim, i přesto, že já nesouhlasím. Když jí to vyčtu, jde na mě s bydlením.

Když s tím jdu za manželem, mávne nad tím rukou. Vždy mi jen poradí, abych si nás představila v letech jeho rodičů. Tato rada však vůbec nepomáhá a není mou povinností si něco takového představovat. Jsem moc ráda, že tchán s tchýní malou hlídají a že se jí ve svém volném čase věnují, ale to neznamená, že vůbec nemusí respektovat přání a rozhodnutí rodičů dítěte. To, co máme s dcerkou najeté, mi vždy rozkopnou a pak kvůli tomu vznikají jen problémy. Já brečím, tchyně je naštvaná, malá je zmatená, manžel si nás obě dobírá, protože to prý dramatizujeme a tchán se raději k ničemu nevyjadřuje. Kdyby však tchyně dala na mě a dělala to tak, jak si přeju, všichni bychom měli svatý klid.

Katka, 33 let

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky. Jména osob byla na její žádost pozměněna

korektura textu Bára Klímová

Pokud se chcete i Vy podělit se svým příběhem, napište nám do redakce na bara.klimova@babinet.cz.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip