Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Jihočeský kraj  /  Táborská setkání se vracejí v tradičním velkém formátu a hejtman Jan Žižka se ujme vlády nad městem

Táborská setkání se vracejí v tradičním velkém formátu a hejtman Jan Žižka se ujme vlády nad městem

9.9.2022 - redakce Babinet.cz

31. ročník mezinárodního historického festivalu Táborská setkání se vrací v plném rozsahu, tak na něj byla veřejnost zvyklá. Hejtman Jan Žižka se ujme vlády nad městem od pátku 16. září do neděle 18. září.

foto se svolením Odboru kultury a cestovního ruchu města Tábor

Na co diváci mohou těšit? Festival zahájí v pátek v 19.00 hodin na Žižkově náměstí brněnská kapela Deloraine. Po 21. hodině přivede Jan Žižka pochodňový průvod na Žižkovo náměstí a v půl desáté se na budově Staré radnice odehraje příběh (videomapping) nazvaný „Z hlubin Jordánu“, který připomene 530 let od založení údolní nádrže Jordán. Večerní program na náměstí ukončí ukrajinská středověká kapela Spiritual Seasons. Středověké tržiště na Tržním náměstí (18.00 – 23.00 hod.) nabídne dobový život, středověkou kuchyni, ohňové show a prodej tradičních řemeslných výrobků. Hudební scéna v Lesoparku Pintovka bude patřit od 21.30 hodin koncertu táborských hudebních těles Peshata a Swind Band Tábor.

V sobotu se na Žižkově náměstí představí soubory z partnerských či spřátelených měst (Grodzisk Wielkoposki, Nové Zámky, Škofja Loka), ve 13.30 hodin přijde kostýmovaný průvod, ve 14.30 hodin bude předána Cena města za rok 2022 (in memoriam Bohumilu Smrčkovi a Marii M. Šechtlové) a náměstí bude večer patřit koncertům Michala Hrůzy a kapely Hrůzy, Davida Kollera s kapelou a Karla Kahovce a The Beatles revival.

Děkanská ulice za kostelem Proměnění Páně se promění v Uličku hříchů, na Špitálském náměstí budete moci nahlédnout do lékařského učení husitského kazatele, lékaře a astronoma mistra Křišťana z Prachatic (Středověký špitál). Nebude chybět ani oblíbený Dětský ráj, tentokrát ve velkém formátu v Holečkových sadech.

Nám. Mikuláše z Husi zaplní Staročeský jarmark doplněný během celého dne o kulturní program. Na Tržním náměstí najdete Středověké tržiště. Na Velkém šanci budou od 18.00 hodin probíhat šermířská vystoupení, zakončená ve 22.30 hodin Noční ohňovou show. Návštěvníky oblíbený rytířský turnaj začne v 16.00 hodin na louce pod Holečkovy sady. Lesopark Pintovka obsadí Teen zóna (14.00 – 18.00 hodin). V letošním roce nebude v programu scházet ohňostroj, který bude odpálen ve 22.00 hodin z Jordánské pláže (Sokolské plovárny) a z pontonů na hladině Jordánu a nabídne tak nečekané světelné efekty a úžasnou show.

V sobotu návštěvníci najdou před budovou Střelnice tradiční Výstavu požární techniky profesionálních hasičů Tábor (10.00 – 13.00 hodin). V zahradě Střelnice odpoledne vystoupí Svišti v orchestřišti, Pocta Zuzaně Navarové a Náhodný výběr.

Neděle bude ve znamení Dnů evropského kulturní dědictví. Jsou připraveny komentované prohlídky o památníku nacistického popraviště a o Jordánu a táborských kašnách. Na Žižkově náměstí vystoupí Jiří Schelinger Tribute Mladen Djelmo ve 14.00 hodin a táborská formace Corazón v 16.00 hodin.

Z nedělního doprovodného programu lze upozornit na výstavu hub v botanické zahradě od 8.00 do 18.00 hodin nebo na táborskou veslařskou regatu na hladině údolní nádrže Jordán od 10.00 do 15.00 hodin, v rámci které bude pokřtěna nová párová čtyřka věnovaná oddílu městem Tábor.

Letošní změnou je, že se po dvou letech bude platit opět vstupné, ale pouze na Žižkově náměstí, kde se odehraje hlavní část programu. Vstupenky lze zakoupit v infocentru na Žižkově náměstí nebo online na stránkách www.taborskasetkani.eu/vstupne. Pro letošní rok město Tábor připravilo novinku v podobě online rodinné vstupenky. Je určena pro rodiny s dětmi ve věku 7–12 let (1–2 dospělí a max. 3 děti). Podmínkou je nákup online vstupenky a děti v této kategorii budou mít vstupné zadarmo. Děti do 6 let zůstávaní také zadarmo, bez nutnosti koupi online vstupenky. Základní dvoudenní vstupné je 250 Kč (na místě 350 Kč) a zlevněné vstupné (děti 7-12 let, senioři nad 65 let, ZTP) je 150 Kč (na místě 250 Kč). „Letošní cena dvoudenní vstupenky zůstává nadále příznivá a dostupná díky příspěvku města Tábor a finanční pomoci partnerů festivalu,“ uvedla Radka Šimková, vedoucí Odboru kultury a cestovního ruchu.

zdroj: taborskasetkani.eu

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz