Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Jihočeský kraj  /  Tip na výlet: Toulavá turistická Toulava nejen s množstvím věží a rozhleden

Tip na výlet: Toulavá turistická Toulava nejen s množstvím věží a rozhleden

25.8.2022 - redakce Babinet.cz

Na jih od husitského města Tábora se k městu Bechyni táhne údolí řeky Lužnice. Na sever se zvedají zelené kopce Jistebnicka a Sedlčanska a na západě se za Milevskem vlní řeka Vltava. To je krajina na pomezí středních a jižních Čech, nazývaná Toulava.

 

foto: Petr Matura     

Najdete zde vice než patnáct rozhleden a vyhlídkových věží. Například kromě vyhlídky z městské věže v historickém Táboře můžete zdolat i 155 schodů a vystoupat na 25 metrů vysokou věž bývalého hradu Kotnov. Město Tábor se navíc může pyšnit hned několika NEJ – nejstarší vodní nádrží ve střední Evropě, nejstarší elektrifikovanou železnicí v Rakousku-Uhersku nebo největší středoevropskou filmovou zbrojnicí v Housově mlýně. Lze se též vydat kupříkladu na stezku Lužnice z Tábora do Příběnic, kterou postavil Klub českých turistů s podporou hraběte Harracha již v roce 1899.      

Hýlačka, plochý kopec ležící přibližně 3 kilometry jihozápadně od Tábora, v táborské místní části Větrovy, je dalším vyhlídkovým místem. Jeho vrchol, na němž se v letech 1920–2012 nacházela stejnojmenná rozhledna, dosahuje výšky 525 metrů. Ráno 1. ledna 2012 rozhledna vyhořela a následně musela být část její konstrukce stržena, jelikož hrozilo zřícení. Nová rozhledna, na jejímž vzniku se nemalou měrou podílel Klub českých turistů, se začala stavět v březnu 2015 a celá stavba byla slavnostně otevřena 1. srpna 2015.      

Vydat se můžete rovněž i po první české pěší trase, jež se ocitla na seznamu nejlepších stezek Evropy Leading Quality Trails Best of Europe a která vede hlubokým údolím řeky Lužnice kolem historických měst Tábor a Bechyně, starých mlýnů a romantických zřícenin. Také v již zmiňované Bechyni, perle Toulavy, lázeňském městě postaveném na vysoké skále s renesančním zámkem a legendárním unikátním železobetonovým obloukovým mostem Duha, sdruženým pro silniční i železniční provoz přes řeku Lužnici, se nám naskytne úchvatný výhled z městské věže.      

Rovněž také i zřícenina hradu vám v okolí poskytne rozhled. Navštívit můžete bývalý hrad Šelmberk u obce Běleč, asi dva kilometry severovýchodně od Mladé Vožice. Stojí na stejnojmenném skalním ostrohu nad údolím říčky Blanice v nadmořské výšce 480 metrů. Hradní věž je dominantou celé zříceniny i okolí. Pro pěší turisty sem vede červená turistická trasa z Mladé Vožice.

I Čermákův vrch (532 m n. m.) nad obcí Krátošice je odedávna známý svým rozsáhlým výhledem. Není tedy divu, že zde stojí hranolová věž z kovu. Na její vyhlídkovou plošinu ve výšce 17 metrů se dostanete zdoláním 90-ti železných schodů, točících se po směru hodinových ručiček. Je odtud skutečně krásný výhled na Novohradské hory, Blanský les, Šumavu, Tábor, Choustník a Středočeskou pahorkatinu. Rozhledna byla postavena v roce 2001 a slouží také jako vysílač mobilních operátorů. 

napsal Petr Matura

zdroje: toulava.cz, jiznicechy.cz,cs.wikipedia.org aj.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
25.8.2022 22:54

:))

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz