Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Celá ČR  /  Tipy na prázdninové putování s dětmi

Tipy na prázdninové putování s dětmi

9.5.2022 - redakce Babinet.cz

Nastává čas výletů a někteří rodiče řeší, kam se vydat za poznáváním historie i památek a zároveň současně rovněž i zabavit své ratolesti.

  

Staré Hrady: foto Petr Matura

Zajímavým tipem jsou v tomto ohledu zcela jistě hrad a zámek Staré Hrady nedaleko Libáně v okrese Jičín. Staré hrady jsou unikátním renesančním komplexem. Stojí na místě původní tvrze Stará, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1340. Zajímavostí je, že se zde pravděpodobně narodil známý arcibiskup Arnošt z Pardubic. Pozdějším významným majitelem byl arcivévoda Albrecht z Valdštejna, který zdejší panství spravoval prostřednictvím svého synovce.

V roce 2007 získali hrad noví majitelé, kteří ho po nezbytných úpravách v roce 2008 zpřístupnili veřejnosti. Na zámku otevřeli tři okruhy a později přidali další. Pro dospělé je určen okruh, který se nachází v hradní a zámecké části. Jmenuje se „Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I.“. Na prvním nádvoří je pak navíc k vidění též gotická kaple sv. Jana Křtitele ze 14. století.

Pro děti je zde pak připraveno hned několik dalších okruhů. Děti se tak rozhodně nebudou nudit a během vtipně a nápaditě komentovaných prohlídek se určitě pobaví i dospěláci. Po vyčerpávající prohlídce je možno se občerstvit v hradní restauraci a dospělí mohou ochutnat mimo jiné kupříkladu i místní hradní medovinu.

Horní Libchava: foto Petr Matura

Dalším zajímavým místem, které zaujme velké i malé návštěvníky, je zámek Horní Libchava nedaleko České Lípy. Zámek byl postaven v roce 1574 Jindřichem z Wartemberka. Zajímavostí je, že od poloviny 17. století až do roku 1926 vlastnil sídlo maltézský řád.

Během okupace převzala zámek počátkem roku 1939 organizace Sächsische Bauernsiedlung a zřídila zde ubytovny pro Říšskou pracovní službu. Od roku1943 až do osvobození patřil zámek k hospodářství SS, zvanému Malta. Podle názoru některých badatelů měli nacisté ve sklepeních zámku cosi ukrýt, ale veškeré zde doposud prováděné výzkumy to dodnes nepotvrdily.

Dnes je zámek v soukromých rukách a nabízí mnoho akcí pro děti, například divadlo, letní tábory nebo tematické víkendové akce. Po domluvě jsou zde rovněž také i možné prohlídky malého okruhu, vhodného pro děti. Dospělí návštěvníci si zde zase mohou prohlédnout etnografickou výstavu, neboť majitel zámku je cestovatel. Samozřejmostí je také prohlídka zámku s výkladem historie.

Hrad Radyně: foto Petr Matura

Rovněž i známá zřícenina hradu Radyně nedaleko Plzně, konkrétně jižně od Starého Plzence, jež byl původně postaven v letech 1356 – 1361, je dnes vhodným tipem na výlet s dětmi. Hrad leží ve výšce 567 m n. m. a své nynější jméno získal podle buližníkové skály, na níž byl postaven. Kromě zajímavé expozice, která vypráví o historii hradu, totiž nabízí stálou audiovizuální pohádkovou expozici s tajemnými bytostmi z pověstí o hradě Radyni. Všechny návštěvníky pak zcela jistě zaujme model hradu Radyně a vyhlídka na věži hradu. Radyně je velmi dobře dopravně dostupná a pod hradem se nachází také i občerstvení.

napsal Petr Matura

zdroje : hrady.cz, wikipedia.org, starehrady.cz, hrad-radyne.cz, pohadkovy-zamek.cz.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
9.5.2022 15:19

pěkné

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz