Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Celá ČR  /  Křížem, krážem Bystřickem, krajinou řeky Svratky, rybníků a vodních ploch

Křížem, krážem Bystřickem, krajinou řeky Svratky, rybníků a vodních ploch

2.5.2023 - redakce Babinet.cz

Nechte se okouzlit nezkažeností přírody mikroregionu Bystřicko a přesvědčte se, že „voda“ dokáže být vskutku atraktivním turistickým cílem. Zdejší panenská krajina láká všechny typy výletníků, na své si zde přijdou cyklisté, vodáci, ale také rodiny s dětmi například při návštěvě pohádkového hradu Pernštejn.


foto / Pixabay


Krajina řeky Svratky, rybníků a vodních ploch

Voda byla hnacím prvkem tohoto regionu od nepaměti. Už jen samotný název i pojmenování Bystřice nad Pernštejnem, přirozeného centra oblasti dává tušit, že tento životodárný živel určoval vzhled krajiny i podobu její zástavby. Celé území je protkáno čistými potoky a říčkami, jejichž sběrnicí je místní nejdůležitější tok - řeka Svratka. Bystřicko je zvlněná zalesněná oblast se vzácně zachovalým krajinným rázem nacházející se uvnitř přírodního parku Svratecká hornatina, na okraji Českomoravské vrchoviny.

Kdo by chtěl spatřit a spočítat všechny zdejší vodní plochy, vynaloží velké úsilí. Můžete jich zde obdivovat více než tři sta, část z nich překvapivě ukrytých na odlehlých místech. Milovníkům vodních radovánek a náruživým rybářům slouží nedávno znovuoživené rekreační rybníky Skalský, Domanínský a Argentina.

Dominantou kraje je však jedna z našich nejhezčích přehrad vůbec – Vírská přehrada. Ačkoli slouží jako zásobárna pitné vody a její rekreační užití není povoleno, turistům nezůstane atraktivní okolí zcela utajeno. Vydejte se pěšky či kolmo po unikátní Svratecké vodohospodářské naučné stezce sledující na šestnácti kilometrech Svratku a lemující po pravobřežní komunikaci právě vírskou nádrž.

Co na ní můžete vidět? Kromě získání vědomostí z informačních panelů zejména krásnou přírodu, ale také hradní zříceniny Dalečín a Pyšolec, romantickou vyhlídku Hraběcí stolek nebo dochovanou lidovou architekturu v obci Vír. Anebo tajemné zříceniny Aueršperk a Zubštejn. Daleké výhledy z Karasína, Trenkovu rokli, vzácné kostely jako ten ve Vítochově, hornické expozice a mnohé další památky. Neváhejte a vezměte své děti poznat kousek naší země.

Pokud přeci jen zatoužíte po troše světské zábavy, která rozvíří poklidnou atmosféru přírodních a kulturních památek, tak můžete vyrazit do zábavního parku Šiklův Mlýn ve Zvoli. Rozsáhlý areál zahrnuje westernové městečko plné kovbojů, indiánů i lotrů s kolty proklatě nízko u pasu.

zdroj: regionbystricko.cz    

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz