Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Co je v domácnosti největším žroutem elektřiny?

Co je v domácnosti největším žroutem elektřiny?

10.2.2022 - redakce Babinet.cz

Jestliže si myslíte, že za vaší vysokou spotřebu elektřiny mohou děti, které věčně nezhasínají na chodbě, celý večer hrají na počítači a stále si nabíjí svůj chytrý telefon, pak jste na omylu. V rámci výchovy jim samozřejmě můžete za tyto prohřešky vyčinit, avšak za nekřesťanské vyúčtování mohou jiné elektrospotřebiče.

fotografie: Freepik

Největší domácí žrouti elektřiny

V českých domácnostech je čím dál více elektrospotřebičů, není tedy divu, že se rodinám zvyšují náklady na energie. Stačí dostat jako vánoční dárek kávovar a už se spotřeba zvyšuje. Elektřina tak není žádná levná sranda.

Plazmová televize

Druhým nejnákladnějším spotřebičem je plazmová televize. Tedy jen za předpokladu, že se doma díváte na obrazovku větší jak 52 palců, což odpovídá úhlopříčce 132 cm. Postupně tak z domácností mizí a nahrazují je například nové OLED TV, které nabízejí nejen bohatší a sytější barvy než jejich předchůdkyně, ale také výrazně nižší cenu provozu.

Starší lednice

U starších ledniček, u nichž ani optimalizace provozu nepřináší výraznější úsporu, je třeba se zamyslet, jestli je nevyměnit. Taková, sice výborně chladicí, ale patnáct let stará stolitrová „calexka“, si vezme ze sítě za 24 hodin neuvěřitelných 3,5 kWh. Jednoduše se dopočítáte, na kolik vás podobná chladicí babička za měsíc může přijít.

Pračka

I když už pračku nějaký ten rok máme, vyplatí se prostudovat si návod a zjistit, který program se přesně na co hodí, a zvolit tak k danému typu prádla ekonomickou variantu.

Počítač

Pakliže vám poběží doma v průměru 23 hodin týdně, spotřebuje 13 % elektřiny z celkového objemu. Platí, že o něco úspornější než stolní počítače jsou notebooky. Když ale u vás doma žije opravdový herní maniak, který tráví na počítači téměř každou volnou chvíli (počítáme s necelými 6 hodinami denně) a „paří“ počítačové hry náročné na grafiku (a tudíž i spotřebu elektřiny) může se tahle zábava pěkně prodražit.

Myčka na nádobí

V těsném závěsu za plazmovou televizí je myčka na nádobí. Navíc k myčce je nutné připočíst i náklady za tablety. U jemně zašpiněného nádobí zkusíme použít úsporný program. Přesto všechno je ale výhodnější než mytí nádobí v ruce. Vody totiž spotřebujete mnohem méně.

 

Zdroj: https://eurozpravy.cz/ekonomika/poradna/230969-top-5-nejvetsich-zroutu-elektriny-na-ktere-spotrebice-si-dat-v-domacnosti-pozor/

Počítač

Bramborové místo v žebříčku největších žroutů obsadil počítač. Pakliže vám poběží doma v průměru 23 hodin týdně, spotřebuje 13 % elektřiny z celkového objemu.

V domácnosti ale rozhodně nemáte jen tyto nákladné elektrospotřebiče. Mezi další patří varná konvice, vysavač, mikrovlnná trouba, fén, pračka a kávovar. Za provoz těchto domácích vychytávek za rok zaplatíte několik stovek korun.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz