Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jaro uprostřed zimy? Nechte si v květináči vykvést rychlené cibuloviny. Po odkvětu je ale určitě nevyhazujte!

Jaro uprostřed zimy? Nechte si v květináči vykvést rychlené cibuloviny. Po odkvětu je ale určitě nevyhazujte!

11.1.2022 - redakce Babinet.cz

Možná jste někdy přemýšleli nad tím, jak je možné, že se na pultech obchodů a květinářství objevují nejrůznější cibuloviny jako tulipány, narcisky, nebo hlízy jako hyacinty a další, mimo jejich přirozenou vegetační dobu. Odpověď je snadná, všechny tyto kytičky jsou totiž rychlené. Takové květy dokážete vypěstovat i vy, kdekoli a kdykoli. Pojďme si o nich říci trošku více.

fotografie: se svolením iBulb

Rychlení je tak trošku klamání přírody, rostlinky nám totiž vykvetou podstatně dříve, nebo prostě v jinou dobu, než by to pro ně bylo přirozené. Fajn je, že cibulky můžeme po odkvětu vzít a zasadit do truhlíku na balkoně, nebo na zahrádku a budou nám tam na jaře dělat radost ve správný čas.

Celý princip spočívá v tom, že vytváříme vhodné podmínky pro rašení ve chvíli, kdy to chceme. Hlavními faktory jsou pak teplo a světlo.

Jaké druhy rychlíme?

Nejlépe se rychlí třeba sněženky, bledule, ladoňky, modřence nebo krokusy, hyacinty, tulipány či narcisy, jde to ale také třeba s liliemi. Mějte na paměti, že naprosto stěžejní je vybrat dobré, kvalitní, cibule či hlízy. Jednoduchým vodítkem je kupovat vždy pěkně velké a kulaté kusy. Mají dostatek zásobních látek, prostě – jsou kvalitnější. Samozřejmě, dle daného pravidla bychom měli vybírat i v případě, kdy nakupujeme na přímou výsadbu do záhonu.

Všechno začíná tím, že jim nejprve nasimulujeme zimu, abychom po ní mohli nabídnout jaro.

Jak na to?

Květiny vysazujeme do květináčů, těsně pod povrch zeminy, špičky mohou klidně vykukovat ven. Dno květináče jsme si dopředu vysypali drenážním materiálem jako je štěrk, či hrubší písek, kvůli lepší propustnosti vody. Na ten dáme zeminu v poměru jedna ku jedné.

Narcisy či tulipány se pak vysazují po více kusech, tak po třech, hyacinty, či lilie sázíme samostatně. Drobnější cibulovinky lze dávat klidně po pěti, jsou droboulinké a v malém množství nevyniknou.

Po odkvětu nevyhazovat

Po zasazení zaléváme a umisťujeme na tmavé a studené místo, teplota nesmí překročit 10 stupňů Celsia. Nemáte-li chladný sklep, lze je dát klidně do ledničky, podobně jak předpěstováváme-li borovice. Takto sadbu uchováváme 6-12 týdnů.

Po uplynutí dané doby, při níž se neděje nic jiného než to, že nám cibulky zakoření, je možné vytáhnout je do místnosti. Dejte si však pozor, aby v ní nebylo zase příliš velké teplo. Chlad kytičkám totiž svědčí i v květu, jeho pomocí ho totiž udržíme podstatně déle. Za dobu dvou až čtyř týdnů nám cibulky či hlízy vyženou listy a vykvetou.

Rychlené cibuloviny lze po celý rok připravovat třeba jako dárek pro blízké, který díky tomu, že do postupu vložíme vlastní invenci, bude doopravdy od srdce. Obdarovaného poučte, že kytičku po odkvetu nemá vyhazovat, ať mu dělají na jaře radost. Stačí jen ostříhat listy a květy, cibulku či hlízu vyjmout z květináčku a přesadit jí do prostornějšího truhlíku na balkon nebo rovnou do záhonu, či trávníku, ve kterém bude na jaře květinka vypadat zvlášť efektně.

 

Napsala Zuzana Zelenková

zdroj: redakce, kvetinovecibulky.info

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz