Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Liberecký kraj  /  Víkendové putování: Křížem krážem krajem Karla Hynka Máchy

Víkendové putování: Křížem krážem krajem Karla Hynka Máchy

8.10.2021 - redakce Babinet.cz

Českolipsko a okolí, to je slavný Máchův kraj. Básníkova noha ho prošla křížem krážem. Jedná se o kus České republiky, který dokážeme za pár dní projet, projít a alespoň trochu poznat.

Bezděz / fotografie Pixabay

Jestřebí

Zde najdeme městečko, jehož historie sahá až do 14. století. Zřícenina hradu je z roku 1295. Na místě najdete také rozhledovou plošinu a pod samotným hradem stojí kostel sv. Ondřeje z roku 1780.

Bezděz

Z Jestřebí je pak na dohled zřícenina hradu Bezděz. Hrad založil Otakar II. ve 13. století, Zde můžeme obdivovat raně gotickou kapli a dvě vysoké věže, jejichž zdi jsou silné i 5 metrů.

Pro svůj romantický vzhled se stal předlohou pro mnoho malířů a oblíbil si jej také básník Mácha. Hrad je přístupný pro veřejnost a prohlídka s průvodce trvá cca 50 minut. Okolní lesy jsou přírodní rezervací a najdeme v nich vzácného brouka tesaříka alpského.

Kdybychom byli Máchou, tak bychom procházeli od Bezdězu místními lesy, ve kterých se rodí Máj, první česká romantická báseň, jejíž děj se odehrává u města Hiršberg, což jsou dnešní Doksy.

"Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl lásky čas." ......

Doksy a Staré Splavy

Jedná se o jedny z nejznámějších a nejvyhledávanějších rekreačních středisek severních Čech. První písemná zmínka o nich pochází z roku 1293. Velký význam pro rozvoj této oblasti měl potom panovník Karel IV., ten dal Doksům významná privilegia a nechal zde také založit Velký rybník, dnešní Máchovo jezero, oblíbený cíl turistů.

Michalovická putna

Další zřícenina, kterou Mácha miloval, se nachází nad romantickém údolím Jizery s překrásnou vyhlídkou z rozložité věže zvané Putna. Ta je dnes významně nahnutá vlivem železnice, ale také kvůli nejrůznějším hledačům pokladů, kteří se podepsali na ní a na celém okolí. První zmínku o Putně najdeme v materiálech ze 13. století. Dnes je hrad součástí Mladé Boleslavi.

Napsala Zuzana Zelenková

zdroj: kraj-lbc.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz