Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Biewer teriér, láska na první pohled. Opravdový psí kamarád, který vás bude doprovázet všude

Biewer teriér, láska na první pohled. Opravdový psí kamarád, který vás bude doprovázet všude

30.9.2021 - redakce Babinet.cz

Je specifický, okouzlující, hravý a naprosto loajální ke své rodině. Kdy a jak vlastně toto mladé plemeno vzniklo? A co má společného s klasickým jorkšírským teriérem?

fotografie: Pikist

V Německu před 37 lety manželé Biewrovi z Hirschfeldu zkřížili dva jorkšírské teriéry, nicméně v důsledku tzv. strakatého genu přišla na svět štěňátka, a ne ledajaká - tříbarevná. Manželé z toho byli tak nadšení, že pokračovali v křížení a šlechtění podobných psů. Těm dali jméno Biewer Yorkshire á la Pom Pon, o něco později se označovalo plemeno jako Biewer Yorkie, v překladu Biewer teriér.

První chovatelský klub v zemi původu, čili v Německu vznikl v roce 2003. Avšak toto roztomilé, malé a strakaté plemeno je velmi oblíbené v USA, převážně mezi smetánkou a celebritami.

Velmi pozoruhodný psík

Co se týká vzhledu, tak každopádně zaujme svým zbarvením. Zásadní je pro něj bílá barva, která se ovšem prolíná se zlatými a bílými znaky. Srst má rovnou a dlouhou, nicméně se stává, že ji chovatelé někdy stříhají na krátko. Hlava je malá a plochá, nedisponuje nijak výrazným čelem, přičemž uprostřed najdeme jasně viditelnou pěšinku. Uši má malé, vztyčené a ve tvaru obráceného písmena V. Má jemnější srst než klasický jorkšírský teriér a je jí třeba často a pravidelně česat a čistit kvalitním kartáčem. Není to vyložený gaučák, ale je klidnější.

fotografie: Pikist

Výborný do rodiny a pro děti báječný kamarád

Jedná se o veselé, inteligentní a milé plemeno, které miluje zábavu a rošťárny. Svým pánům jsou oddaní, ale také jsou ostražitými pejsky. Vychází výborně nejen s jinými zvířaty, ale hlavně s dětmi, které milují, pokud se k nim chovají slušně a neubližují jim. Jsou vhodní i pro starší lidi. Je velmi fixován na svou rodinu, k cizím má ze začátku odstup. Těší se i pevnému zdraví a v genech mají dlouhověkost.

napsala Jana Plecháčová

zdroj: Moulík.cz, Hellosandy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz