Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Rakytník podpoří imunitu a zabojujete proti depresi. Až dozraje, nezapomeňte si ho letos natrhat

Rakytník podpoří imunitu a zabojujete proti depresi. Až dozraje, nezapomeňte si ho letos natrhat

7.8.2021 - redakce Babinet.cz

Neuvěřitelně zdravé jsou plody rakytníku řešetlákového. Jedná se o drobné oranžové kyselé bobulky, které uzrávají na trnitém keři. Rakytník patří mezi čím dál tím více oblíbené plodinu Čechů. Méně známé o něm je to, že se využít dají také listy nebo dřevo rakytníku, třeba na nejrůznější odvary, obklady a nebo pro zvířata.

fotografie: Freepik

Přezdívky rakytníku

Citroník severu, vitamínová bomba, rostlina budoucnosti, zázračná rostlina, oranžový poklad, žlutý zob nebo sibiřský ananas.

Z řeckých bájí

Podle dávné řecké báje žil na zemi okřídlený muž Pegasus (Pegas), ten jedl listy a plody rakytníku. Díky nim pak měl velikou sílu a mohl létat.

Ve starověkém Řecku rakytník opravdu znali, mladé větvičky bylo možné zakoupit a dávat jako léčivý doplněk závodním koním. Řekové totiž měli odpozorováno, že jejich pojídání zvířaty jim zvyšuje kvalitu a lesk srsti.

Vliv na lidský organismus

Samozřejmě, také nám lidem rakytník dodává sílu, podporuje naši imunitu a díky tomu, že si jej čas od času dáme, můžeme velmi zdárně odolávat všem nemocem a nástrahám podzimu i zimy, které nás mohou dostat proti naší vůli do postele.

fotografie: Freepik

Obsah vitamínu C

Rakytník je známý a hojně užívaný kvůli tomu, že má vysoký obsah vitamínu C. V jeho bobulích je 20 až 1300 miligramů na100 gramů čerstvých bobulí. Abyste pokryli denní dávku vitamínu C, tak vám stačí sníst deset bobulí.

Další co v rakytníku najdeme je omeg-7-mononenasycená mastná kyselina, hlavně pak kyselina palmitoolejová, která se jentak v nějaké plodině přírodně nevyskytuje. I ona je velmi účinná při posilování imunity.

Důležitá je také kyselina listová, i jí rakytník obsahuje spolu s karotenoidy, vitamíny B, D, E, A, K. Ve stopovém množství v něm najdeme také železo, bór, mangan, třísloviny a sacharidy.

Boj s depresí

Pokud bojujete s depresemi a smutnými náladami, tak je i pro vás rakytník jako dělaný. Najdeme v něm totiž alkaloid hyppophein, který se nám v těle přemění na serotonin, jež právě účinně bojuje s depresí.

 

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: moveeatforlife.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip