Babinet.cz  /  Recepty  /  Konzervování  /  Máte doma přebytky ovoce a nestíháte je jíst? Domácí marmeláda hravě i pro začátečníky

Máte doma přebytky ovoce a nestíháte je jíst? Domácí marmeláda hravě i pro začátečníky

23.7.2021 - AndreaP.

Máte doma přebytky ovoce a nestíháte je jíst? Co takhle si jeho lahodnou chuť uchovat až do zimy v podobě marmelády? Z jahod, třešní, meruněk a vlastně jakéhokoliv ovoce se dá v kuchyni doslova kouzlit.  Pokud tedy máte několik kilogramů ovoce, neváhejte a uvařte si marmeládu! Až budete o pár měsíců později připravovat palačinky, přijde vám sklenička ovocné pomazánky vhod. Druhy můžete mezi sebou kombinovat, vynikající je například kombinace třešní a jahod. Ostřejší chuť meruněk můžete zmírnit přídavkem jablek. Postup je navíc opravdu jednoduchý, i začátečníci jej zvládnou hravě.

(fotografie: Pixabay)

Co budete potřebovat na jednu dávku domácí marmelády?

  • 1 kg ovoce
  • 15 gramů pektinu
  • třtinový cukr
  • 2 dcl vody

 

Očištěné plody bez pecek pokrájejte a v hrnci s 2 dcl vody krátce povařte, dokud nevznikne hustší směs. Ke třem lžičkám cukru přidejte pektin a povařte pět minut s ovocem. Pektin je stoprocentně přírodní náhradou želírovacího cukru. Podle chuti pak přidejte další cukr a vařte do zhoustnutí. Nejvhodnější je sladit postupně a čistou lžičkou ochutnávat.

Marmeládu přelijte do vyvařených sklenic, hrdla otírejte čistým hadříkem namočeným v alkoholu. Po naplnění sklenice otočte dnem vzhůru.

Pokud plánujete rychlou spotřebu, marmeládu není třeba zavařovat.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další recepty

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz