Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Jihočeský kraj  /  Navštivte lesnaté i historicky zajímavé Novohradsko s minimálním počtem turistů

Navštivte lesnaté i historicky zajímavé Novohradsko s minimálním počtem turistů

24.5.2021 - redakce Babinet.cz

Novohradsko nabízí skutečně velké množství zajímavých turistických cílů. My svůj výlet můžeme začít přímo v Nových Hradech. Město Nové Hrady se nachází v Novohradském podhůří asi 30 km jihovýchodně od Českých Budějovic a 20 km jižně od Třeboně. S nadmořskou výškou 541 metrů jsou nejvýše položeným městem okresu České Budějovice.

hrad Nové Hrady: foto Petr Matura

V samotném městečku stojí za pozornost zámek, který vznikl na místě panského domu, jež nechala Marie Magdalena Buquoyová přebudovat v letech 1634 – 1635 na rodinné sídlo. Nedaleko zámku se nachází také novogotická hrobka posledních majitelů panství Nové Hrady, hrabat z rodu Buquoy, která byla postavena v letech 1890 – 1892 podle projektu Josefa Schulze na zdejším novém hřbitově, založeném ve východní části města roku 1810. Mozaika v tympanonu je dílem Maxe Švabinského.

Ve městě lze navštívit také gotický hrad Rožmberků, poškozený roku 1467 husity a obnovený v 1. polovině 16. století. V roce 1619 hrad získal generál Buquoy, který ho nechal barokně upravit.

Nedaleko Nových Hradů se v údolí říčky Stropnice nachází malebné Terčino údolí. Toto údolí o rozloze 139,29 hektarů patří k nejvýznamnějším historickým parkům u nás. Jedná se o národní přírodní památku, která přitom láká k nenáročným procházkám. O jeho vznik se zasloužila právě rodina Buquoyů, která nařídila první parkové úpravy na místě původní bažantnice, založené v roce 1667.

V údolí se nachází množství vzácných rostlin a chráněných živočichů. Asi největší atrakcí je pak  10,5 metrů vysoký umělý vodopád. Ten byl nad kamenitým korytem říčky Stropnice zbudován Buquoyi v roce 1817. Je napájen 750 metrů dlouhým náhonem, jehož posledních 128 metrů tvoří koryto z kamenných desek a úsek vysekaný přímo ve skalní stěně.

Terčino údolí: foto Petr Matura

V parku se mimo jiné nachází zřícenina Modrého pavilonu  nebo Václavovy lázně, dnes nazývané jako ,,Lázničky“. Ty dala Terezie Buquoyová postavit v roce 1788 a pojmenovala je po svém otci. Dnes toto místo nabízí příjemné občerstvení.

Procházkou se můžeme dostat až k zatím nepřístupné, ale malebné tvrzi Cuknštejn. Tuto gotickorenesanční tvrz postavil v letech 1488 - 1491 rytíř Vilém Pouzar z Michnic. Od roku 2000 probíhá její postupná rekonstrukce, ale i prohlídka exteriéru stojí za to.

tvrz Cuknštejn: foto Petr Matura

Necelých 7 kilometrů od Cuknštejna se nachází další zajímavé místo. Tím je Dobrá Voda, poutní místo s mírně radioaktivním léčivým pramenem, jehož účinky byly známy již v 16. století. V roce 1701 se Matyášovi Egidimu z Bedřichova u Horní Stropnice měl zjevit ukřižovaný Ježíš s Bolestnou Matkou a prosil jej, aby na tomto místě nechal postavit kostel a zasvětil ho Panně Marii Těšitelce. Z místa je také krásný výhled do okolní krajiny.

Pokud zatoužíme po pěším výletu, dovede nás turistická značka k nedaleké, necelé 3 kilometry vzdálené rozhledně Kraví hora, nacházející se ve výšce 953 m n. m. Pokud se nám nechce vracet se stejnou trasou, můžeme se zpět vydat po značce například přes Hojnou Vodu, kde je k vidění bezmála třítunový Zvon setkávání, který vznikl v roce 2012 v Pasově díky iniciativě pana Petra Nedvěda. Symbolika zvonu je mystická. Je na něm zobrazen jednorožec, který má symbolizovat čistotu, zdraví a víru. Také proto si jednorožce vybral v roce 1592 Vilém z Rožmberka do erbovního znaku města Hojné Vody. Z Hojné Vody je to zpět k léčivému prameni asi 2 kilometry po málo frekventované silničce.

Oblast Novohradska má ještě i mnoho dalších zajímavých turistických cílů jak přírodních, tak i míst s bohatou historií. Stačí si jen vybrat a vyrazit na cestu. Krajina je zde skutečně malebná a v porovnání s jinými místy v naší zemi zde potkáme i poměrně malé množství turistů.

napsal petr Matura

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

malickasu
24.5.2021 18:14

pěkné

DZ1
30.5.2021 23:58

SUPER

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz