Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Krvelační mravenci faraoni. Jak je poznáte a trvale se jich zbavíte

Krvelační mravenci faraoni. Jak je poznáte a trvale se jich zbavíte

23.5.2021 - redakce Babinet.cz

Mravenci faraoni jsou podnájemníky, o které rozhodně nestojíte. Páchají velké škody nejen na vašich potravinách i v bytě, ale klidně se pustí také do vaší kůže, což s sebou nese i různá rizika. Obzvláště pak pro nejmenší děti a také pro seniory, protože mravenci faraoni mohou přenášet různé choroby a po jejich kousnutí nastávají i ošklivé alergické reakce, nebo se objeví vyrážka. Pokud se mravenci faraoni vyskytují i u vás v bytě, v žádném případě neotálejte a volejte pomoc ihned.

fotografie: Pixabay

Vzhled faraonů

Normální mravence všichni poznáme. I když je i jejich výskyt v bytě, nebo v domě velmi nepříjemný, nejde až tak úplně o žádnou katastrofu, byť nám to tak jistě nepřipadá, máme li s nimi právě teď co dočinění. Jejich likvidace skutečně není ani zdaleka tak pracná, jako když jde o žluté a průsvitné mravence faraony, pro něž je typický i tmavý zadeček. Faraoni jsou sice menší, než normální mravenci, ale krev vám budou pít rozhodně víc. A to doslova, protože krví se tento hmyz živí.

Kde je najdete

Lépe řečeno, spíše nenajdete. Potřebují přístup k vodě a stahují se za teplem. Jejich časem je tak topná sezóna a období Vánoc. Vycházejí jen v noci a dokonale se skrývají. Pokud je tak zahlédnete i za bílého dne, není to dobré. Dokonce je situace už spíše hodně špatná, protože faraony, které zahlédnete přes den, jsou důkazem toho, že mnohočetné kolonie již byly vytvořeny. Tyto kolonie jsou perfektně organizovaná společenství, která sídlí v hnízdech. A tato hnízda, která jsou zdrojem veškeré té zkázy, jsou rafinovaně a dobře ukryta. Jsou semeništěm všemožných mikrobů a mohou být v nábytku, v bytových jádrech, ve stupačkách, ale také například v počítači, nebo v prasklinách ve zdi. V těchto hnízdech je rovnou několik královen, které za vším stojí. Neustále produkují vajíčka a jsou hýčkány dělnicemi, které se o hnízdo starají. Zásobují jej potravou a pečují o larvy.

U mravenců faraónů je velký problém to, že se stěhují z bytu do bytu. A to tehdy, když se už například do původního útočiště nevejdou. Přemisťovat se ale také můžou kvůli nedostatku potravy a jiným nevyhovujícím podmínkám. Když je řeč o podmínkách, ne, aby vás snad napadlo vinit se z nastalé situace. Ani ten nejnovější a nejčistší byt nemusí být před faraony v bezpečí. Klidně si je přinesete v novém nábytku. Koneckonců, mravence faraony můžete najít dokonce v nemocnicích, kde už prostředí nemůže být sterilnější. A přesto se tam mohou vyskytovat a ohrožovat pacienty. Když vám totiž takový mravenec, který se živí syrovým i tepelně upraveným masem, bílkovinami, šunkou, krví, ale také výkaly, kontaminuje sterilní materiál, vzniká velký problém.

Likvidace faraonů

Můžete sice v dobré víře zkoušet všemožná lidová doporučení a babské rady, ale s největší pravděpodobností neuspějete a budete s tímto škůdcem žít dál i několik let. O jaké babské rady jde nejčastěji?

  • Aplikovat křídu proti mravencům
  • Rozsypat na místa jejich výskytu hladkou moukou
  • Rozložit po bytě aromatická koření a hlavně bobkový list
  • Další babskou radou je dětský pudr
  • Babské rady radí použít na faraony pepř
  • Stejně tak babské rady uvádí sůl
  • Kypřicí prášek
  • Roztok vody, octa a pár kapek čajovníku

Mějte ale na paměti, že uvedené babské rady jsou pouze tipy, které si mezi sebou lidé předávají a v případě faraonů víceméně s jistotou nezaberou. Naopak. Situaci můžete ještě zhoršit. Odborníci se totiž shodují na tom, že likvidace faraonů svépomocí nemá absolutně žádné účinky. Obzvláště pak, jde li o postřiky, na které jsou extrémně citliví. Tyto insekticidy způsobí jedině to, že se faraoni ukryjí ještě důkladněji a vy budete žít s pocitem, že jste se jich zbavili. Půjde však pouze o pocit falešného bezpečí.

Vždy se tak obraťte na odbornou firmu, která likvidaci provádí, a ceny v tomto případě nejsou něco, co by zruinovalo váš domácí rozpočet. Aby byl výsledek stoprocentní, firma bude muset zasáhnout do všech bytů. Faraoni totiž klidně mohou špacírovat po bytě vám, ale královna se může nacházet úplně jinde. To vše odborníci efektivně vyřeší a vy budete moci zase klidně spát.

napsala Bára Klímová

 

zdroj:orkincanada.ca, thepestadvice.com, pestkilled.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz