Babinet.cz  /  Recepty  /  Polévky, omáčky a zálivky  /  Sýrová švýcarská polévka

Sýrová švýcarská polévka

2.5.2021 - redakce Babinet.cz

Uvařte si švýcarskou sýrovou polévku, která se v různých tamních kantonech vaří s různými sýry i dalšími přídavky. Připravte si ingredience a můžete se pustit do vaření.

fotografie: Freepik

  • 4 plátky slaniny
  • 1 l kuřecího vývaru
  • 225 g sýra Ementál
  • 225 g kousků tvrdého toustového chleba (strouhanka)
  • 300 ml suchého bílého vína
  • 2 lžíce sekané petrželky
  • 2 lžíce sekané pažitky
  • sůl

Cibuli nakrájejte na malé kostičky. Osmahněte slaninu, přidejte cibuli a smažte až je slanina křupavá a cibule dozlatova.

Vyndejte z pánve a uchovejte teplé. Mezitím uveďte kuřecí vývar do varu. Nastrouhejte Eidam a dejte do vyhřáté polévkové mísy spolu s kousky tvrdého toustového chleba (strouhanka). Přelijte vařícím vývarem a nechte stát 3 minuty, občas zamíchejte. Strouhanka se má rozložit a sýr rozpustit. Vmíchejte víno, bylinky a sůl. Podávejte posypané slaninou s cibulí a servírujte okamžitě.

Proč mají sýry oka?

Nejznámější jsou oka v sýrech ementálského typu. „Zjednodušeně lze říct, že oka v těchto sýrech vznikají během zrání, při kterém mléčné bakterie z rodu Propionibacterium přeměňují kyselinu mléčnou na další produkty, mimo jiné i na oxid uhličitý. Tento plyn se v hmotě sýra začne hromadit, mikroskopické bublinky se postupně zvětšují, až vzniknou velká oka s lesklým povrchem,“ řekl Miroslav Hrazdil, manažer kvality Jaroměřické mlékárny. Dutiny v sýrech však mohou vznikat i jinými způsoby. „Velké množství nepravidelných minidírek může například svědčit o špatném provzdušnění sýra při formování a lisování nebo dokonce o mikrobiální závadě,“ dodal Hrazdil. Oka, která vypadají jako převrácená skořápka vlašského ořechu (tzv. ořechovitá oka), zase značí nadouvání neboli duření sýra způsobené nežádoucí kontaminací kvasinkami nebo nevhodnými bakteriemi. Cílem každého výrobce sýra je, aby byla „správná oka“ v sýru rozmístěná rovnoměrně a byla hladká a lesklá. Velikost ok i jejich četnost ovlivňuje doba zrání i teplota v sýrárně. „V kombinaci těchto faktorů spočívá ten pravý sýrařský um,“ dodává Miroslav Hrazdil.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další recepty

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz