Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Brokolice pomáhá dostat pod kontrolu hladinu ženských hormonů a řeší i další zdravotní problémy

Brokolice pomáhá dostat pod kontrolu hladinu ženských hormonů a řeší i další zdravotní problémy

18.4.2021 - redakce Babinet.cz

K jídlu bychom měli přistupovat jako k léku, který našemu tělu i organismu bude jedině ku prospěchu. Brokolici by svého jídelníčku měly zařadit hlavně ženy. Tato košťálová zelenina totiž obsahuje rostlinné estrogeny (fytoestrogeny), které pomáhají harmonizovat hladinu ženských pohlavních hormonů

fotografie: Pixabay

Jak jdou dohromady zdravé kosti s brokolicí?

Kdo by u brokolice hádal, že právě ona je velkým zdrojem vápníku, ten by hádal naprosto správně. Je to tak. Pro vaše kosti i chrup je brokolice ohromně potřebným přínosem.

Vápník je pro tělo nesmírně důležitý. Jeho každodenní přísun, nebo naopak nedostatek, se na kostech a chrupu rozhodně projeví. Ať už dřív, nebo později. Pozitivně, nebo negativně. Co vyberete?

Brokolice má také vysoký obsah draslíku a působí pozitivně na odvodňování a na snižování krevního tlaku. Ulehčuje srdci a krevnímu oběhu všech, kteří trpí důsledky nedostatečného pohybu.

Brokolicí proti rakovině

Zastrašte rakovinu plic právě brokolicí. Ta obsahuje velké množství látek, které brání množení a šíření nádorových buněk. Obzvláště pak kuřáci by určitě měli být s brokolicí jedna ruka. Koneckonců, dnes je už nad slunce jasné, že kvalitní a pestrý jídelníček výrazně snižuje vznik rakoviny obecně. A jestliže k tomu svým dílem může přispět i (ne)obyčejná brokolice, proč se do ní nepustit?

Brokolice vítězí nad květákem

Brokolice je o bohatší na vitamín C, tudíž nad květákem jasně vede. Na rozdíl od květáku na vašem zdraví totiž nešetří ani hořčíkem, vitaminy D i B, minerálními látkami, zinkem a fosforem.

Abyste však do sebe veškeré její zdravé bohatství vpravili, naučte se ji jíst syrovou. Ne každému je takto neupravená brokolice po chuti, pochopitelně. Ale ve studeném salátu, či v pomazánce by ani těm největším odpůrcům nemusela tolik vadit. A koneckonců, kvalitní a zralá brokolice je báječně křupavá a dochutit si ji můžete vždy podle svého.

Ženám je prospěšná i v období menstruace

Brokolice je zásobárnou železa. A právě takovou osobní zásobárnu oceníte hlavně v době bolestivé menstruace. Brokolice, ve které nezničíte všechny účinné látky vařením, vám pomůže utlumit a zmírnit křeče. Pokud se dokážete trochu uvolnit, pak může zatočit velmi efektivně i s nevolností a pocitem na zvracení.

Malé velké účinky brokolice na zdraví závěrem

A abychom brokolici neukřivdili a neubrali jí tak zásluhy, zmiňme ještě pár věcí, které s vaším zdravím dokáže.

  • výrazně povzbuzuje imunitní systém právě v tomto období
  • podporuje krvetvorbu
  • pomáhá při dietě
  • působí blahodárně na střevní stěny a trávení
  • podporuje správnou funkci srdce
  • je ideální potravinou při žaludečních vředech
  • pomáhá báječně v boji s překyseleným organismem

 

Napsala Bára Klímová

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz