Babinet.cz  /  Tajemno  /  Tajemné příběhy, které se odehrály za zdmi hradu Křivoklátu

Tajemné příběhy, které se odehrály za zdmi hradu Křivoklátu

15.2.2021 - redakce Babinet.cz

Majestátní Křivoklát, hrad obklopený tajuplnými lesy, které hlídá duch Dyma, Hrad, kde se událo několik pozoruhodných příběhů. Pojďme se s nimi alespoň stručně seznámit.

fotografie: Pixabay

Odloučení

Začneme ve čtrnáctém století, kdy Jan Lucemburský na hradě věznil svého syna Václava, budoucího věhlasného panovníka Karla IV. Důvod? Král žil v domnění, že se jeho manželka Eliška Přemyslovna chystá ve jménu tehdy tříletého syna převzít vládu v Čechách. Malý Václav byl vězněn a žil odloučení od své matky více než tři roky (1320 až 1323) právě na Křivoklátě. To, čemu Jan Lucemburský uvěřil, byla fáma, kterou si vymysleli jeho nepřátelé. Malý Václav se po svém věznění vydal i s početným doprovodem do Paříže, aby se mu dostalo náležitého vychování na dvoře francouzského krále.

Vězení

Přesuňme se na konec šestnáctého století. Pamatujete si magistra Edwarda Kellyho, alchymistu ze dvora Rudolfa II. z filmu Císařův pekař/Pekařův císař? Tak ten byl dva a půl roku vězněn na Křivoklátu ve věži Huderka. Dnes na hradě najdete Krčmu U Magistra Kellyho.

Předně víme, že to nebyl jeho první trest v životě. Edward Kelly byl šarlatán z Anglie, který v mládí přišel o obě uši, kvůli podvodu, a z toho důvodu nosil dlouhé vlasy. A se dostal do šatlavy?

Kelly během souboje zabil dvorního úředníka Jiřího Hunklera, to se čas od času dělo, jenže císař Rudolf II. souboje zakázal. Kelly to moc dobře věděl, proto se chtěl schovat k Vilému z Rožmberka. Měl ale smůlu a šel sedět. Rudolf II. si dal podmínku, že ho na svobodu pustí až když mu dá návod na přípravu tinktury k výrobě drahých kamenů a další recepty. Za alchymistu se tehdy přimluvila i anglická královna, jenže ani to habsburského panovníka neobměkčilo.

Šarlatán Kelly zrealizoval útěk, ale ten se mu moc nepovedl. Skončil jako mrzák. Při útěku se přetrhlo zpuchřelé lano, Kelly špatně spadl a jednu nohu si roztříštil při pádu, pak mu posléze byla amputována, a skončil v bezvědomí. Na svobodě moc dlouho nepobyl, protože skončil v ve vězení pro dlužníky na hradě Hněvín v Mostě. I odtud se snažil utéct, a hádejte, jak to dopadlo.

Tajná láska

Ale máme tu i příběh s pomyslným happy endem. Za zdmi Křivoklátu se ovšem o pár desítek let dříve odehrál příběh silné lásky. Šest let se tu skrýval zamilovaný pár, kterému doba a okolí nepřálo. Tvořila ho neurozená, ale krásná a bohatá Filipína Welserová, dcera váženého kupce, a arcivévoda Ferdinand II. Tyrolský, syn císaře Ferdinanda I. Nejprve se skrývali na zámku Březnice, kde se jim po utajeném sňatku narodil první syn Ondřej. Filipína své těhotenství z pochopitelných důvodů tajila a novorozeného chlapečka se ujala jako nalezence. Služebná ho předtím položila před vchod do zámku. Téměř stejně to proběhlo i po narození dalších třech dětí. Na Křivoklátu se jim v roce 1560 páru narodil syn Karel. Následovala ještě dvojčata Marie a Filip, která však brzy zemřela. Celé to začalo být podezřelé a nakonec se to dozvěděl císař. Ten svá vnoučata vyloučil z následnictví, nicméně manželství s kupcovou dcerou toleroval s tím, že bude utajeno. Filipína se nikde nesměla objevovat po boku svého chotě, a to až do císařovy smrti. Papež uznal jejich manželství za právoplatné v roce 1576. Filipína Welserová si ho moc dlouho neužila a v dubnu 1580 zemřela. Ferdinand se znovu oženil s vlastní šestnáctiletou neteří a zplodil ještě tři potomky.

A chcete-li slyšet další, vřele doporučím prohlídku hradu.

Napsala Soňa Brunnerová

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz