Babinet.cz  /  Tajemno  /  Krutý a tajemný strážce Křivoklátska

Krutý a tajemný strážce Křivoklátska

6.7.2019 - redakce Babinet.cz

Patrony českých hor jsme si představili. Také české lesy mají své patrony, například ty na Křivoklátsku. Podle pověstí tamní hvozdy hlídá lesní duch, který se často objevuje při bouřce, a má celou řadu podob. Je známý pod jménem Dýma nebo také Dyma a umí být pěkně krutý. Na pokoji nechává pocestné, kteří jsou v sudém počtu.

Křivoklátský duch Dyma není tak známý jako Krakonoš nebo Praděd. V pověstech se uchoval v kruté a surové podobě. Pocestným, kteří se po Křivoklátsku potulovali v lichém počtu, ubližoval a některé dokonce podle pověstí roztrhal. Měl spadeno také na uhlíře, nejrůznější hledače pokladů a horníky. Proč? Vše, co se skrývalo v hlubinách země, považoval Dýma za svůj majetek. Na pocestné, kteří se Křivoklátskem pohybovali v sudém počtu, nikdy nezaútočil.

O Dymovi se psalo již v knize Staročeské powěsti, zpěwy, hry a obyčege: slawnosti a nápěwy, která vyšla v roce 1845. Podle ní byl občas dobrý, občas zlý duch. Zakletý bezhlavý muž, který přebýval v mlžných údolích.

V pověstech o Dymovi si naši předkové pravděpodobně zosobnili přírodní síly. Mohl to být elektrický výboj v nejrůznějších podobách, protože se často zjevoval právě při bouřích a lijácích, když se paří lesy.

Pověsti ovšem různí. Pojďme si je trochu přiblížit.

Dyma se ukazoval lidem v různých podobách: jako bludička, jako plamínek nebo plamenný sloup, ale také jako ohnivý drak. Umí se proměnit v ohnivé kozy nebo ovce, které po zbloudilci skáčou, pošlapou ho a pomočí ho.

V podobě bludičky zmátl pocestného. Ten pak chodil celou noc dokola na jednom místě, až nakonec padl únavou. Až když se rozednělo, tak nešťastník zjistil, kde se nachází. Končilo to týdny proleženými v posteli nebo smrtí. Nebo pocestného zavedl do močálů, kde ho utopil. Jiného pro změnu zavedl hluboko do lesa, kam nikdo nechodí. Dotyčný zbloudilec se cestou poranil a jelikož se nedovolal pomoci, tak většinou v bolestech a bídě zahynul. Dyma také rád tuálky zaváděl na skály a do příkrých strání, kde pak zmizel... Končilo to zlomenou nohou nebo zlomeným vazem. Dyma se podle pověstí také uměl proměňovat v draka, který dokázal létat, kolem něho létaly jiskry nebo ohnivé plameny.

Takže nezapomínejte, po Křivoklátsku se pohybujte jen v sudém počtu :-)

 

Napsala Soňa Brunnerová

 

Zdroj foto: Pixabay.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další články tajemna

Náš tip