Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Voňavá levandule nejen léčí, ale využijete jí i do vánočního cukroví

Voňavá levandule nejen léčí, ale využijete jí i do vánočního cukroví

15.12.2020 - redakce Babinet.cz

Už naše prababičky milovaly levanduli. Ta je skvělá nejen pro svou naprosto nezaměnitelnou, okouzlující a skvělou vůni. Ona také chutná a především léčí! Z levandule si můžete vyrobit éterický olej, naplnit jím polštář pro dobré sny, ale upeče i vynikající levandulové cukroví!

Představte si, levandule patří mezi hluchavkovité. Kdo by neznal českou hluchavku, která je velmi podobná kopřivě, ale nepálí (odtud název) a má drobná fialová kvítka.

Opravdu znáte všechny její blahodárné účinky?

Její nejznámější a nejrozšířenější využití je právem proti nespavosti. Napomáhá zkvalitňovat spánek. Zkuste si dát pod polštář sáček levandule. Rostlina se dá využít zároveň jako přírodní antidepresivum. Má schopnost zlepšit náladu, odbourat napětí a napomáhá při léčbě úzkostných stavů. Další jeho neopominutelný účinek je antiseptikum – podporuje hojení ran a různých zánětů. Levandulový olej využijeme na drobná poranění. Odvar z levandule tlumí žaludeční bolesti a napomáhá při nadýmání a plynatosti. Inhalace rostliny v horké lázni napomáhá při astmatických potížích. Ovšem to jsou účinky, které už většina z nás zná. Ale víte, že levandule poslouží i jako účinný repelent proti hmyzu? Její aromatická vůně vadí komárům i molům. Také doma svádíte věčný boj s moly? Levandule je řešení! Zkuste si dát do své spižírny sáček z levandule a uvidíte, jak s nimi zatočí.

Výsadba

Levandule je polokeř a miluje slunce. Při pěstování je na to zapotřebí myslet. Zvládne velké teplo, sucho, přímé slunce, ve stínu vám stoprocentně vůbec neporoste.

Tuto vytrvalou bylinu obvykle milujeme pro její nezaměnitelnou okouzlující vůni. V českých, pro levanduli ne úplně stoprocentních podmínkách se pak nejčastěji pěstuje levandule úzkolistá, neboli levandule lékařská.

Levanduli sázíme nejlépe ve skupinách, aby vytvářela kvetoucí koberec. Silice, které říkáme levandulový olej, se používá v lékařství, kosmetice a aromaterapii. Má také protizánětlivé, antiseptické a repelentní účinky.

V gastronomii se pak používá jako koření, na výrobu sirupů či jako pot-pourri. Navíc má ještě jeden benefit. Jedná se totiž o medonosnou rostlinku.

Levandulové cukroví

 • 210 g hladké mouky
 • 140 g másla
 • 70 g moučkového cukru
 • lžička levandulového oleje
 • lžička sušené levandule
 • 1 žloutek

Poleva:

 • 150 g moučkový cukr přesátý
  kousek přecezeného bílku
  Šťáva z borůvek nebo barvivo odpovídajícího odstínu

Těsto: Smícháme všechny sypké ingredience, do nich přidáme máslo, olej a žloutek. Vyhněteme pěkné hladké těsto. Válíme několik milimetrů silný plát, vykrajujeme kolečka a ta pečeme v troubě vyhřáté na 180 stupňů cca 5 minut.

Po upečení necháme zchladnout a zdobíme polevou. Cukr smícháme s bílkem a šťávou z borůvek (případně s barvivem). Vypracujeme řidší polevu a s ní pak poléváme nebo v ní namáčíme jednotlivé sušenky.

napsala Zuzana Zelenková

foto pečiva: pixabay.com, babiccinavolba.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip