Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  I sršňí se zbavíte celkem snadno. Můžete je odpudit, ale i humánně vyhnat ze zahrady

I sršňí se zbavíte celkem snadno. Můžete je odpudit, ale i humánně vyhnat ze zahrady

26.8.2020 - redakce Babinet.cz

Když se vám sršně nebo vosy zabydlí na zahradě, půdě, nebo blízko od oken, není to nikdy moc příjemné. Jen tak zlikvidovat je také nemůžete, jedná se totiž o druh chráněný zákonem. Nějaké ty možnosti ale existují.

V první řadě je ale potřeba říci, že sršeň je svým jeden mnohem méně nebezpečný než třeba vosa nebo včela. Pobodání sršni samozřejmě bolí (už jen kvůli tomu, že jejich žihadlo je prostě obrovské) a může na něj následovat také alergická reakce. stále je to však menší hrůza, než kdyby nás pobodala vosa či včela. Smrtelnou dávnou by pak pro člověka byly desítky až stovky bodnutí.

Nedostáváte pravidelně žihadlo?

V případě zasažení hlavy a krku je potřeby okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Alergickou reakci může mít i člověk, který na bodnutí alergický není, neboť v případě, že nedostaneme alespoň jednou do roka žihadlo, tělo nemá obranné látky a začneme nepříjemně natékat.

Útočí, když se bojí

Důležitá je také informace, že sršně útočí jen ve chvíli, kdy se cítí být v ohrožení. Člověka si nijak nevšímají. Napadnou ho ve chvíli, kdy chce něco provádět s jejich hnízdem. Pokud ho zakrývá, nebo do něj leje vodu, či se je snaží vypálit. Žádná z těchto metod mimochodem není účinná ani legální.

Likvidace

Likvidací sršní se zabývají specializované firmy, které lehko najdete na internetu. Hasiče k tomuto není dobré volat. Likvidování sršní, vos nebo včel, není primárně jejich povinnost. Sršně navíc na podzim umírají, zůstává jen jejich královna, a poté se s nimi dá udělat krátký proces.

Nejčastěji se vám totiž usídlily na půdě, v ptačí budce nebo na jiném přístupném místě. V tomto případě prostě celé hnízdo můžete vzít a odnést třeba do lesa. Pokud mají hnízdo v díře na zahradě, tak se bez specializované firmy neobejete.

Akutní problém

Abyste do podzimu vydrželi, tak je možné používat nejrůznější odpuzovače. Sršeň nemá ráda směs citronové kůry, hřebíčku a chilli. Pomůže také kyselina octová. Buďto zmíněnou směsí nebo kyselinou potřete prahy dveří a rámy oken. Hmyz vám pak do bytu nebo domu nenalétá.

napsala Zuzana Zelenková

foto: cs.wikipedia.org

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip