Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Praktické způsoby, jak dezinfikovat ruce i oblečení pomocí přípravků, které má doma každý

Praktické způsoby, jak dezinfikovat ruce i oblečení pomocí přípravků, které má doma každý

24.7.2020 - redakce Babinet.cz

Dezinfekce rukou je opět na pořadu dne. Všichni dezinfikujeme, jak jen se dá. I když stále platí, že bychom neměli v žádném případě opomíjet další kroky, které vedou k celkovému zdraví (dostatečný příjem ovoce a zeleniny, dostatečný spánek, celková ohleduplnost ke zdraví svému a ke zdraví ostatních, nepodléhat stresu, nepropadat malomyslnosti, zkusit být užitečný pro druhé, všímat si potřeb ostatních, atd.), dezinfekce se nově stala neodmyslitelnou součástí každého z nás. Dezinfikujeme ruce, ale na oblečení dost možná zapomínáme. Dnes si tak ukážeme pár možností, jak provizorně dezinfikovat oblečení tak, aby se nepoškodilo a nezůstávaly na něm například fleky, které se tvoří třeba po dezinfekcích s esenciálními oleji.

Avšak nezapomínejte prosím, že žádná dezinfekce nemůže nahradit vlastní zodpovědný přístup k nastalé situaci. Proto určitě dbejte na častější převlékání i praní. Doma, byť třeba jen na chvilku, nepoposedávejte v šatech, ve kterých jste právě odněkud dorazili, atd.

Uvedené způsoby dezinfekcí jsou jistými možnostmi ve ztížených podmínkách (jde hlavně o manžety, rukávy, atd.), ale samy o sobě skutečně nic neřeší. „Je důležité starat se o své zdraví se vším všudy, ale bavíme-li se konkrétně o kvalitních produktech s vysokým procentem alkoholu, pak ano, mohou jako provizorní dezinfekce pomoci.“ uzavírá lékárnice.

  • Alpa

V nouzi nejvyšší pomůže s dezinfekcí oblečení stará dobrá Alpa Francovka. Tento lihový bylinný roztok s 60% obsahem alkoholu nezanechává na oblečení žádné skvrny a ničí bakterie. Nikdy však Alpu Francovku na oblečení nenalévejte proudem, ale vždy si ji přelijte do čisté lahvičky s rozprašovačem a až pak nanášejte. Stejně tak ji do oblečení nezačišťujte třeba hadříkem, nebo kapesníkem. Rozprašovač nepřikládejte zbytečně blízko, ale Alpu po oblečení rozprašujte z větší vzdálenosti. Alpa se tak dostane na větší plochy textilie, když rozptyl bude širší.

  • Kolínská voda

Mužné, čisté vůně, které známe z čerstvě oholených mužských tváří. Nejde o nic jiného, než o kolínskou vodu. Tedy o směs vonných látek, rozpuštěných v 60-70% lihu.  Kolínská voda v rozprašovači taktéž pomůže dezinfikovat oblečení, když zrovna není opravdu vůbec nic jiného po ruce. I v případě kolínské zůstane oblečení bez skvrn.

  • Voda po holení

Mnoho z nás si pořád myslí, že kolínská voda a voda po holení je jedno a totéž. Opak je však pravdou. I když alkoholová složení jsou podobná, voda po holení má zcela jiný úkol, než kolínská. Voda po holení urychluje hojení drobných ranek po holení, hloubkově hydratuje a následně zklidňuje. Kdežto kolínská voda má jeden jediný úkol. Vonět. Když opravdu není jiná možnost, oblečení pomocí vody po holení dezinfikujte prostřednictvím rozprašovače.

  • Ocet použijte při praní

Kupovanou dezinfekci na praní jste už nesehnali a během napjaté situace posledních dní se zbytečně do obchodu pro prášek nechystáte? Vypomozte si při praní octem. Dezinfikuje a neschází mu šetrnost, i když vládne mocnou silnou, která ničí bakterie. Po vyprání je prádlo měkké, čisté a zápachu octa se děsit nemusíte. Cítit skutečně není. K praní s octem ale přistupujte s rozvahou, má bělící účinky.

Napsala Bára Klímová

ilustrační foto: medicalnewstoday.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip