Babinet.cz  /  Magazín  /  Aktivní život  /  Cyklotrasy: Stezkou železné opony – zažijte staré hranice jinak

Cyklotrasy: Stezkou železné opony – zažijte staré hranice jinak

21.7.2020 - redakce Babinet.cz

Cyklisté jistě vědí, že územím Znojma prochází pěkný úsek mezinárodní cyklotrasy EuroVelo 13. Jedná se o část lemující hranici Dolního Rakouska, České republiky a Slovenska, která nese název Stezka železné opony. Se zajímavostmi spjatými s tímto územím seznamují nově infotabule vytvořené v rámci přeshraničního projektu, do kterého se zapojilo i město Znojmo.

foto: © Weinviertel Tourismus / Daniel Gollner

Výprava Stezkou železné opony zavede cyklisty do starobylých městeček, vesnic a jedinečné přírody. Nabízí 329 kilometrů jednotně značené trasy.

Za účelem zvýšení její atraktivity a také prestiže a propagace přeshraničního území vznikl v roce 2016 projekt „Poznejte kulturní a přírodní dědictví příhraničního regionu na Evropském zeleném pásu podél Železné opony na kole“, který se zaměřuje na systémovou propagaci zpřístupněných přírodních a kulturních památek podél trasy EuroVelo 13.

Stěžejní aktivitou projektu byla výroba a instalace informačních tabulí na trase, a to v pěti regionech – v Jihomoravském kraji, Jihočeském kraji a kraji Vysočina na české straně a v regionech Weinviertel a Waldviertel na rakouské straně.

Konkrétně na území města Znojma byly instalovány dvě oboustranné informační tabule. Jedna se nachází na Hradišti vedle autobusové zastávky a druhá u přírodního dětského hřiště v Gránicích. Jedna strana tabule se věnuje obecným informacím o městě, je na ní mapa města a cyklotrasy. Druhá pak prezentuje konkrétní příběh vztahující se k místu, kde se tabule nachází. Všechny informace na tabulích jsou uvedené v českém, německém i anglickém jazyce.

O STEZCE ŽELEZNÉ OPONY

Průběžně značená část cyklotrasy „Stezka železné opony“, která prochází regiony Waldviertel/Jižní Čechy, případně Weinviertel/Jižní Morava, měří celkem 329 kilometrů a je rozdělena do devíti etap. Podél hranice se Slovenskem vede dál trasa lužními lesy, údolím řek Dyje a Moravy až do Bratislavy. Pokud se vydáte na etapovou cyklistickou výpravu po rakousko-českém úseku „Stezky železné opony“ a využijete rozdělení do navržených 9 etap, bude výchozím bodem Gmünd a cílem pak Hohenau an der March. Pro cestování po štěrku, lesních cestách nebo asfaltu se ideálně hodí trekingové kolo nebo e-bike. Překonáte 2061 výškových metrů stoupání a 2429 metrů klesání. Více informací včetně tipů na trasy, výlety, ubytování i dobré restaurace najdete na webové stránce projektu https://ev13.eu.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz