Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Vinnetouova láska Ribanna i Bond girl. Karin Dor slavila úspěchy, ale život jí uštědřil i několik těžkých ran

Vinnetouova láska Ribanna i Bond girl. Karin Dor slavila úspěchy, ale život jí uštědřil i několik těžkých ran

20.7.2020 - redakce Babinet.cz

Tuhle krásnou Němku miloval snad každý! Karel Gott platonicky, Terence Hill – tehdy ještě Mario Girotti – tak, že se jí kvůli vztahu s ním málem rozpadlo první manželství, a dokonce i „James Bond“ Sean Connery, téměř k smrti. Karin Dor byla totiž nejen nezapomenutelná Ribanna, ale osudová žena se vším všudy.

Kráska z Wiesbadenu

Narodila se jako Käthe Rose Derr 22. února 1938 ve Wiesbadenu. Třikrát se vdala a své manželství vždy intenzivně prožívala. Ostatně dokázala žít naplno v každé situaci. Jak vzpomínají lidé, kteří měli to štěstí jí být nablízku, dokonce i tehdy, když jí šlo o život. A možná právě to byl důvod, proč tato charismatická žena s uhrančivýma očima dokázala překonat nejen manželské krize, kterých prožila nepočítaně, ale uměla přeprat i rakovinu. A při tom všem pracovala naplno…

Sňatek v sedmnácti letech

Roli Ribanny nemohl režisér Harald Reinl svěřit nikomu jinému než právě Karin Dor. Tedy alespoň v případě, že chtěl mít klid v rodině. V době natáčení Pokladu na Stříbrném jezeřetotiž byla už sedm let jeho manželkou. Seznámili se v roce 1954, kdy si Reinl vybral půvabnou, tehdy šestnáctiletou Karin do svého filmu Rosen-Resli. Karin, která od té chvíle neslyšela nic jiného než chválu na svůj talent a užívala si obdivu zejména mužské části štábu a diváků, se filmový svět zalíbil natolik, že se rozhodla opustit školu a věnovat se mu naplno.

Osud to ale všechno mladičké začínající hvězdičce natolik zamotal, že si už v roce 1955 vzala o 27 let staršího režiséra Reinla za manžela a o pár měsíců později porodila syna Andrease.

Tehdy ještě milující novomanžel Reinl si byl ale velmi dobře vědom Karinina obrovského talentu, a tak už krátce po porodu stála snad ještě krásnější Dor znovu před filmovou kamerou. „Možná právě tehdy začala ta neskutečně hektická etapa mého života, která se mi stala málem osudnou. Musela jsem stíhat spoustu natáčecích dnů a do toho péči o malého Andrease, kterého jsem nechtěla zanedbávat. I když s ním všechno potom dopadlo trochu jinak…“ svěřila se v rozhovoru pro jednu německou televizi na začátku 90. let minulého století Dor.

Tehdy toho Karin stíhala opravdu hodně. Výchovu svého syna ale bohužel ne. Jak se později ukázalo, i to bylo jedno z jejích životních traumat.

V druhé polovině 50. let a začátkem 60. let se jí pracovně až neuvěřitelně dařilo. Každý rok natočila jeden film a Reinl ji obsadil i do tehdy v Německu nesmírně oblíbených filmových detektivek natáčených podle románů Edgara Wallace. Jako půvabná naivní dívka, která vždy pomůže hlavním hrdinům detektivek v dopadení padoucha, se stala nesmírně populární. Svědčí o tom i přezdívka Miss německých detektivek, které se jí tehdy dostalo v německém tisku.

A pak už přišel Vinnetou…

Karinina tajná láska

Reinlova volba Karin do role Ribanny tak byla v roce 1964 nejen jakousi manželskou povinností, ale především sázkou na jistotu v podobě její rostoucí popularity. Zahrála si už v roce 1962 v první mayovce Poklad na Stříbrném jezeře a jako Ellen se líbila nejen kolegům, ale i divákům. Reinl však věděl, že pro herečku Karinina formátu je tahle role pořád málo, a tak si počkal právě na Ribannu.

Když začal v květnu 1964 točit Rudého gentlemana, vinnetouovské šílenství bylo v německy mluvících zemích v plném proudu. Vedle již zaběhnutých hvězd tak chtěl Reinl oblibu filmového Vinnetoua ještě podpořit, proto sáhl po nových tvářích. Těmi byli třeba charismatický ošklivec Klaus Kinski či modrooký krasavec Mario Girotti. Pokud vám to jméno nic neříká, tak vězte, že krátce po dokončení mayovek začal tenhle chlapík hrát ve filmech jako Terence Hill.

Od Reinla to byl geniální tah, ale málem i cesta ke konci jeho už tehdy tak trochu nabouraného manželství s Karin. Zatímco na plátně rozehrávala Karin coby Ribanna skvostně svůj milostný vztah s Vinnetouem, náčelníkem Apačů, nad kterým později slzely miliony filmových diváků, kdesi v zákulisí natáčení v okolí Splitu se začal odehrávat příběh úplně jiný. I v něm hrála hlavní ženskou roli Karin, ale tu mužskou převzal iniciativně právě Terence Hill, který hrál v Rudém gentlemanovi poručíka Merrila.

Podle vzpomínek lidí ze štábu tehdy mezi Karin a Terencem přeskočila jiskřička už při prvním seznámení a později spolu začali být vídáni stále častěji. Dokonce prý spolu párkrát odjeli i na oběd do Splitu, a když se natáčelo ve slovinské jeskyni Postojna, tak prý i do nedalekého italského Terstu, kam v přestávkách natáčení tak rádi jezdívali Pierre BriceLex Barker.

Řeči o vzájemné náklonnosti Karin a Terence se tehdy donesly k zaneprázdněnému Reinlovi, ale ten prý nad nimi jen mávl rukou. Určitě si na ně ale vzpomněl o pár měsíců později, když s Karin poprvé začali řešit téma rozvodu.

Jak ve skutečnosti dopadl Karinin zákulisní románek s modrookým Italem, vědí zřejmě jen oni dva. Když se Karin před časem němečtí novináři zeptali, jak na něj vzpomíná, prý se jen začervenala a špitla: „Byla jsem přece tehdy vdaná paní…“ Víc se o něm nechtěla bavit. Jisté ale je, že s Mariem Girottim alias Terencem Hillem se ve filmových mayovkách už napříště nesetkala…

Ona sama si zahrála i v té poslední, ve snímku Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti. Bylo to jen pár měsíců před tím, než začala prožívat zřejmě nejtěžší chvíle svého života…

Bondova dívka

Vraťme se ale ještě o pár měsíců zpět, do roku 1967. Tehdy si totiž mezi mayovkami Karin odskočila do Hollywoodu natočit svoji první bondovku, celkově pátou se Seanem Connerym, s názvem Žiješ jenom dvakrát. A byl z toho úspěch jako hrom. Její rudovlasá agentka Helen Brandt, která tak elegantně a jakoby náhodou vyhodí Jamese Bonda z letadla, sklidila obrovský úspěch. „Byl to ten nejlepší Bond. Sean Connery měl neskutečný šarm. Byl tak nádherně mužný,“ vzpomínala Karin Dor v rozhovoru pro německý deník Bild.

A poklonu jí v interwiev před lety vysekl i sám Sean Connery. „Jako Bond jsem měl hodně hereckých partnerek. Ale jen málo z nich líbalo tak opravdově jako Karin Dor,“ pronesl na adresu krásné Němky uznale jeden z nejlepších filmových Bondů v historii.

Životní smršť

Konec 60. let představoval pro Karin doslova životní smršť. Rozvod s Haraldem Reinlem byl sice bolestivý, ale tak trochu očekávaný. Že to mezi hvězdou na vzestupu a postarším režisérem neklape, vědělo jejich okolí dlouho a moc dobře to věděli i oni dva. „Muselo to přijít. Rozešli jsme se ale v dobrém a dodnes na Haralda s láskou vzpomínám. To on stál za všemi mými úspěchy. Moc mi v životě pomohl,“ vyznala se z lásky ke svému prvnímu manželovi Karin.

Když jí pár týdnů po rozvodu zemřeli oba rodiče, ocitla se Karin na dně. Psychicky se zhroutila, začala trpět nechutenstvím a její zdravotní stav se celkově zhoršoval. Lékaři i její okolí o ni začalo mít oprávněný strach. Diagnóza, kterou si pak Karin musela vyslechnout, byla zdrcující…

Závislost na lécích

Tentokrát se Karin kupodivu nezhroutila a rozhodla se, že bude s rakovinou bojovat. Se střídavými úspěchy se jí to dařilo, snažila se pracovat, co nejméně na nemoc myslet a nepoddávat se jí. Dostala se ale do začarovaného kruhu. Rakovina se sice zastavila, ale Karin se stala závislou na prášcích na bolest i na povzbuzení. „Byla to strašná doba. Trpěla jsem bolestí a nespavostí, brala jsem hodně prášků na uklidnění. A když jsem se po nich pak cítila omámená, vzala jsem si prášek na povzbuzení. A tak to bylo pořád dokola,“ vzpomínala na své těžké životní období Karin v rozhovoru pro německý deník Neue Post.

Ani tehdy ale nepřestala pracovat a právě pracovní vypětí její stav ještě zhoršovalo. „Skončili jsme jedno natáčení v pět ráno a už v sedm hodin na mě před hotelem čekalo taxi a vezlo mě na další natáčení. V té době to bez prášků na povzbuzení prostě nešlo zvládnout,“ vyprávěla Karin.

Tehdy se zdálo, že svůj boj s rakovinou a závislostí na lécích nemůže vyhrát. Karin ale stále statečně bojovala. „Rakovina mě bude pronásledovat až do smrti. Nad ní se nedá vyhrát, jen jí šikovně utíkat. A to se mi zatím daří,“ svěřila se Karin, jež pravidelně navštěvovala soukromou kliniku, na začátku roku 2012 v rozhovoru pro německý Bild.

Podzim života

Po rozpadu manželství s Haraldem Reinlem se Karin Dor vdala ještě dvakrát. V roce 1972 si vzala bohatého obchodníka Güntera Schmuckera, ale po dvou letech se rozvedla. Manželské štěstí poznala opět až v roce 1988, kdy si vzala amerického milionáře a filmového producenta Georga Roothama. Ten po pár letech onemocněl Alzheimerovou chorobou a Karin se o něj starala až do jeho smrti v roce 2007.

„Přes to všechno, co jsem si musela prožít, jsem měla krásný život. Teď už mám jen dvě velká přání. Tím prvním je ještě jedna role ve filmu a tím druhým, největším, je, aby si ke mně zase našel cestu můj syn. Mnoho let se mi vyhýbá, ale moje dveře jsou mu stále otevřené,“vyznala se v jednom z posledních rozhovorů Karin Dor. Tak jak tomu v této branži bývá, herečka totiž svěřila kvůli filmové kariéře výchovu svého dítěte příbuzným…

V červenci roku 2016 Karin nešťastně upadla na chodníku v severní Itálii. Údajně ležela 15 minut v bezvědomí, než ji převezli do nemocnice. Tamní lékaři prý přehlédli zranění hlavy, a tak ji propustili. Dokonce hrála opět v divadle, ale v březnu následujícího roku se její stav začal zhoršovat. Poslední měsíce života strávila v pečovatelském domě v Mnichově, kde 6. listopadu zemřela. I když filmový svět ztratil jednu z nejvýraznějších hereček minulého století, její talent a krása přetrvává díky filmům, které natočila.

Zdroj: Michaela Remešová, Roman Schuster (Vinnetou žije!, 2012)

 

Napsal Lukáš Mucha

 

Zdroj fotografií: Facebook

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip