Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Babské rady, jak se v domácnosti zbavit much a komárů

Babské rady, jak se v domácnosti zbavit much a komárů

18.7.2020 - redakce Babinet.cz

Každé roční období má své plusy, i své mínusy. V létě jsou tímto velkým mínusem mouchy a komáři. Obzvláště ve vypečeném letním bytě bývá protivný hmyz velkým problémem. Bzučení much a komáří štípance nejsou zřejmě nic, co by kdokoliv vyhledával. Dnes se proto podíváme, jak lze hmyz z domácnosti vypudit. Nepůjde však jen o domácnost. V článku najdete i babské rady, které zatočí s hmyzem při pobytu venku.

  • Sítě do oken

Sítě do oken pravděpodobně vždy byly, jsou a budou tím nejspolehlivějším řešením, když jde o hmyz. Fungují naprosto skvěle a v domácnosti se moucha celé léto skutečně neobjeví. Při instalaci sítí nezapomínejte ani na dveře.

  • Teplý plech a ocet

Pokud nejsme majiteli sítí do oken, pak se jistě při vaření často rozčilujeme s mouchami. Když se totiž v rozpálené letní kuchyni vaří, většinou se to neobejde bez otevřených oken. A tam, kde jsou otevřená okna a jídlo, jsou většinou i mouchy. Otravné a neodbytné. Během příprav jídla však není čas je neustále nahánět a likvidovat. Proto si v troubě zahřejte plech, vytáhněte z trouby, položte na odolný povrch a zakápněte teplý plech octem. Mouchy by se této intenzivní vůni, která se z plechu postupně uvolňuje, měly vyhnout.

  • Svíčky

V naší tvůrčí dílně jsme si nedávno ukazovali, jak vyrobit citronovou svíčku s rozmarýnem, která odpuzuje komáry. Pokud však nemáte po ruce nic, co jsme potřebovali ke zmíněné citronové svíčce, vystačíte si po večerech se zcela obyčejnými svíčkami. Komáři se jakékoliv svíčce vyhýbají obloukem.

  • Bílé víno a saponát

Na mouchy báječně platí směs bílého vína a prostředku na mytí nádobí. Směs nalijte do misky a umístěte na stůl. Mouchy rozhodně vábné vůni bílého vína neodolají, a vrhnou se do misky. Ve směsi se však utopí.

  • Muškáty

Babské rady radí osázet okenní parapet muškáty. Jejich vůně by měla odpuzovat mouchy, komáry, mušky, brouky, i jiný dotěrný hmyz.

  • Bazalka, citronová tráva a levandule

I tyto rostlinky fungují jako přírodní odpuzovače hmyzu. Jejich vůně není pro hmyz vůbec lákavá. Tudíž tam, kde se rostliny nacházejí, by měl být od much a komárů svatý klid.

  • Doutnající ořechový list

Tento způsob obrany proti hmyzu se hodí spíše pro exteriéry. Zajistí vám tak například pohodový večer bez komárů v pergole. Stačí si dát na různá místa hlubší misky, a v nich nechat pomalu doutnat ořechový list. Kouř, který půjde z doutnajícího ořechového listu, není ničím, co by hmyz přitahovalo. Naopak.

  • Máta

Rozdrcené lístky máty a bazalky jsou také možnou alternativou. Sytá vůně této bylinné drti mouchám vadí, a odpuzuje je. Rozmístěte si proto po bytě směs v malých mističkách, a much rapidně ubude.

  • Levandulová svíčka

O svíčkách byla řeč již ve třetím bodě, v souvislosti s komáry. Co se však týká konkrétně much, častou babskou radou je levandulová svíčka. Levandule je na mouchy, jako dělaná. Lépe řečeno, jejich vůně je mouchami naprosto neoblíbená.

 

napsala Bára Klímová

foto: youtube.com, imgbin.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip