Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Rajčata pro zdraví i proti depresím. Jak na nejlepší výnos

Rajčata pro zdraví i proti depresím. Jak na nejlepší výnos

13.6.2020 - redakce Babinet.cz

Rajče jedlé, též lilek rajče, je vytrvalá rostlina, která se pěstuje jako lednoletka. Jak název napovídá, tak spolu s lilkem a bramborami patří do stejné skupiny. Což se na první pohled třeba nezdá. Rajče je plevel, vydrží hodně. Ale starat se o něj musíme. A to pořádně, abychom měli co nejlepší výnos. Rajče potřebuje v první řadě hodně sluníčka a teplo, ale také mu vyhovuje bohatá zálivka. Takže při životě jej udržíte snadno, teď ještě zařídit skvělou úrodu.

Touto dobou už musí být sazenice v zemi. Kdo nemá vysazeno, ten ještě může zakoupit sazenice. Ze semínek ale už nevypěstujete nic. Na to je vážně pozdě.

Tyčky

Rajčata je nutné vyvazovat. Respektive mohla by se i plazit po zemi, ale v takovém případě riskujeme, že nám rostliny budou chytat plíseň. Zrovna rajčata jsou k plísním velmi náchylná, takže na to pozor. S tím souvisí také zalévání. Vodu nikdy nelijeme přes listy, tím bychom také riskovali, že nám budou chytat plíseň.

Ke každé rostlině dáme alespoň dvou metrovou tyčku, ke které je pak přivážeme. Rostliny totiž mohou dosahovat i více ne dvoumetrové výšky. Kdyby nám rajče přerostlo přes tyčku, tak musíme špičku zaštípnout. A stejně tak zaštipujeme takzvaná páždíčka.

Páždíčka

Vždy mezi kmenem a větvičkou může vyrůstat další větvička. A tu my nechceme, rostlině bere sílu, příliš mnoho by kvetla a plodila, takže by se nám na rostlinách vyrojilo mnoho plodů, které by jen těžko dozrávaly.

Páždíčka vyštipujeme a můžeme je dávat do kýble, do kterého přidáme kopřivy a vodu, na pár týdnů naložíme a zředěným roztokem budeme hnojit rajčata. Je to skvělé hnojivo.

Zaléváme pravidelně, pokud máme rajčata na zahrádce u domu, tak klidně zaléváme denně. Plody musí z něčeho narůst. Potřebují pořádnou zálivku, aby vyrostli pořádné plody a měli jsme pěknou úrodu. A to je v podstatě všechno. Pokud tyto záležitosti dodržíme, budeme mít krásná velká rajčátka a bude jich navíc hodně.

Proč jsou vlastně rajská jablíčka tak skvělá a měli bychom je pěstovat a hlavně konzumovat?

- mají hodně antioxidantů, hlavně karotenoidů a provitamín A

- snižují dráždivé účinky česneku nebo velkých dávek vitamínu C

- řídí hladinu krevního cukru

- pomáhají proti depresím

- zmírňují nespavost

 

Napsala Zuzana Zelenková

Ilustrační foto: basilgarden.net

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip