Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak poznáte, že máte stromy na zahradě napadené kůrovcem. Pomůže i prevence

Jak poznáte, že máte stromy na zahradě napadené kůrovcem. Pomůže i prevence

12.5.2020 - redakce Babinet.cz

Kůrovcová kalamita je stále v plném proudu. Nejen že nám může brouk „sežrat“ kuse lesa. V ohrožení jsou i ovocné zahrady. Jak poznáme, že se u nás usídlil?

V takovém případě můžeme pozorovat výrony pryskyřice a závrtové otvory, rezavé drtinky za šupinkami kůry na patě kmene, po sloupnutí kůry je možné nalézt typické požerky.

Jasným signálem jsou v případě jehličnanů, barevné změny jehličí, které postupně rezaví a začíná opadávat, rovněž opadává kůra, to už jsou ale poněkud pozdní příznaky

Jak vypadá lýkožrout neboli kůrovec?

Kůrovec je malý drobný brouk o velikosti 1 – 9 mm. Má válcovitý nebo oválný tvar těla a je zbarven do hnědé až černé barvy. Patří do podčeledi brouků z čeledi nosatcovitých. Jedná se o škůdce, který napadá zejména stromy, listy, větve, ovoce, ale smlsne si také na semenech, bylinkách, kapradinách a jiných rostlinách.

Ve chvíli, kdy se sameček dostane na strom, tak začne budovat vstupní rozhovor, ve kterém se následně bude rozmnožovat a tvořit novou generaci. Za sebou pak nechává hromádky pilinek.  V dalším stádiu si dělá skulinky na páření se samičkami.

Pro zahradu je největší nebezpečí napadení u jabloní, třešní a švestek. Boj s broukem je velmi obtížný a složitý. Důležité je ale vědět, že si kůrovec vybírá především nemocné, staré a slabé stromy. Zřídka se usídlí na zdravých kusech. Nicméně je důležité detekovat jej včas.

Kromě výše uvedených příznaků můžeme pozorovat malé dírky v kůře ale padající listy a jehlice.

Poprat se s ním není snadné, celý životní cyklus provádí celkem hluboko ve dřevě a tak ani chemií se k němu nemusíte dobře dostat.

Pokud se kůra ze stromů už loupe, jsou tam různé otvory v kůře a kůra vadne a je všeobecně slabá, pak už strom bude potřeba pokácet.

Pokud je vše opravdu v pořádku, tak lze aplikovat speciální roztok jako Antizhuk nebo Anti-Suschelin, Confidor, Calypso a Empire-20. Léčivý roztok aplikujeme injekcí do děr dvakrát až čtyřikrát.

Dále zle používat přípravky na bázi nematodů. Jedná se o přípravky, které lze používat také zjara jako prevenci. V tomto případě provádíme postřik větví, kmenů a korun a to dvakrát s intervalem dvou týdnů.

Prevence proti škůdcům:

Pravidelné prořezávání suchých a nemocných větví na stromech, které zabrání šíření brouků

Léčivý postřik pomocí nemetadonů

Vytvoření tzv. pasti pro kůrovce, podobně jako je vídáme v lese. V hobby marketu s nimi poradí, popřípadě poradí lesníci.
Nasadit můžeme také přirozeného predátora, jako když na rostliny poseté mšicemi nasbíráme berušky. Udržet si ale v zahradě datla bude poněkud složitější.

 

Napsala Zuzana Zelenková

 

foto: Autor: mmons.wikimedia.org/w/index.php?curid=374002

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip