Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak trpí játra alkoholika

Jak trpí játra alkoholika

23.4.2020 - redakce Babinet.cz

Alkohol se z krve odbourává v játrech. Příslušné enzymy ho rozštěpí tak, aby mohl být z těla vyloučen. Při náruživém holdování tomuto nápoji pak dojde v játrech ke změnám, které pozmění tok metabolických procesů v těle.

Zvýší se tvorba takových látek jako jsou tuky nebo kyselina močová, naopak dojde k poklesu jaterního glykogenu, což je energetická zásoba těla připravená k okamžitému použití. Zlepší se i činnost adaptačních enzymů, které způsobí, že po určitou dobu jsou lépe tolerovány vysoké dávky alkoholu. Toto je přirozeně jen velice stručný nástin problematiky.

Pro játra nejsou ani tak nebezpečné občasné alkoholické excesy, jako spíš dlouhodobé a vydatné popíjení. Jakousi teoretickou hranicí škodlivosti alkoholu je u mužů dávka 60 gramů na den. Představuje to asi 2 litry piva nebo láhev vina (0,7 l), tvrdého alkoholu jsou to dokonce dvě deci. Ženy si mohou dovolit asi jen jednu třetinu výše uvedených objemů.

První změnou, která zároveň postihuje všechny alkoholiky, je steatóza jater. Pro větší názornost je možno použít výraz ztučnění jater. Játra do sebe skutečně nasají tukové částice a nabydou na objemu. Nemocní nemají často žádné obtíže, lékař může nahmatat jen lehce zvětšený orgán a z laboratoře mu přijdou mírně zvýšené jaterní testy.

Pro normalizaci tohoto nálezu je potřeba začít abstinovat, výsledky se dostaví už po několika týdnech. Horší to je u alkoholických zánětů jater. I po ukončení pití obvykle zůstávají trvalé následky. Také subjektivní pocity pacientů jsou horší. Trápí je únava, psychická labilita, nechutenství, někdy doprovázené zvracením a přirozeně i úbytek hmotnosti. Nepříjemné jsou i tlaky v pravém podžebří, které způsobují zvětšená játra.

 

Nakonec je zde i dobře známá cirhóza jater. Její následky mohou být fatální, ale naštěstí se nerozvine u všech alkoholiků. Vedle letitého popíjení svou roli sehraje i genetická výbava, stav imunitního systému či infekce, jako je například nákaza původcem virové hepatitidy typu C.

 

foto: maplehealthcare.net, timesnownews.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip