Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Octový sprej na ruce. Dezinfekce, kterou zvládnete za pár minut

Octový sprej na ruce. Dezinfekce, kterou zvládnete za pár minut

11.3.2020 - redakce Babinet.cz

Již v minulých článcích jste si s námi mohli připravit některé varianty dezinfekčních prostředků. Například dezinfekční ubrousky, či dezinfekci s příměsí aloe vera. I dnes si ukážeme další dezinfekční přípravek, který si vyrobíte doma a za poloviční cenu.

I když jsou dezinfekce funkční, nikdy vám dostatečně nezastoupí správné a časté mytí rukou. Opravdu tak nezapomínejte na to, že teplá voda, mýdlo a až půlminuta mytí, jsou vždy tou nejspolehlivější cestou, jak se zbavit bakterií a virů. Dezinfekce jsou skvělou alternativou třeba pro pobyt venku, či na cesty. I když si zvyknete dezinfekce používat a mít je raději vždy po ruce, je bláhové si myslet, že dále není potřeba si ruce často mýt. Správné mytí rukou bude potřeba vždy. Na to, prosím, nezapomínejte. Stejně jako na to, že některé dezinfekce mohou pokožku vysušovat. Suchá pokožka, znamená oslabená pokožka, náchylnější k bakteriím a různým infekcím. Proto je vhodné ruce dostatečně hydratovat a i tímto krokem problémům předcházet, čili důsledně uzavřít celé to kolečko, které s celkovou hygienou a zdravím, souvisí.

Teď už se však pusťte do přípravy domácího dezinfekčního spreje, který nelepí, čistí a vaši peněženku ušetří velkých výdajů.

K výrobě dezinfekčního spreje budete potřebovat:

  • ½ menšího hrnku jablečného octa
  • ½ menšího hrnku bílého octa
  • ¾ menšího hrnku vody
  • Esenciální olej, který je vhodný pro kontakt s pokožkou. Takového olejíčku pak můžete přidat i 50 kapek (ale množství je otázka vkusu. Nemusíte octový odér mermomocí přebít. Kapek můžete dát podstatně méně. Vybírejte vůně, které se vám líbí. Např. rozmarýn, mátu, levanduli, atd.)
  • Čistou a tmavou lahvičku s rozprašovačem

Jak budete při výrobě dezinfekčního spreje postupovat:

  • Ze všeho nejdřív smíchejte jablečný ocet s esenciálním olejem
  • Teď dobře protřepejte
  • Na řadu pak přichází voda
  • A nakonec přidáte i bílý ocet, a opět vše protřepete
  • Váš dezinfekční sprej je připravený k použití

 

napsala Bára Klímová

foto: living.anveya.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

monďas
12.3.2020 16:54

A je skutečně prokázáno, že ocet zničí i viry? Zkoumal to někdo v laboratoři, nebo se to jen povídá?

normální chlap
13.3.2020 14:50

Ocet je samozřejmě nesmysl, virům lehce kyselé prostředí nevadí. To tady jen zdejší redaktorky ujíždějí na octu a sodě :-) Použijte 70 % líh (nebo jiný alkohol), všechno ostatní je jen pro parádu. Maximálně přidat ten peroxid, jak doporučuje WHO.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip