Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jaké sýry jsou vhodné, když chcete zhubnout

Jaké sýry jsou vhodné, když chcete zhubnout

3.1.2020 - redakce Babinet.cz

Lékaři často lidem radí, kteří se snaží zhubnout a čas od času je honí mlsná, aby zahnali hlad kouskem sýra. Sýr obsahuje hodně bílkovin, a tak nám potěší naše mlsné vousky stejně jako sušenka, takže je to rada docela dobrá. Důležitě je ovšem ještě vědět, že sýra má být skutečně kousek a že onen kousek by měl být nízkotučný.

Pokud vám lékař nebo někdo jiný doporučí kousek sýra na zahnání mlsné, vězte, že nemá na mysli hermelín, nivu, ani eidam, který obsahuje velké množství tuku. Má na mysli kousek tvrdého sýra, který obsahuje maximálně třicet procent tuku.

Sýry jako typu hermelín nebo niva jsou skutečně extrémně tučné. Energie z tuků je navíc ta, která se v podobě nežádoucích kil projeví nejvíce. Desetidekový plátek takového sýra obsahuje plus minus 1 200 kilojoulů energie. To je stejné množství energie jako mají tři malé rohlíky nebo malý řízek. Ideální pro dietu jsou i syrečky. 100 gramů má asi jen 600 kJ! Pozor ale na vyšší obsah soli.

kozí sýr a hubnutí

Kozí sýr obsahuje více zdravých mastných kyselin a pomáhá rychle dodat energii. I u něj ale musíme při redukční dietě obsah tuku bedlivě hlídat. Vybírejte ty s max. obsahem tuku v sušině kolem 40 %.Kromě již zmiňované lehkosti vyniká ještě jednou výbornou vlastností, podporuje spalování tuků. Působí také blahodárným dojmem na sliznice žaludku a střev, uklidňuje jejich podráždění, ať už stresem či nevhodnou stravou. Trávicí systém pak lépe pracuje.

Říkáte si ale, že například Francouzi, kteří jsou považování za vzor zdravé výživy, si sýry neodpírají? Věřte pak, že Francouzi jsou spolu s Poláky a Čechy považování za nejobéznější národy v Evropě. A na tom mají jistě velkou zásluhu sýry. Jinak však jedí skutečně zdravě, mají v oblibě ovoce a zeleninu a na jejich zdravotním stavu se kladně projevuje i časté pití vína, zejména červeného, které brání poškozování buněk a jejich předčasnému stárnutí.

 

Shrnutí:

1. Jaké sýry jsou nejtučnější a měla byste se jim vyhýbat?

- hermelín a niva.

2. Jaký sýr si vybrat na zahnání mlsné?

- tvrdý a nízkotučný (max 100 g na den)

3. Proč sýr naši mlsnou zažene?

- protože obsahuje velké množství bílkovin

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip