Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak mít křišťálová okna bez leštění. Babská rada k nezaplacení

Jak mít křišťálová okna bez leštění. Babská rada k nezaplacení

17.11.2019 - redakce Babinet.cz

Snad každá žena řeší před Vánoci úklid. Ať už jde o ten důkladnější, nebo zběžný, většinou se v něm, tak jako tak, objeví i mytí oken. Tohle šůrování okenních tabulek zabere zpravidla pořádný kus času. Jen si to představíte a už se vám do toho nechce? Proto si dnes ukážeme zcela snadný, rychlý a téměř bezpracný postup, jehož výsledkem jsou křišťálově čistá okna bez jediné šmouhy. Nic neleštíte, nic pracně nedrhnete.

Moudré ženy

Ženy si mezi sebou samozřejmě předávají cenné tipy a zkušenosti, které radí, jak si každou práci v domácnosti co nejvíce ulehčit. A protože mytí oken je poměrně pracné, nebyly by to moudré ženy, aby nepřišly na nějaký mimořádný způsob, který pomůže, vše podstatně urychlí a přitom nic neošidí.

To je i případ rady, se kterou se dnes seznámíte i vy. Před Vánoci se vám stoprocentně bude hodit.

Stodvanáctkrát nahoru a dolů

Jak většinou myjete okna? Pořád ze židle nahoru a dolů, nahoru dolů, namočit, vydrhnout, vysušit, přeleštit? Doma už je to jako na Větrné Hůrce a vy pořád ještě leštíte. Když už se zdá, že je všechno v absolutním pořádku, šmouha se objeví zase na jiném místě. A tak pořád dokola. Tak tentokrát jinak.

Jak na to?

Okna nejsou jen o leštění skel. Jde také o zašlou špínu na rámech. I s ní si lze snadno poradit. Alespoň tak to praví lidová slovesnost a rada, která se předává z generace na generaci.

  • Mytí okenních tabulek

Vtip je ve směsi, kterou si namícháte. Myjete okna speciálními přípravky, určenými právě k tomuto účelu? Tak tentokrát sáhněte po úplně obyčejném šamponu. Jeho odmašťovacímu účinku se máloco vyrovná a je to na oknech ihned znát. Stěrka je už pak jen třešničkou na dortu, která vše dotáhne k dokonalosti.

Smíchejte si tedy v kbelíku 3 litry pořádně teplé vody a 250 ml obyčejného šamponu. Klasicky nejdřív umyjte okno pomocí hadru. A ihned poté, ještě za mokrého stavu, stírejte nanesenou šamponovou vodu gumovou stěrkou. Pomalými tahy, hezky shora dolů. Po každém tahu stěrku vždy otřete do suchého hadru. Tohle uděláte z obou stran okna a máte hotovo. Žádné leštění nenásleduje.

  • Mytí rámů

K mytí rámů potřebujete jen horkou vodu a ocet. V rozprašovači smíchejte půl litru horké vody s 250 ml octa. Někdo přidává i kapku svého oblíbeného esenciálního oleje. Pak směs stačí pouze bohatě rozstříkat na rámy a do špatně přístupných míst. Můžete buď nechat chvíli působit, nebo rovnou začít špínu stírat.

 

Napsala Bára Klímová

 

A co vy? Poradíte ostatním v komentářích nějaký osvědčený způsob, na který při mytí oken nedáte dopustit?

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

panair
18.11.2019 18:53

Nejdřív bych si zopakoval češtinu a pak ty okna umyl

solamil
19.11.2019 11:16

250ml na 3 litry vody?Zkoušet to nebudu, ale dokážu si představit. Takže nejen češtinu,ale i matiku by jsi si Barunko měla zopáknout,ale vůbec nejlepší by bylo vrátit se k vařečce a neprodukovat takovýhle blbosti dovedo.

Janina19
19.11.2019 14:51

Zdravím, domnívám se, že čeština je v pořádku. Jak mít (umytá)křišťálová okna bez....

Simaro
19.11.2019 17:27

Doufám, že se tedy dozvíme správný poměr vody a šamponu :), ptž do 3 litrů vody nacpat celou čtvrtlitrovou láhev pěnivého šamponu, tak přes ta skla neuvidíme do smrti :)

dolíček
20.11.2019 01:16

Zdravím čeština je opravdu v pořádku,ve větě "Jak mít křišťálová okna"je myšleno abychom je měli křišťálová,proč by se měli ještě mýt když už jsou křišťálová to by bylo asi zbytečné.

Bára Klímová
21.11.2019 11:46

Hezký podzimní den. Děkuju všem za příspěvky. I vám, solamil, i když já bych si vám tykat nedovolila. Ano, v článku uvádím čtvrt litru šamponu a tři litry vody. Ale toho nejobyčejnějšího šamponu (což je v textu psáno), který je k dostání. Už od pohledu je takový šampon obarvená voda, čemuž odpovídá i jeho cena. Takový řídký šampon nepění tolik, jako husté šampony, na které jsme zvyklí při mytí vlasů. Nejobyčejnější šampon tedy tolik nepění, ale na jeho schopnosti odmašťování to nic nemění. Když nalijete láhev takového šamponu do tří litrů vody, voda se zpění jen lehce. Tímto způsobem umývám okna, která máme nasměrovaná do frekventované cesty. Tahle každodenní zátěž je na nich brzy hodně znát a tak musím mýt okna často, proto volím tu nejlevnější variantu. Plus dobrou stěrku. Ale pokud máte jen běžně znečištěná okna a nepotřebujete jít levnější cestou, není přece takový problém dát šamponu méně, nebo zůstat u svého osvědčeného způsobu a třeba jej i poradit ostatním :) Závěrem ještě jednou děkuju a přeju nám všem klidný a příjemný podzim.

Helena1954
1.12.2019 02:19

Již několik let,myji okna tak,že jak rámy,tak skla,myji pouze teplou vodou a mikroutěrkami.Okna jsou bezchybná,rámy též a ve 2+1 mám okna za hodinku hotová.Všem tento způsob doporučuji.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip