Babinet.cz  /  Tajemno  /  Nešťastná paní Perchta z Rožmberka. Zjevuje se za trest

Nešťastná paní Perchta z Rožmberka. Zjevuje se za trest

14.11.2019 - redakce Babinet.cz

Přízrak bílé paní se u nás zjevuje asi na sto dvaceti místech. Ta nejznámější mezi nimi má i své jméno. Je to paní Perchta z Rožmberka a setkat se s ní můžete nejen na zámku Rožmberk, ale i v dalších sídlech rožmberského rodu, v Českém Krumlově, Třeboni anebo Jindřichově Hradci.

Perchta, i když šlechtična, to měla těžké už od dětství. Narodila se roku 1429 v Českém Krumlově jako jedno ze sedmi dětí Oldřicha II. z Rožmberku a jeho manželky Kateřiny, rozené z Vartemberka. Ta však brzy zemřela a tak Perchta vyrůstala bez matky. Když jí bylo necelých dvacet, otec jí, jak bylo tehdy zvykem, domluvil sňatek s ovdovělým Janem V z Lichtenštejna. Snad by si i přibližně stejně staří novomanželé začali rozumět, kdyby Jan neměl tak lakomou a krutou povahu. Odvezl Perchtu na svůj hrad Mikulov a tam jí začalo pravé peklo. Zvlášť poté, co Perchtin otec Janovi nevyplatil slíbené věno. Perchta doslova strádala v chudobě, často i hlady, utiskovala ji také Janova matka a jeho bláznivá sestra. Přesto Perchta Janovi porodila syna a dceru. Obě děti však brzy zemřely.

Po celou tu dobu Perchta prosila otce a bratry o pomoc, ale marně. Nakonec od manžela utekla a toho vzteky ranila mrtvice. Zemřel roku 1474 a Perchta ho přežila jen o dva roky. Místo posledního odpočinku našla v klášteře „U Skotů“ ve Vídni.

Na rožmberských hradech a zámcích se zjevuje vlastně za trest. Manžel Jan ji prý před smrtí prosil za odpuštění, ona mu ale nevyhověla. A tak začala po smrti strašit. Na zámku v Jindřichově Hradci ji vídávali, jak se svazkem klíčů prochází chodbami anebo z věže pozoruje město. Pokud bylo vše v pořádku, usmívala se. Když měl někdo umřít, zjevila se s černými rukavicemi. A když další zdejší pán, Jáchym z Hradce, odmítl na Velikonoce chudině vařit tradiční sladkou kaši, každou následující půlnoc působila tak strašný rámus až došlo k nápravě. Podobně za třicetileté války chtěli na této kaši ušetřit Švédové. Bílá paní je neváhala v noci vyhazovat z postelí a jejich hlídky porážet na zem. Naopak velmi mateřsky pečovala o posledního potomka rodu, Petra Voka. V noci ho chodila kolíbat a potom mizela ve zdi. Později prý byl na tom místě nalezen poklad.

Zatím naposledy se zjevila na Rožmberku, kde prý v roce 1944 vyděsila dvě členky německé Hitlerjugend. Podivné kroky zde zaslechli v roce 1996 také řemeslníci, kteří ji zřejmě vyrušili svými opravami. A nemá ráda ještě jednu věc – když si z ní někdo tropí legraci. Tak pozor na to, kdybyste ji náhodou někde potkali.

Jitka Lenková

 

Obr. autorka, archiv autorky

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další články tajemna

Náš tip