Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Hygge styl! Co to skutečně je a proč z něj všichni šílí?

Hygge styl! Co to skutečně je a proč z něj všichni šílí?

3.11.2019 - redakce Babinet.cz

Klíč ke štěstí, zpomalení, pohodlí, teplo, žádný stres, útulno, příjemno a schopnost vychutnat si i tu nejvšednější chvilku, nebo si užít kouzlo té nejobyčejnější maličkosti. Takto by se v kostce dal přeložit hygge styl. V tomto hygge stylu můžete nejen bydlet, ale také harmonicky jako hygge žít.

Odkud se vzal?

Hygge styl není jen styl samotný. Jde spíš o celkovou filozofii a šťastný přístup k životu. Hledáte li jeho kolébku, pak musíte zabrousit do Dánska. Právě Dánům je tento vnímavý způsob života a prožívání štěstí, vlastní. Na všem hledají to lepší, po ručičkách hodinek se snaží pomrkávat co nejméně, obklopují se příjemnými a přitom minimalistickými věcmi. I ve všedním dni si maličkostmi oslavují šťastné bytí, prožívají malé i velké radosti, minimalizují starosti a špatná nálada či nechuť jim nesmí přes práh. A tohle všechno se promítá v hygge stylu, který dorazil také do našich končin.

Hygge styl? Magický kruh bezpečí

Byť se může zdát, že hygge filozofii se musíte nejprve trochu naučit, není tomu tak. Touha po kliduharmonii se týká každého z nás. Jen jsme možná někde po cestě každodenních stresů zapomněli ten vytoužený klid důsledně hledat a nacházet. Čekáme na víkendy, či dovolené, na hezčí počasí, na finanční injekci v práci a tak dále a ještě dále. Přitom nám šťastné hygge prvky leží přímo pod nosem každý den.

Totiž … hygge styl není ani zdaleka o hmotných věcech. Začít musíte u sebe a měli byste dbát na utužování mezilidských vztahů. Vše je tak jednoduché. Nezavírejte se doma před přáteli, setkávejte se a mluvte, mluvte, mluvte. Ne přes sociální sítě, nebo po telefonu, ale z očí do očí. Hygge styl je o opravdovém sdílení, o sblížení a o společných příjemných chvilkách.

Totéž platí i o kruhu rodinném. Zpomalte, uklidněte myslbuďte s rodinou. Dodržujte příjemné pravidlo o nepoužívání telefonu, když spolu večeříte. Vnímejte své blízké a televizi vůbec nezapínejte. Povídejte si a užívejte si čas, který momentálně nepádí, ale pozvolna odtikává.

Jak bydlet v hygge stylu?

Závěrem se letem světem podívejme na to, jak se na severu v hygge stylu bydlí.

  • V dánských obydlích vládne klidná atmosféra.
  • V jejich domácnostech nenajdete rušivé elementy.
  • Kam se podíváte, tam uvidíte barvy v teplých tónech.
  • Dánové tíhnou k přírodním materiálům a tak i ty nejobyčejnější věci, jako například květináče, či závěsné dekorace, nebo mísy a slánky, koše, jsou nejčastěji ze dřeva, slámy a proutí.
  • Všude, všude, všude uvidíte svíčky. Jejich teplé světlo je nosným prvkem hygge stylu.
  • Teplé deky, hřejivé plédy a měkoučké koberečky. Bez nich se v Dánsku nedá existovat.

Je i vám hygge styl sympatický? Budete ho chtít letos pozvat i k vám domů?

 

Napsala Bára Klímová

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip