Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Hormonální bouře v dospívání zodpovídá za fyzické i psychické změny

Hormonální bouře v dospívání zodpovídá za fyzické i psychické změny

18.7.2019 - redakce Babinet.cz

Dospívání je dobou psychosexuálního vývoje, ale také obdobím citlivého prožívání a vnímání vztahů se svým okolím. Mladí lidé, zejména dívky, touží po autonomii. Vymaňují se ze světa rodiny a navazují vztahy s vrstevníky, kteří řeší stejné problémy. Výzkumy mezi mládeží svědčí o mnoha pozitivních trendech, například o odpovědnějším antikoncepčním chování mladých lidí. Další osvěta by měla vést k zodpovědnému chování i v ostatních životních oblastech.

Většina trápení a problémů dospívajících dívek dnes a před dvaceti lety se zásadně neliší. Dívky prochází psychosexuálním vývojem, „hormonální bouře“ zodpovídá za fyzické i psychické změny. Ty mají za následek zaoblování tvarů, růst prsou, počátek menstruace, ale také častou a nečekanou změnu nálad. Dívky mají potřebu uvědomit si vztah sama k sobě a ke svému ženství. V tomto období dochází k sexuální identifikaci a dotváří se celková osobní identita.

V pubertě dochází k posunu vnímání vztahů s nejbližším okolím

Vztahy s rodinou ustupují do pozadí, na významu nabývají vazby s vrstevníky, kteří se nacházejí v podobných životních situacích. Charakteristická je touha po popularitě a atraktivitě pro opačné pohlaví, dívky postupně dospívají k utváření partnerských vztahů. Průměrný věk prvního pohlavního styku u žen se dlouhodobě pohybuje kolem 18 let. Sexuální život však začíná mnohem dříve. Své místo mají fantazie a masturbace jako součást normálního sexuálního vývoje, později i nekoitální partnerské aktivity a mazlení.

Komunikační technologie zvýšily zranitelnost mladých dívek zvenčí

Komunikační technologie obzvláště v posledních letech prodělaly obrovský vývoj a rozmach. Přístup k intimním detailům života mladých dívek dnes mohou mít jak přátelé, tak neznámí lidé. Vytváří se tím prostor pro šikanu, protože po internetu se mohou šířit i mnohé usvědčující fotografie.

Mladí lidé si mezi sebou vytvářejí vztahy rychlejším tempem díky tomu, že spolu komunikují kdykoliv a svoje zážitky ihned sdílejí se svými známými. Nástrahou vztahů a poznávání přátel přes sociální sítě je však výsledný klamný obraz uživatele, utvořený autostylizací a autocenzurou.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip