Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Řešíte cukrovku? Pomoci mohou i běžně dostupné houby!

Řešíte cukrovku? Pomoci mohou i běžně dostupné houby!

13.11.2018 - redakce Babinet.cz

Na středu 14. listopadu připadá Světový den diabetu. Upozorňuje na důležitost léčby a zejména prevenci onemocnění, protože procento lidí ohrožených cukrovkou strmě stoupá. V Česku přesáhl letos počet lidí s touto diagnózou milionovou hranici, odhaduje se, že v roce 2035 bude nemocný každý desátý Čech. Nejpalčivějším problémem je cukrovka II. typu, která se týká asi 90 % cukrovkářů. Tzv. stařecká cukrovka, jak se někdy cukrovce II. typu přezdívá, se dnes týká už i mladých lidí nebo dětí, pojí se totiž výrazně s nesprávnou životosprávou. Prevence přitom není ani složitá, ani nákladná, stejně jako přírodní cesty pomáhající ve zmírnění příznaků. Kromě vhodné stravy a dostatku pohybu pomohou i běžně dostupné houby - níže najdete trojici, která je v boji s cukrovkou nejúčinnější.

Hnojník pro uvolňování inzulinu

Jednou z hlavních příčin vzniku cukrovky II. typu je špatná strava - jídelníček příliš bohatý na cukry a jiné sacharidy vedoucí k nadměrné tvorbě inzulínu ve slinivce. V důsledku toho pak dochází k jejímu oslabení a ke snížené vnímavosti tělních buněk k inzulínu. Vysokou hladinu cukrů v krvi dokáže účinně regulovat Coprinus, známý také pod českým názvem hnojník. Tuto medicinální houbu najdeme růst i v české krajině, a to od léta do podzimu na otevřených místech, tedy na loukách, okrajích lesů a v zahradách. Mnoho studií prokázalo, že látky, které hnojník obsahuje, dokážou přímo povzbuzovat uvolňování inzulínu slinivkou. Kromě toho zlepšují krevní oběh a podporují metabolismus a trávení. Pokud jej najdete venku, konzumují se pouze mladé plodnice, které jsou bílé a uzavřené. Nicméně za syrova mají medicinální houby nízký efekt, protože jich nedokážeme sníst a hlavně strávit velké množství. Pro maximální využití cenných látek z hub je tedy nutné najít na trhu kvalitní extrakty v kapslích. Ideálně sáhněte po takových, které byly zpracovány metodou horkovodní extrakce. Takové kapsle totiž zaručují vysoce kvalitní výtažek v ideálním poměru účinných látek pro nejlepší výsledky.

Maitake alias tančící houba sníží glykemii

Maitake neboli trsnatec lupenitý najdeme v přírodě zřídka. Je bezesporu nejznámější hlavně v Asii, kde je tato houba využívána při přípravě pokrmů, ale také jsou zde už po tisíce let známé její léčebné účinky. Historické prameny ji označují za tančící houbu (překlad z japonštiny), bylo totiž velkým štěstím tuto houbu najít a „houbaři“ doslova tančili radostí nad svým úlovkem, když se jim poštěstilo. Maitake dokáže snížit glykémii a zvýšit citlivost tkání na inzulín. Krom snížení aktivity enzymů souvisejících s diabetem má také ochranný vliv na slinivku. Neduhy, se kterými si dokáže poradit, jsou i vysoká hladina tuků, vysoký cholesterol, nadváha a v neposlední řadě vysoký krevní tlak. Všechny tyto problémy je možné dát do přímé souvislosti s diabetem a u všech lze tedy trsnatec rovněž použít.

Reishi zapůsobí na metabolismus cukrů

Trojici medicinálních hub, které mají pozitivní vliv na prevenci a boj s cukrovkou, uzavírá reishi. Je to jedna z nejvyužívanějších hub, mluví se o ní taky pod názvem lesklokorka lesklá. Tato „božská houba nesmrtlenosti“, jak se jí přezdívá, našla svoje uplatnění už před více než 4 000 lety. Je to dřevokazná houba, najdeme ji na kmenech většinou již odumřelých stromů nebo na pařezech, nejčastěji v dubových lesích a parcích. Její plodnice jsou specifické svou lesklou lakovou vrstvou, od té je odvozen český název. Lesklokorka je používaná pro blahodárné působení na metabolismus cukrů i pro široký dopad na vyvážení a soulad organismu. Podobně jako výše zmíněné houby dokáže regulovat cukr v krvi a můžeme ji proto použít u diabetu, hlavně II. typu. Je prokázáno, že zlepšuje reakci tkání na inzulín. V určité podobě je taky vítanou pomocí při hubnutí. V případě prevence a léčby diabetu je nejvhodnější sáhnout po houbovém extraktu v kapslích, kde je 30 % houbových polysacharidů. Taková koncentrace je totiž optimální u chronických, vážných a vleklých obtíží.

 

Autor: Milan Schirlo – praktik tradiční čínské medicíny, který se jejími účinky zabývá už 20 let. Kromě toho je zakládajícím členem Komory Tradiční čínské medicíny a své vědomosti předává dál i na zahraničních seminářích.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Jirka26
13.11.2018 19:17

Máslo, sádlo, panenský olivový a panenský kokosový olej - pouze tyto oleje organismus zvládá bez újmy. Ostatní prodávané potravinářské oleje (sójový, řepkový, slunečnicový, palmový atd.) jsou pro lidský organismus velmi škodlivé, i když vám výživáři a mnozí lékaři tvrdí opak. Tyto oleje, zvlášť ztužené, zanáší buněčné membrány a inzulín pak není schopný cukr dostat do buněk, kde se energeticky využije. Inzulín sice slinivka produkuje, ale ten nedokáže plnit svou funkci. Pokud tyto oleje z výživy vyřadíte (znamená to nekupovat žádná hotová jídla, polotovary, oplatky atd.) a zařadíte dostatečně množství omega 3 mastných kyselin (v rybím tuku, lněných semínkách - ty je nutné před požitím rozemlít, jinak jsou neúčinné), upravit hmotnost směrem k optimálnímu BMI, většinou se do roka diabetu II. typu zbavíte. Diabetes II. typu není cukrovkou v pravém slova smysly, ale špatným metabolismem tuků. Objevil se po I. světové válce, kdy se začaly ve velkém používat ztužené rostlinné tuky. Ty houby budou fungovat, ale jako podpora výše uvedeného, nejde o lék jako takový.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip