Babinet.cz  /  Magazín  /  Čtenářské příběhy  /  Nevím, co s ubrečenou kamarádkou

Nevím, co s ubrečenou kamarádkou

22.10.2018 - redakce Babinet.cz

Kamarádka je normální žena s výučním listem. Žije s mužem, který si zřejmě dost pracně udělal maturitu, a tak si na tom dost zakládá a chlubí se. Ženu považuje za méněcennou, už jenom proto, že ona maturitu nemá.

Všechny doma stále udržuje v neustálém strachu. Starší syn začal chodit do školy. Neučí se špatně, i když žádný genius to není, občas přijde nějaká ta dvojka nebo i trojka. Kamarádka to muži ze strachu z počátku tajila, ale nakonec to vždy vylezlo na povrch a zase byly uplakané scény.

Mají dvě dětmi 7 a 3 roky, když se v domě, kde bydlíněco ušpiní, poškrábne, nebo jinak poškodí, je z toho scéna, slzy, řve se a všichni se hlavy rodiny zase bojí.

On ji udržuje v neustálém strachu, aby zase něco nevyvedla. Ona tak má stále slzy na krajíčku. On v domě působí jako pán tvorstva, má vždycky pravdu, nesmí se mu nic říct, neb by se urazil a nemluvil. (Což by podle mě bylo ideální.) Stále jí vyčítá, že starší syn je „blbej" po ní. Když se s ním má učit on, jenom na něj řve, že je blbej. Kluk se ho bojí, jsou to nervy.

Kdyby se mu opovážila v něčem odporovat nebo napadnout jeho názor, řekne jí, že jí dá „přes hubu". Když se naštve, nemluví s nikým, potom se zase udobří, chvilku vládne idylka ,a když to už začíná vypadat nadějně – bum, prásk, zase se kvůli něčemu naštve a všichni kolem něj chodí po špičkách.

Včera mi dokonce donesla ukázat seznam, který jí mužík napsal, kde má úkoly, co má všechno udělat - je to normální? Je to hrozný, sleduji to z povzdálí, a když ubrečená kamarádka vypráví, co se u nich děje, fakt nevím, co jí poradit.

Jediné rozumné řešení je, aby s dětmi odešla, ale nemají kam, peníze taky ne, takže to asi bude snášet na doživotí. Taky se mi tak trochu zdá, že je s tím snad smířená a že odejít ani nechce.

Je to domácí násilí???

námět: čtenářka Věrka, redakčně upraveno

Máte podobnou zkušenost? Chcete se podělit o svůj zážitek s ostatními?

Napište nám do redakce na info@babinet.cz.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

jannajanna
22.10.2018 15:42

Nejvyšší čas, aby se vaše kamarádka vzchopila. Lepší to s takovýmhle typem nebude nikdy, naopak. On si bude dovolovat víc a víc, zkouší to, kam až může dojít. Nehledí-li ta paní na sebe, musí hledět na děti. Čeho se bojí? Že jí "dá přes hubu"? Od slov nemusí nutně dojít ke skutkům, protože on je srab. A ne že by člověk o nějaký výprask stál, ale byla by to největší chyba, kterou by ten slavný maturant mohl udělat (okamžitě lékař, policie). Takže nějaký seznam mu hodit na hlavu, nebát se a odporovat, stát pevně za dětmi a bránit je, nebát se pohrozit policií a odchodem. Je velká naděje, že pokud žena bude moci toto všechno prokázat u soudu (včetně toho seznamu), bude si muset byt hledat on a děti budou bez problémů přisouzeny do její péče. A nenechat se ponižovat - matura ještě nikoho králem nedělá a to, že je jeho žena "jen vyučená" věděl od samého začátku, nemusel si ji brát. Shrnuto: nedat se, nebát se, aktivně si stát za svými právy, ze všech sil chránit děti, v případě potřeby podat žádost o rozvod. Pro pomoc doporučuji kontaktovat některou neziskovou organizaci - jsou tam zdarma psychologové, právníci i sociální pracovníci (nestátní, nebojte). S největší pravděpodobností by vám pomohli řešit i bytovou situaci. Nebude to celé snadné, ale toto je utrpení, které by mělo skončit. Držím palce.

kalupinka
23.10.2018 20:43

Myslím, že je docela nebezpečné s ním jakkoli diskutovat o možném rozchodu, odchodu, už rozhodně ne házet mu na hlavu jeho seznam či dát mu najevo, že uvažuji o ukončení vztahu a o tom, že se hodlám někomu svěřit. Ten člověk je magor, despota, manipulátor, který si hojí svoje mindráky na bezbranných nejbližších. Připravit se nenápadně na odchod. Vždycky je nějaké řešení. Kamarádi, příbuzní, poradna pro mezilidské vztahy, podnájem, dům pro matky s dětmi. On z nich všech udělá duševní trosky. Jde i o děti. Lépe být sama. Prachy na děti posílat bude muset a každému, až začne řádit a začne je hledat, musí okamžitě docvaknout, že má co do činění s mizerou, který záměrně psychicky deptá rodinu. Až nastane opět nějaká vyhrocená situace, mít v záloze člověka, který pro ně přijede a odveze je. Budou svědci, protože tuhle situaci on nezvládne a tu policii bude potřeba jistě zavolat. Začátky samostatného života sice krušné budou, ale cokoli je lepší, než to nechat takhle. Za chvíli je začne mlátit a zavírat doma. Je potřeba jednat. Opatrně, s rozmyslem, ale HNED.

Katiusha
26.10.2018 00:48

Ahoj. Nebudu psát nic, co by jste se nedočetli nikde jinde, ale je třeba tohle opakovat, aby si to každej - ženksá / chlap, je to jedno - vštípil a pamatoval. DOMÁCÍ NÁSILÍ NENÍ JEN FYZICKÁ ZÁLEŽITOST. PSYCHICKÉ TÝRÁNÍ JE TAKY TÝRÁNÍ! To si pamatujte stejně tak, jako že je potřeba z takového "vztahu" se co nejdříve vymanit, i kdyby to znamenalo vzdát se "komfortní zóny". I s nedostatkem financí to jde. Vždycky to jde, chce to jen odhodlání a notnou dávku odvahy. A čím déle to potrvá, tím více bude odvahy ubývat. A pokud by jste snad měli tendence namítnout, že nevím, o čem "točím" a že ne vždycky to jde, tak bohužel vím. Vím jak to bylo těžký pro mojí mámu po 19 letech fyzickýho i psychickýho týrání. A vím taky o kolik moc jsem to pak měla snažší já, když jsem vlítla do podobnýho vztahu a ukončila jsem ho po necelým roce ze dne na den tím, že jsem se odstěhovala skoro o "půl republiky" dál. Nečekejte, jednejte. Nevěřte, že to bude lepší a vždycky se na někoho obraťte. Ať už na rodinu, přátelé či na odborníky. - Pokud jste v takovém vztahu krátce, dobře pro vás, ale spěchá to. - Pokud v takovém vztahu jste dlouho, spěchá to ještě víc, zvlášť pokud už máte děti. Čím dřív je "vysvobodíte", tím větší budou mít šanci nepochytit špatný návyky, co se fungování rodiny týče.

Tynucha
26.10.2018 01:30

zamindrákovanej despotickej zmetek- manipulátor, srab, co se ukájí na dětech a chudákovi manželce.Bohužel pokud ONA nebude chtít se tomu postavit, NIKDY to neskončí, jeho sebestředná drzá arogance bude do nebes stoupat. A brekem si paní fakt nepomůže.Budou-li ty děti vyrůstat v tomhle vzoru, no potěš! Ta paní musí chtít, Vy s tím neuděláte ale vůbec nic, jen se budete naprosto nesmyslně trápit pohledem do jejich jedovatého rodinného hnízda....a všichni máme volbu, málokdo ale odvahu na změnu

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip