Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Jak přestat jen snít, ale začít svůj sen žít 5 tipů pro cestovatele-teoretiky

Jak přestat jen snít, ale začít svůj sen žít 5 tipů pro cestovatele-teoretiky

25.6.2018 - redakce Babinet.cz

Jak to zařídit, aby vaše cestovatelské touhy nezůstaly pouze ve fázi snů? Existuje celá řada pomocníků, které vám pomohou dojít k vytyčenému cíli. Jedním z nich je DOLLER. Diář, který rozhodně neslouží jen k tomu, abyste nezapomněli na návštěvu zubaře, i když všechny podobné operativní činnosti se do něj samozřejmě vejdou. Jeho hlavní síla je totiž v tom, že díky své struktuře vám pomůže ujasnit si vaše dlouhodobé cíle a najít cestu, jak k nim dojdete. Je to partner a průvodce k dosažení téměř jakéhokoliv snu.

Cestování se dnes stává v podstatě nutností – volný pohyb bezmála po celém světě, odbourávání jazykových bariér a snižování nákladů na poznávání nových zemí dělají z případných námitek pouze výmluvy. Mezi ty nejklasičtější patří evergreeny typu nemám čas, nemám peníze, nemám s kým jet. V tomto článku se podíváme na to, co se dá udělat pro to, abyste začali cestovat doopravdy a nejen v hlavě.

Plánujte…

Sepište si vše, co potřebujete udělat, aby se vaše cesta stala skutečností. Anebo ještě lépe, nakreslete si mind mapu, která dodá chaosu v hlavě řád. Co všechno potřebujete k tomu, abyste cestu zdárně zrealizovali? Četné vědecké studie ukazují, že spojení mozek-ruka-oko, tedy manuální rozkreslení problému Vám pomůže se v celé situaci lépe zorientovat a snáze tak dojít k řešení.

Když máte hotovou mind mapu a pojmenované všechny potenciální brzdy vašeho rozletu, zaměřte se na vytvoření časového plánu. Zůstaňte realisté, cestu zbytečně neoddalujte, ale ani se nesnažte vměstnat do jednoho týdne zařizování toho, kdo vám pohlídá psa, kdo postará se o domácí džungli a na které kolegy budete delegovat své pracovní povinnosti.

Podle destinace a doby, kdy chcete cestovat si stanovte budget. Důkladný sken stavu vašeho konta a vašich pravidelných plateb vám toto rozhodování výrazně ulehčí.

Rozfázujte si celou cestu na menší kroky, dejte jim priority a ukotvěte je v čase – DOLLER nabízí možnost kontroly, jak si s plněním stanovených cílu vedete v rámci týdnů a měsíců.

Když už máte jasnou lokaci, sepište si, co chcete navštívit, ideálně i kdy, protože přehledným rozdělením vaší cesty do jednotlivých dnů vám odpadnou zmatečné dopravní přesuny či ranní hádky s přáteli o tom, kam se to tedy dnes vydáte. Pokud plánujete víkend ve velkoměstě, můžete využít karty kombinující výhodné nabídky v kultuře a dopravě. Zjistěte si, kde se vyplatí kupovat vstupné online předem, abyste se vyhnuli dlouhým frontám. Informujte se u zcestovalých návštěvníků daného místa, kteří se nespokojí jen s těmi turisticky nejvděčnějšími místy. Všechny tyhle informace mějte spolehlivě na jednom místě. Stránky DOLLERU poskytují dostatečný prostor všem vašim nápadům, poznámkám, kresbám a mapkám.

…ale zároveň zůstaňte flexibilní

Pokud zrovna letíte a máte možnost libovolně vybírat dny vašeho odletu či příletu, nelpěte na letenkách s nedělním či pátečním datem, protože ty vás vyjdou o dost dráž, než když poletíte v úterý či ve středu, což jsou naopak vždy nejlevnější dny. Podobně na tom jsou i místa odletu, z Vídně a Berlína můžete mnohdy letět výrazně levněji než z Prahy a zároveň mají obě tyto města dobré vlakové či autobusové spojení s Prahou, takže dostat se tam je snadné a levné. Navíc máte příležitost si naprosto nevinně přidat další destinaci do svého itineráře – dvě mouchy, jedna rada.

Nechte hlídat letenky robota

Nabídky letenek a jejich cena se v průběhu jednoho dne promění až 3x. Šetřete čas a přenechte kontrolu nabídek na technice – existuje celá řada aplikací, které vám ohlídají termíny a dokáží nabídnout i podobná data, a ještě vás upozorní, zda se v budoucnu bude letenka spíše zdražovat či zda je stále prostor pro nějaký dobrý deal. Od věci není také zaregistrovat se k odběru newsletterů s výhodnými nabídkami jednotlivých společností či sledovat akce na sociálních sítích. Nespoléhejte jen na vyhledávače, ale vždy si cenu výhodného letu zkontrolujte přímo u dané letecké společnosti na webových stránkách. Může totiž být výrazně výhodnější či s lepšími doplňkovými službami v ceně. Magazín Forbes a asociace Airlines Reporting Corporation se shodují, že optimální je kupovat letenky 7 - 14 týdnů před plánovaným odletem.

Výhodná lokace dočasné postele

Udělejte si rešerši možností ubytování v dané zemi a ujasněte si, zda chcete využít pohodlí hotelu, domácí atmosféru penzionu, vrátit se do mladých let pomocí hostelu nebo zda se chcete více aklimatizovat v dané zemi a využijete možnosti sdíleného bydlení s domorodci. Vybírejte dočasné bydlení podle plánu míst, které chcete navštívit a nenechte se chytit jen na nízkou cenu. Například v evropských metropolích můžete zaplatit za jízdné tolik, kolik jste ušetřili na ubytování mimo centrum. Pokud nejste dobrodruh spoléhající se na spontánní rozhodnutí, dopředu si bydlení zarezervujte, vyhnete se pak stresům, že nebudete mít kde složit hlavu nebo se zvednou ceny.

Nestyďte se a navazujte kontakty

Cestovatele od turistů odlišuje především snaha danou zemi opravdu poznat. Základním pravidlem je ptát se, ptát se a ptát se. Na všechno. Všude. Pořád. Kdo jiný vám poradí lépe, než místní lidé? A pokud neznáte dokonale místní jazyk, nestyďte se mluvit i s chybami, nebo špatným přízvukem. Lidé u turistů vždy ocení alespoň snahu a rádi doporučí a pomohou. Navíc čím víc kontaktů v cizině nasbíráte, a čím víc vazeb si tam vytvoříte, tím více zvyšujete pravděpodobnost, že se do daného místa ještě někdy vrátíte, tentokrát už ale navštívit nové přátele.

DOLLER – pomocník při denním plánování i cestě za sny

DOLLER je díky svým originálním funkcím ideálním pomocníkem v seberozvoji a sebemotivaci. Pomůže udržet vaše plány a nápady na jednom místě a využívat čas efektivněji. Diář není určen pouze k malování zářivé budoucnosti, ale lze si v něm i pohodlně plánovat schůzky a denní povinnosti. Navíc nemá předvyplněná data, a je tak jen na vás, kdy přesně se rozhodnete vydat na cestu za svými sny. Je vyroben z ekologicky šetrného papíru a je k dispozici v černé a růžové barvě.

DOLLER lze zakoupit online na e-shopu www.doller.cz. Cena 399 Kč.

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip