Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak na dokonalý trávník jako z anglického parku?

Jak na dokonalý trávník jako z anglického parku?

23.4.2018 - redakce Babinet.cz

Jaro je konečně tady a s ním i čas dát po dlouhé zimě do pořádku celou zahradu a vrátit krásný vzhled trávníku. Tráva je zatím ještě zahnědlá a krátká, ale s přibývajícími slunečními paprsky více roste a žádá si správnou péči a ošetření. Abychom se celé jaro a léto mohli těšit ze svěžích a heboučkých trávníků, musíme taky přiložit ruku k dílu.

Bez pravidelného sekání se krásného trávníku nedočkáte

Probuzení po zimě

Hned, jak opadnou poslední zbytky sněhu a dokud je půda ještě vlhká, ne však promáčená, je ideální čas na jarní očistu a prokypření trávníku. K tomu skvěle poslouží vertikutátor, který z trávy odstraní plsť, mech a nečistoty.

Pokud v trávníku po zimě zůstala holá místa, vyplňte je novým travním osivem. To rovnoměrně aplikujte na lysinky. Růst čerstvé trávy můžete podpořit vhodným hnojivem.

Po důkladném pročištění a případném obnovení přichází na řadu hnojení a závlaha. Pohnojit trávník stačí 3x do roka. Vybírejte kvalitní hnojivo s dlouhodobým účinkem. Vždy dbejte na to, aby půda pod trávníkem byla neustále mírně vlhká, ale ne rozmáčená. S vyschlou půdou zasychají i kořínky, v příliš vlhké půdě tráva může začít uhnívat. Kropte tedy dle potřeby a dejte si záležet na rovnoměrnosti.

Sekání, stříhání a vytrhávání

Abychom trávník udrželi ve formě i po zbytek sezóny, musíme dbát i na jeho mechanickou úpravu. V první řadě je potřeba zbavit se úhlavního nepřítele - plevele. K tomu nám dobře poslouží selektivní postřiky, které nepoškodí trávu a samozřejmě manuální vytrhávání nežádoucích rostlinek.

Krásný a pěstěný vzhled trávníku však zajistí jedině pravidelné sečení vhodnou sekačkou. Při jejím výběru si dejte obzvlášť záležet. Nehleďte jen na cenu stroje, ale především na velikost zatravněné plochy a terénu zahrady. Na velkých trávnících a zahradách vytížíte bubnové sekačky s obrovským sekacím výkonem. Pokud nemáte jak využít travní odpad, oceníte mulčovač, který trávu rovnou rozmělní. A pokud je zahrada plná stromů a překážek, bez strunové sekačky se neobejdete.

Pokud je vašim vzorem profesionální fotbalové hřiště nebo pravý anglický trávník, zaručenou volbou jsou vřetenové sekačky. Díky ostrému řezu rovnoměrně odstraní zaschlé konce, trávník poté rychle regeneruje a houstne.

Rozdíl při výběru sekaček tvoří i typ pohonu. Nejoblíbenější variantou jsou aku sekačky, které stačí jednou za čas dobít. Dobře známé  elektrické sekačky jsou spíše pro menší plochy, vždy musí být v dosahu zásuvka. Pro velké zahrady jsou jako stvořené sekačky benzínové. Ty zvládnou i divočejší porost a vyšší trávu. Populární novinkou jsou automatické sekačky – malí roboti podobní automatickým vysavačům se zvládnou postarat o celou zahradu sami.

 Automatická sekačka

S prvním jarním sečením počkejte až budou stébla dost silná a dlouhá, konec dubna bývá ideální doba. Sekejte vždy maximálně horní třetinu porostu. Větší zástřih už by trávě mohl uškodit. Pokud vám trávník přerostl, sekejte plochu třeba dvakrát, než dosáhnete ideální délky.

K dokonalosti chybí jen zastřihnutí vzpurných stébel. S vhodnými nůžkami dosáhnete opravdového anglického trávníku, který přímo vybízí k letnímu lenošení. Pokud se vám však do tak detailní práce nechce a nějaké to delší stéblo snesete, vůbec nic se neděje. Zastřihování trávníku je přece jen práce pro fajnšmekry.

 

gardentech.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz