Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  First minute nebo last minute? Jaká doba je pro koupi vaší dovolené ta pravá?

First minute nebo last minute? Jaká doba je pro koupi vaší dovolené ta pravá?

19.9.2017 - redakce Babinet.cz

Zájezd si lze pořídit levně díky nejrůznějším akčním nabídkám cestovních kanceláří. Pokud tak chcete na dovolené ušetřit, je zapotřebí ji vybírat buď s velkým předstihem, nebo naopak na poslední chvíli. Co je ale výhodnější? First minute, nebo last minute?

Na ceně dovolené se významně podílí doba, kdy si ji pořizujete. Ušetřit nemalou část peněz můžete tehdy, když si zájezd pořídíte více jak půl roku dopředu, stejně tak se ale slevy dočkáte i tehdy, když si pro dovolenou do cestovní kanceláře zajdete pár dní před odletem. S jakými plusy a mínusy je u first minute a last minute dovolené nutné počítat?

S first minute zájezdem musíte dobře plánovat

Velkou výhodou first minute zájezdu je, že máte z čeho vybírat. Nabídka dovolených v tuto dobu ještě není omezená. Je tedy jen na vás, kam chcete vyrazit a co chcete poznat. Čím dříve si dovolenou vyberete, tím větší slevu z ceny zájezdu získáte. Navíc některé cestovní kanceláře nabízí i řadu výhod jako například možnost změnit před odletem destinaci, zajistit transfer na letiště, parkování zdarma na letišti a nejrůznější dárky.

Nechcete-li se tak týden před plánovanou dovolenou strachovat, kam pojedete, je pro vás first minute tím pravým řešením. Na druhou stranu ne každý má možnost si dovolenou naplánovat více jak půl roku dopředu. Je nutné také počítat s tím, že v případě změny přijdete o zaplacené zálohy.

Výhody a nevýhody first minute

-          Vybírat můžete z velké nabídky dovolených.

-          Získáte bonusy a dárky zdarma.

-          Ušetříte až 30 % z ceny zájezdu.

-          Dovolenou musíte plánovat velmi dopředu.

-          V případě storna přijdete o zaplacenou zálohu.

U last minute dovolené je nutné se rychle rozhodnout

Last minute dovolená přijde vhod každému, kdo neví, co bude za měsíc, natož za půl roku. Jestliže neradi dopředu plánujete, pak je pro vás koupě dovolené na poslední chvíli skvělou příležitostí. Čím těsněji před odletem zájezd pořídíte, tím větší slevu získáte. Cenově nejvýhodnější jsou dovolené s odletem do 24 hodin.

U last minute zájezdu je nutné počítat s omezeným výběrem. Je-li vaše vysněná dovolená v Řecku, je možné, že na poslední chvíli už ji neseženete. Kromě omezené nabídky není mnoho času na rozmýšlení. Rozhodovat se o koupi musíte velmi rychle. V opačném případě vám výhodný zájezd může kdokoliv vyfouknout. V neposlední řadě je velkou nevýhodou last minute dovolené omezená kapacita. Pokud je vás početná skupinka, pak je velmi pravděpodobné, že za výhodnou cenu v daném termínu bude nabízeno jen pár pokojů, mnohdy dokonce pouze jeden.

Výhody a nevýhody last minute

-          Není nutné dovolenou plánovat s velkým předstihem.

-          Ušetříte až 50 % z ceny zájezdu.

-          Dovolenou vybíráte z omezené nabídky.

-          Při výběru se musíte rozhodovat rychle.

-          Last minute dovolená je v nabídce jen v omezené kapacitě.

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip