Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Tip na výlet: Město Bruntál překvapí svými historickými památkami i zajímavým okolím

Tip na výlet: Město Bruntál překvapí svými historickými památkami i zajímavým okolím

16.4.2024 - redakce Babinet.cz

Město Bruntál, které se nachází v Moravskoslezském kraji, má velmi bohatou historii. První písemná zmínka pochází již z roku 1223, ale město bylo pravděpodobně založeno již kolem roku 1210. Dochovala se zde celá řada zajímavých památek. Místní dominantou je zejména zámek, jenž najdeme v blízkosti centra města. Původně tady stál pozdně gotický hrad, jenž byl rodem Bruntálských z Vrbna v 16. století přestavěn do renesanční podoby. Řád německých rytířů, který se později stal jeho majitelem, pak zámek ve 2. polovině 18. století upravil do barokního stylu.

V zámecké expozici dnes můžeme obdivovat kapli v přízemí a v prvním patře pak původní mobiliář z 19.-20. století i nádherné rokokové nástěnné malby. Za pozornost také stojí obrazová sbírka, jež obsahuje díla italských, holandských i vlámských mistrů. V nejstarší části zámku se pak nachází muzejní expozice. Příjemné chvíle oddechu vám poskytne zámecký park, založený Řádem německých rytířů, kde je mimo jiné možnost vidět i zbytek městských hradeb, jedenáct plastik pískovcových soch nebo starou baštu.

foto / Petr Matura

V těsném sousedství zámku najdeme trojlodní kostel Nanebevzetí Panny Marie, původně ze 13. století, a také bývalý piaristický klášter, založený roku 1731. Na náměstí Míru stojí sloup se sousoším Nejsvětější trojice, postavený na památku moru, jenž město postihl v roce 1714.

Pokud návštěvníky unaví pobyt ve městě, je možné se vydat například na zajímavou procházku na nedaleký Uhlířský vrch, který se tyčí do výše 672 metrů. Na vrchol kopce vede nádherná, asi kilometr dlouhá lipová alej z roku 1766. Alej zdobí křížová cesta z roku 1914. K jejímu obnovení došlo v roce 2001 a dnes zde můžeme obdivovat řezbářská díla bruntálského umělce Františka Nedomlela, zhotovená z různých druhů dřevin, které se vyskytují v oblasti Nízkého Jeseníku.

Po mírném výšlapu, jenž lehce zvládne běžný chodec, se ocitneme na vrcholu Uhlířského vrchu, jemuž vévodí poutní kostel Panny Marie Pomocné, založený Oswaldem z Lichtensteina jako symbol vítězství katolické církve nad protestanty. Místní legenda však vypráví, že ke vzniku barokního poutního kostela došlo díky tomu, že Augustin Oswald Lichtenstein, místodržící Řádu německých rytířů, se zde během lovu ztratil. Již v kritickém stavu jej našel místní uhlíř a zachránil mu život. Z vděčnosti prý šlechtic založil dřevěnou kapli, do níž nechal umístit kopii slavného obrazu Pasovské Madony s Ježíškem, jejíž originál namaloval Lucas Cranach starší. V roce 1724 v těchto místech dokonce vzniká poustevna a procesí poutníků sem pravidelně, jen s občasnými přerušeními, proudila až do roku 1970. Od kostela, jenž působí skutečně velice tajemným, mystickým dojmem, je impozantní výhled do okolí, a to až k Hrubému Jeseníku.

Samotný Uhlířský vrch je jednou z nejmladších vyhaslých sopek na našem území, jež vyhasla asi před 1,7 milionu let. V 19. století se na úbočí Uhlířského vrchu těžily sopečné tufy, které se využívaly pro stavební účely. V roce 1961 byl Uhlířský vrch vyhlášen přírodní památkou.

 

napsal Petr Matura

zdroje: mapy.cz, cs.wikipedia.org, slezskaharta.cz, stabruntalsko.cz, mubr.cz. 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz