Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Tip na výlet: Vydejte se na nově otevřený zámek Týnec a cestou poznejte i zajímavé okolí

Tip na výlet: Vydejte se na nově otevřený zámek Týnec a cestou poznejte i zajímavé okolí

22.4.2024 - redakce Babinet.cz

Dnešní tip na výlet nás zavede jihozápadně od Klatov. Naším cílem bude nově a poprvé v historii pro veřejnost otevřený zámek Týnec. Pokud nechceme využít vlastní dopravu, můžeme nastoupit v Klatovech na nádraží do osobního vlaku a přesunout se do zastávky Vrhaveč, která je na znamení, ale vlaky zde jezdí většinou přesně podle jízdního řádu.

Z vlakové zastávky se vydáme asfaltovou cestičkou přes obec Vrhaveč, přejdeme silnici, projdeme kolem statku a vydáme se vzhůru do kopce okolo božích muk. Celou cestu se můžeme orientovat podle turistické značky, takže se nemusíme bát, že zabloudíme.

foto / Petr Matura

Nahoře asfaltová cesta končí a my přejdeme pole, kde je další turistický rozcestník. Na místě zvaném ,,Pod Holinkou“, kde se nachází rozcestník, najdeme informační cedulku, ze které se dozvíme, že na tomto místě rád sedával a psal spisovatel Josef Hais Týnecký, jenž byl autorem celé řady textů, knih a básní. Bohužel zatím je kdysi romantické místo poněkud zanedbané…

Naše kroky teď zamíří již téměř po rovině polní cestou až k silnici a dalšímu rozcestníku. V dálce už vidíme monumentální zámeckou stavbu, ale my se cestou ještě můžeme vydat na dvě další zajímavá místa. Malá zacházka nás zavede kolem loveckého zámečku Loreta, postaveného rodinou Kolowratů počátkem 18. století, kde se dnes nachází hájovna, až k nedaleké loretánské kapli, kterou nechala v roce 1711 postavit Barbora Krakowská z Kolowrat. Kaplička je sice většinou zavřená, ale přesto je zajímavé se sem podívat.

Poté se můžeme vrátit na trasu a vydat se lesní cestičkou k romantické zřícenině kaple svatého Jana Nepomuckého. Čtyřboká kaple byla postavena za Maxmiliána Norberta Krakowského roku 1730. V roce 1783 byla bohužel kaple zrušena a v průběhu času propadla zkáze. Před 2. světovou válkou pak byla turisty využívána jako rozhledna.

Po odpočinku na místě, které nám jistě dodá energii, se můžeme vydat kolem soustavy rybníků do obce Týnec se skutečně hlubokou historii. Již v 9. století zde bylo slovanské sídliště a od roku 1227 byl Týnec ve vlastnictví kláštera benediktinek svatého Jiří v Praze. Velkého významu panství nabylo za Viléma Albrechta Krakowského z Kolowrat, který po roce 1624 dokázal malé panství rozšířit. Mimo jiné nechal i zdejší kostel Nanebevzetí Panny Marie přestavět do barokního slohu a také přistavěl věž, do které pořídil tři zvony. Zajímavostí je, že od 60. let 17. století se z Týnce stalo mariánské poutní místo. Údajně zde došlo k celé řadě zázračným uzdravení…

Týnec následně zdědil druhorozený syn, císařský komoří, hrabě Maxmilián Norbert, který zde na přelomu 17. a 18. století nechal na zelené pláni postavit monumentální reprezentační zámek.

Barokní zámek navrhoval architekt Giovanni Battista Alliprandi. Tato stavba, jež má rozměry srovnatelné s vídeňskými budovami, však rodinu zadlužila na několik generací.

Ve 20. a 30. létech 20.století zámek odkoupil stavitel Dr. Ing. Jaroslav Polívka. Tehdy byli na zámek zváni mnozí umělci, například Alfons Mucha, Karel Hašler nebo Josef Váchal a další. Během socialismu na zámku sídlila armáda a po roce 1989 zámek většinou chátral. Až roku 1999 zakoupil již zchátralou stavbu sběratel umění Jan Pelánek. Trvalo dlouhých 25 let, než se zámek podařilo zpřístupnit veřejnosti.

Dnes si můžeme prohlédnout monumentální prostory, kde jsou umístěna zajímavá umělecká díla, dále tkané i vázané koberce - nebo též stropní výmalbu moderních umělců. Zámek se rovněž chystá pořádat různé kulturní akce. Díky velkému zájmu o prohlídku si ji doporučujeme zarezervovat předem.

 

napsal Petr Matura

zdroje: mapy.cz, zamektynec.cz, hrady.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz