Babinet.cz  /  Tajemno  /  Zámek Loučeň: Utajené podzemní chodby, strašidelné legendy, spiritismus i magické labyrinty

Zámek Loučeň: Utajené podzemní chodby, strašidelné legendy, spiritismus i magické labyrinty

16.6.2024 - redakce Babinet.cz

Jen hodinu od Prahy se nachází půvabný barokní zámek Loučeň, který je obklopen rozlehlým anglickým parkem. Tento barokní skvost byl postaven na místě tvrze, o níž první zmínka pochází již z roku 1223. Jedním z významných majitelů byl Václav Berka z Dubé starší, jemuž byla tvrz odebrána po událostech na Bílé hoře. Tvrz následně získávají Valdštejnové, kteří ji v letech 1704-1713 přestavují na barokní zámek. Dalším významným majitelem je rod Thurn-Taxisů. Právě za držení Karla Anselma došlo k budování anglického parku.

Po druhé světové válce, kdy na zámku byli nacisté, ho v roce 1945 vyrabovala sovětská armáda. Od těch dob se zámku nedařilo. Ke změně došlo až v roce 2000, kdy zámek získala rodina Šrámkových, která ho již zrekonstruovaný v roce 2007 otevřela pro veřejnost.

foto / Petr Matura

Podle legend se pod zámkem mají nacházet zatím nenalezené chodby, které údajně vedou do několika míst v okolí. Jejich existenci nelze zcela popřít. Zámek má prý také svá temná tajemství. Snad nejznámější je děsivá pověst o smrti zdejšího správce Ruprechta Halamy, který zde žil za působení hraběte Adama z Valdštejna. Ruprecht byl údajně zlý a lakomý člověk, jenž byl mezi poddanými velmi nenáviděný. Není proto divu, že jeho konec byl tragický. Legenda totiž vypráví, že si pro zlého správce přišel pekelný pes. Jeho oči prý ve tmě zářily jako dvě zlaté mince a lakomec proto po nich chtěl ve tmě sáhnout. To však neměl dělat, protože pekelný pes ho zardousil. K celé události mělo dojít v zámecké chodbě a podle dobových záznamů bylo místo, kde správce zemřel, celé ohořelé...

Může se snad základ této legendy zakládat na pravdě a byl pouze zveličen? Dnes asi již tuto záhadu nevyřešíme, ale to nic nemění na tom, že neklidný duch zlého správce zde může dodnes bloudit. V zámku se možná navíc až do dnešních dnů zjevují i někteří majitelé panství. Bdí snad ještě stále nad svým bývalým majetkem?

To by nás ani nemohlo překvapit, jelikož například kněžna Marie Thurn-Taxis prý měla velkou zálibu ve spiritismu a v zámeckém ,,čínském salonku“ pořádala seance se svým synem Alexandrem, který zároveň sloužil jako médium. A je známo, že tato činnost velmi často nechává otevřený portál do světa duchů, avšak zdaleka ne vždy v negativním smyslu. Celý zámek naopak působí velice pozitivně a citliví jedinci jistě ocení i jeho další ,,tajemství“, kterým jsou dnes již legendární místní labyrinty. Snad nejsilnějším energeticky nabitým labyrintem je kamenný labyrint, který má navazovat na dávné labyrinty z dob Keltů.

Vnímaví jedinci velmi intenzivně cítí jeho silnou pozitivní energii. Tento labyrint však není v zámeckém parku jediný, najdeme zde například rovněž pískovcový nebo dlážděný labyrint či buxusové nebo tisové bludiště. Nejnovějším labyrintem je pak labyrint pojmenovaný na počest krále Karla IV., který zde vznikl při příležitosti 700 let od narození Karla IV. Tento unikátní labyrint má velikost, tvar i symboliku inspirovanou labyrintem katedrály v Chartres. Stezka kruhového labyrintu je nejenom geometrickým symbolem a připomínkou historie, ale především i geo-energetickou spirálou nabitou pozitivní energií. Labyrint je kruhový, s jedenácti řadami a kruhovým centrálním prvkem uprostřed. Soudobý charakter a přitažlivost pro návštěvníky dodává dvanáctému labyrintu použití barevných prvků na jeho povrchu, ozvučení prostoru nad ním a možnost večerního nasvícení. Všechny labyrinty a bludiště v zámeckém parku nabízejí zábavu, ale také dobití energie a odpočinek. I přes hojnou návštěvnost zámku však zde určitě vždy najdete i odlehlá a klidná místa, kde se člověk může kochat také krásnou, kultivovanou přírodou.

V parku východně pod zámkem lze rovněž navštívit studánku. Na tomto místě kdysi vyvěral pramen, jehož hojně využívali místní obyvatelé. Později bylo prameniště opatřeno zděnou studánkou. V pískové rakovně byli chováni raci pro zámeckou kuchyni. Vlivem geologických a klimatických procesů sice v poslední době došlo k oslabení vydatnosti pramene, ale i tak se jedná o velice zajímavé místo. A pokud si energii pohádkového zámku i jeho okolí chcete skutečně důkladně užít, můžete se zde ubytovat. Zámek pro ubytované hosty nově nabízí taktéž malý biotop, kde lze relaxovat a také nabrat novou energii.

napsal Petr Matura

Zdroje: zamekloucen.cz, enigmaplus.cz, mapy.cz, cs.wikipedia.org

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz