Obec Jevany, německy Jewan, kterou najdeme v okrese Praha – východ, leží na okraji národní přírodní rezervace Voděradské bučiny na Jevanském potoce, který se ve Stříbrné Skalici vlévá do řeky Sázavy.
Tato proslulá lokalita nedaleko Prahy se těší velice kontroverzní pověsti. Prý je tu zejména pro movitější vrstvy ráj na zemi, ale také až příliš nebezpečno... Hovoří se dokonce o nadpřirozených jevech. Vypočítat všechny celebrity spjaté s tímto místem by snad vydalo na samostatný článek. Jisté je, že však není málo ani těch, kterým se právě v této oblasti stávaly věci nepříjemné až tragické…
fotografie: P/ixabay
Již za I. republiky se Jevany těšily pověsti sídla pro „lepší“ společnost; vedou se dohady o tom, kdo za touto pověstí stojí. Je možné, že to byl architekt Josef Fanta, autor současné budovy pražského hlavního nádraží, který v Jevanech provozoval hostinec. Dost možná ale také stála za přílivem známých osobností autorka díla „Její pastorkyňa“, spisovatelka Gabriela Preissová. Architekt Fanta jí totiž v Jevanech postavil vilu a ona následně lákala do vsi za Prahou své kolegy. A tak tu honosné budovy rostly jedna za druhou.
Jak již bylo naznačeno, pobyt zde však mnohým příliš štěstí skutečně nepřinesl. Mnoho známých lidí v průběhu bydlení v Jevanech vážně onemocnělo a rovněž i zemřelo. Vážná nemoc tady zřejmě zastihla například i významného psychologa, profesora Vladimíra Vondráčka. Tvrdí se, že i za jeho úmrtím byla rakovina. Profesor se prý často zmiňoval o výskytu místních negativních energií, které se údajně měly nacházet zejména v jeho domě. Tyto negativní energie mohly samozřejmě souviset i s profesorovým onemocněním.
Hudební skladatel a bývalý člen kdysi známé skupiny „Mefisto“ Karel Svoboda si zde jistě také užil své. Jeho tragédie začala po dokončení velké rekonstrukce vily- nejprve mu zemřela manželka Hana, poté Karlova matka a tchyně. Karlovi zemřela i malá dcera Klárka z druhého manželství a tragédie vyvrcholila 28. ledna 2007, kdy byl Karel nalezen ve svém sídle mrtev; podle oficiální policejní zprávy se sám zabil…
Patálie v Jevanech provázely i další celebritu, a to konkrétně Karla Gotta. Ten dvakrát koupil stejný dům, poprvé pro své rodiče, poté dům dvakrát změnil majitele a znovu se stal majetkem Zlatého slavíka. V roce 2005 stavbu odkoupil podnikatel Jan Moťovský a udělal z ní známý Gottland - muzeum našeho nejúspěšnějšího zpěváka. To se bohužel nedalo říci o expozici, navíc prokletí místa se podepsalo i na jeho tvůrci - tři roky po založení muzea zmizel tehdejší šéf Miss ČR Moťovský ve Francii a 4. srpna téhož roku byl prohlášen za mrtvého. A nikdy se nenašel…
A větší či menší trable tu potkávaly a doposud potkávají nejen další známé tváře, ale i běžné místní obyvatele, kterých zde nežije ani celá tisícovka. Jeden z místních vypráví: „Bydlíme v Jevanech ve staré dřevěné vile a matka zde viděla ducha skutečně mnohokrát. Vždy byla sama a vždy se jednalo o nějakého dlouhovlasého pána, který rychle zmizel. A jednou dokonce z knihovny samy od sebe vylétaly knihy. A mé babičce se několikrát zdálo, jako kdyby ji někdo v noci dusil.“
Zajímavá je rovněž i zkušenost jednoho z realitních makléřů: „Jednou v zimě jsme prodávali velkou starou vilu na konci Jevan, těsně u lesa. Od začátku jsem tam nerad dělal prohlídky. Jednou, když jsem vystoupil z auta, viděl jsem u vily na schodech postavu ženy v dlouhých černých šatech. Celou vilu jsem prohledal, ale nikde nikdo nebyl. A nebyly ani žádné stopy ve sněhu.“
Co může být příčinou jevanských paranormálních jevů? Snad doposud nešťastné duše těžce zkoušených lidí, žijících v přilehlé obci Aldašín, nacházející se kdysi v těsné blízkosti Jevan? Vznik této vesničky se datuje do druhé poloviny 14. století, ale dlouho se na výsluní skutečně nehřála - nejprve prošla útrapami husitských bouří, aby ji následně zcela zpustošila vojska za třicetileté války. Zbyl z ní jen kostel. Šušká se, že část Jevan stojí právě na místě aldašínského hřbitova a odtud prý údajně pocházejí všechny nevysvětlitelné místní jevy, podivné, neexistující postavy, záhadná světélka a zvuky, jako je například strašidelné vytí, ačkoliv v okolí nejsou žádní vlci nebo vzteklí psi...
napsal Petr Matura
Vaše názory
zajímavé...
Opravdu zajímavé. Gabriela Preissová, podle vás matka Viktora Preisse se narodila v roce 1862, zemřela 1946 v 84 letech. Takže syn Viktor se ji narodil rok po smrti v roce 1947...
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.