Babinet.cz  /  Tajemno  /  Děsivými záhadami a pověstmi opředený Branišovský les. Co je skutečnost a co pouhá legenda?

Děsivými záhadami a pověstmi opředený Branišovský les. Co je skutečnost a co pouhá legenda?

19.2.2021 - redakce Babinet.cz

Branišovský les zvaný také Bor, ležící u Českých Budějovic, se stal v posledních letech doslova záhadologickým fenoménem. Jak vlastně tento les přišel ke své strašidelné pověsti? Dnes je již poměrně složité vyznat se v tom, co je a co není pravda.

Snad nejstarší je pověst, která vypráví, že za středověku zde stávala malá vesnice obklopená močály, kde se mělo mnoho lidí utopit. Právě jejich duše mají bloudit po tomto lese a občas děsit jeho návštěvníky.

fotografie: archiv autora

Novodobější legenda pochází z dob minulého režimu, kdy se v lese nacházel vojenský prostor s muničním skladem a střelnicí. V té době mělo dojít k neštěstí, které údajně nikdy nebylo vysvětleno. Incident se měl stát v noci, kdy objekt ve dvojicích střežila čtveřice vojáků a při střídání stráží zřejmě jednoho z nich cosi vyděsilo natolik, že začal střílet - a došlo k přestřelce, při níž měli tři muži zemřít na místě a čtvrtý při převozu do nemocnice. Zraněný muž údajně ještě před smrtí stihl vyprávět svůj hrůzný zážitek, ale nikdo mu neuvěřil. Existují prý vzpomínky vojáků základní služby, kteří tvrdí, že v roce 1973 měli školení na téma přepadení a zabití hlídky u muničního skladu. Svědkové však nejsou k nalezení.

Podle badatele Otomara Dvořáka se však v záznamech pražského vojenského archivu z let 1969 - 1985 o údajném incidentu nic nenašlo... Jedná se tedy jen o pouhý mýtus, nebo se záznamy nehodily, a proto byly odstraněny? O tom můžeme jen spekulovat. Z té doby však existuje ještě i vyprávění o UFO.

fotografie: archiv autora

U zdejší vojenské posádky údajně sloužil muž, který vyprávěl další záhadný příběh. Jedné noci prý byl vyhlášen mimořádný poplach, neboť se do lesa zřítil neznámý létající předmět. Celá lokalita byla uzavřena a po dobu jednoho roku do ní nikdo neměl přístup, a to ani vojáci, ačkoli zde předtím armáda prováděla pravidelné zkušební střelby. Pozůstatkem po této události zde zůstávají ožehlé stromy, pravděpodobně vystavené velmi vysoké teplotě, protože jsou místy spálené na uhel, třebaže okolní porost nebyl požárem zasažen.

Jedna místní pověst je pak spojena s tzv. stromem oběšenců. Roku 1927 se v novém branišovském hotelu Praha ubytoval mladý (milenecký či manželský) pár. Muž se ženou se vydali do Boru na procházku, ze které se však nevrátili. Později místní lidé našli dvojici oběšenou na stromě v lese. Na tom by ještě nebylo nic záhadného nebo tajemného, kdyby se však na stejném stromě neoběsila o něco později i další žena. To nedalo spát jednomu místnímu obyvateli, a tak se vydal do lesa a uřízl ze stromu větev. Tu pak doma hodil do kamen. Zanedlouho si však dotyčný muž poranil ruku tak, že s ní už do konce života nemohl hýbat. Že by ho snad postihla nějaká kletba? Je pravdou, že když jsme údajný strom oběšenců konečně našli, nepůsobil na nás vůbec příjemně, ale mohlo si s námi také zahrávat naše podvědomí...

Při vyprávění o Branišovském lese nelze vynechat tzv. Černý sloup, který se nachází na křižovatce tří cest v části zvané Vlčí jáma. V jeho blízkosti dochází k mnoha paranormálním událostem. Zajímavé je, že sloup se několikrát kdosi pokusil odstranit, jako kdyby komusi překážel. Naštěstí byl obnoven, díky péči místních zájemců o záhady. Právě tady se má nejčastěji zjevovat postava vysokého muže v černém, jehož nohy se nedotýkají země. Zjevení má prý pouze náznak očí a úst a dokáže se velmi rychle pohybovat. Lidé mu přezdívají ,,Černý rytíř“ nebo také „Pán lesa“, což je asi přesnější, neboť podle badatelů v oblasti paranormálních jevů se může jednat o tzv. Strážce brány.

V lese prý občas dochází i k časové anomálii. Zaznamenáno je vyprávění, že roku 1960 se  jeden místní obyvatel vracel na kole domů z Českých Budějovic, odkud vyrazil v 18 hodin večer. Při cestě přes Bor se mu zdálo, jako kdyby se celý les vlnil. Po sesednutí z kola si všiml, že se hýbe cesta a dokonce i štěrk na ní. Když následně vyjel z lesa a projížděl Branišovem, tak byl překvapený, že se v žádném okně nesvítí, přestože nemělo být ani 19 hodin. Poté, co dorazil domů, zjistil, že jsou 3 hodiny ráno. Cesta mu tentokrát trvala 9 hodin, přičemž obvykle trvá necelou hodinu.

O Branišovském lese se vypráví mnoho dalších zajímavých historek, ale dnes je těžké oddělit ty pravdivé od výmyslů. Pokud les navštívíme během hezkého dne, je plný sportovců a lidí, takže nebudí nijak děsivý dojem. Stejně jako všude jinde na záhadných místech záleží na tom, kdy místo navštívíme, a také samozřejmě i na našem vnitřním nastavení.

 

napsal Petr Matura

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

malickasu
20.2.2021 19:36

zajímavý článek

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz