Zázvor, nepostradatelná ingredience asijské kuchyně je nejen kořením, ale i výtečným pomocníkem při boji s nachlazením, které nyní s nastupujícím podzimem trápí mnoho lidí. Vytváří totiž hřejivý a příjemný pocit a obnovuje vitalitu. Pokud se horký zázvorový čaj vypije na samém začátku rýmy nebo chřipky, kdy se cítíte unaveni, máte zimnici a všechno vás bolí, pak podporuje pocení, snižuje horečku a pomáhá odbourat toxiny a katar.
(fotografie: Freepik)
Vydejte se se zázvorem do boje proti bacilům!
Zázvor také podporuje trávení, povzbuzuje žaludek a střeva a zvyšuje vylučování enzymů. Je to vynikající lék proti nevolnosti, ať už v těhotenství nebo při jízdě v autě. Uklidňuje zažívací potíže, čistí útroby od toxinů, tiší větry, křeče a svírání při průjmu.
Výkumem se zjistilo, že zázvor zabraňuje srážení krve, snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak a má i antioxidační účinky, které zpomalují proces stárnutí. Užívanou částí zázvoru je jeho dužnatý, hlízovitě ztlustlý oddenek. Čerstvý zázvor má vůni připomínající citrón a příjemně pálivé aroma. Mladý zázvor je ve vůni jemný a v chuti mírný, sarší oddenky jsou vláknité, dřevnatí a ostřeji čpí.
Čerstvý zázvor můžete žvýkat, abyste otupili bolest zubů. Pro svou hřejivost se však zázvor nedoporučuje těm, kteří nesnášejí teplo nebo mají gastritidu či žaludeční vředy.
A jak si připravit zázračný čaj zmiňovaný v úvodu článku? Je to jednoduché.
Zázvorový čaj
- 1 l vody
- 1 lžička zázvoru
- kousek skořice
- 3 hřebíčky
- 2 lžíce medu
- šťáva z 1 citronu
Vodu přiveďte k varu, přidejte koření a vařte 5 minut. Vyndejte celé koření, přelijte do konvice, vychlaďte na 60 stupňů, přidejte med a citronovou šťávu. Podle chuti přislaďte.
Výborný proti nachlazení. V případě potřeby můžete připravit silnější, s množstvím zázvoru se zvyšují léčivé účinky.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.