Lilek jedlý čili baklažán pochází podle nespočitatelných dokumentů z východní Indie a dlouhé roky již patří k tradičním zeleninám např. v Řecku. Nicméně se také konzumuje v jiných zemích po celém světě. Předpokládá se, že jméno pochází z perštiny "badindjan", které později přešlo do arabštiny. Do Evropy se lilek dostal ve středověku díky arabským obchodníkům. Nejdříve se pěstoval ve Španělsku, a poté se rozšířil do dalších zemí. V současnosti se pěstuje pro své podlouhlé plody s fialovou slupkou a měkkou dužinou po celém světě.
V mnoha zemích se považuje za jídlo chudých. Velmi populární je hlavně v Číně, Indii a Japonsku. Během staletí byl však dříve ctěn jako exotická ozdoba, protože se věřilo, že jeho jedení provokuje nemoci.
Má kulatý, dlouhý anebo štíhlý tvar. Žíhané druhy jsou většinou kulaté či oválné, s dvoubarevnou slupkou (bílá žíhaná modrofialově nebo zeleně). Dužinu má téměř bílou. Váha dosahuje cca 200 gramů. Kulaté druhy mají formu míče, slupku tmavě modrofialové lesklé barvy a zelenou dužinu. Váha je mezi 250-290 gramy. Podlouhlé druhy jsou dlouhé plody s tmavě modrofialovou lesklou slupkou, dužina je zelená a váha dosahuje 160-180 gramů.
V porovnání s ostatní zeleninou obsahuje střední množství vlákniny, více ve slupce a semenech. Nejvíce hojným minerálem je draslík, dále obsahuje fosfor, vápník, hořčík, železo, zinek, sodík, vitamíny A,C. Pomáhá při zeštíhlovacích dietách, má projímací účinky, usnadňuje zažívání a příznivě ovlivňuje obsah cholesterolu v krvi. Jako strava je skvěle proměnlivý, může se připravovat jako smažený, plněný či dušený. Před používáním ho musíme velmi dobře umýt, aby se odstranily kyselé šťávy, které mu dodávají tmavou barvu. Jedním z řešení je nechat ho namočený ve studené vodě s trochou citrónové šťávy na cca 1/2 - 1 hodinu. Je považován i za afrodisiakum!
Vyzkoušejte recepty z lilku:
Dušená směs s lilkem /pro 2 osoby/
- 2 lilky, 2 lžíce olivového oleje, 1 cibule, 2 stroužky česneku, 2 lžičky drcených a sušených chilli papriček, 4 lžíce rajského protlaku, 2 rajčata, 400 ml zeleninového vývaru, 100 g sekaných bylinek (koriandr, petržel, bazalka) + 1 lžíce sekaného čerstvého koriandru, sůl, pepř, oříšek másla
Na pánvi zahřejte olivový olej s máslem, přidejte nasekaný česnek, rozkrájenou cibuli, chilli a 3 minuty osmahněte. Přidejte lilek nasekaný na kostičky a smažte další 3 minuty, dokud nezhnědne. Pak přidejte rajský protlak a rajčata zbavená semínek a nakrájená na kousky. Promíchejte, přilijte vývar a přiveďte k varu. Ztlumte plamen a vařte asi 5 minut. Přidejte nasekané bylinky, osolte a opepřete. Podávejte na hlubokém talíři posypané čerstvým koriandrem.
Zapékané lilky se sýrem
- 1 lžíce olivového oleje, 1 střední cibule na plátky, 1 střední lilek na tenké plátky, 1 velké rajče na kolečka, 1 stroužek česneku nasekaný na plátečky, 1 hrnek rajčat z plechovky, 1 1/2 lžičky bazalky, 1 1/2 lžičky oregana, 1 lžička soli, 150 g nízkotučného sýra mozarella
Troubu si předehřejeme na 230 stupňů Celsia . Na střední pánvi zahřejeme olivový olej na středním ohni. Osmahneme cibuli dozlatova, ale dáváme pozor, aby se nespálila, po cca 2-3 minuty. Cibuli přelijeme do pekáčku. Osmahneme po dobu jedné minuty česnek, přidáme rajčata z plechovky, bazalku, sůl, oregano a vaříme na mírném ohni cca 10 minut. Jednou částí této směsi posypeme cibulovou vrstvu, pokryjeme ji vrstvou nakrájeného lilku, najemno nakrájeným rajčetem a vrstvou nastrouhaného sýra. Poté dáme znovu vrstvu lilku, rajčete a sýr a končíme připravenou směsí. Nakonec posypeme ještě sýrem mozarellou. Přikryjeme aluminiem a pečeme 25 minut, poté sundáme aluminium a pečeme dalších 10-15 minut nebo až do doby než se sýr roztaví a zezlátne.
Plněné lilky /pro 4 osoby/
- 4 lilky, sůl, mletý pepř, 6 lžic oleje, 30 g cibule, 1 stroužek česneku, 100 g mletého vepřového masa, 100 g šunky, 50 g slaniny, 100 g vařené rýže, 1 lžíce sekané petrželky, 4 lžíce strouhaného čedaru, 0,3 l rajské omáčky, máslo na vymaštění, špetka bazalky
Oprané lilky rozpůlíme podélně a na 3 lžících oleje opečeme v horké troubě 5-7 minut. Z lilků opatrně vydlabeme dužninu. Na pánvi rozehřejeme zbylý olej, přidáme nakrájenou cibuli, utřený česnek, mleté vepřové maso, drobně nakrájenou šunku a slaninu, osolíme, opepříme, přidáme bazalku a krátce opečeme. Dužninu z lilků usekáme, přidáme k mletému masu a podusíme asi 10 minut. Odstavíme z ohně, necháme vychladnout. Potom přimícháme vařenou rýži, sekanou petrželku, 2 lžíce strouhaného sýra a vše spojíme trochou rajské omáčky. Dobře promíchanou směsí naplníme vydlabané lilky a klademe je do máslem vymazané ohnivzdorné misky. Takto upravené lilky podlijeme zbytkem rajské omáčky, posypeme zbylým strouhaným sýrem a zapékáme v horké troubě 20 minut.
Vegetariánský řízek /pro 4 osoby/
- 1 větší lilek, 2 vejce, 100 g ementálu, 50 g másla, sůl, olej
Lilek oloupeme, nakrájíme na tenké plátky, posolíme a necháme asi hodinu změknout. Do rendlíku dáme máslo, nastrouhaný sýr, nahřejeme, přidáme vejce a necháme zhoustnout. Plátky lilku osušíme, polovinu plátků potřeme 1cm silnou vrstvou směsi, druhé plátky přitiskneme a smažíme na rozpáleném oleji po obou stranách.
Lilkové karí /pro 4 osoby/
- 4 lilky, 1 cibule, 1 stroužek česneku, 2 feferonky, 2 lžíce strouhaného kokosu, 1 lžička koření karí, 1/2 lžičky hořčičného semínka, 1 lžíce zkaramelizovaného cukru, 1 lžíce másla, citron, sůl, olej na smažení
Očištěné lilky nakrájíme podélně na čtvrtky a na oleji je osmažíme dohněda. Vyjmeme je a na témže oleji osmažíme nakrájenou cibuli a nasekané feferonky a přidáme utřený česnek a rozvařený kokos. Ochutíme citronovou šťávou, vložíme lilky, osolíme a mírně dusíme. Po chvilce přidáme zkaramelizovaný cukr a případně trochu podlejeme vroucí vodou. Dusíme, až šťáva zhoustne. Hořčičné semínko opražíme na másle a tím polejeme hotové karí. Podáváme s rýží.
Jáhly s lilky /pro 4 osoby/
- Na lilky: 400 g lilků, 300 g rajčat, 1 zelená paprika, 1 velká cibule, 2 stroužky česneku, zázvor, 7 lžic podzemnicového oleje, 1 lžíce citronové šťávy, 1 lžička mleté kurkumy, 1/2 lžičky práškové hořčice, 100 ml sojového mléka, 2 lžíce strouhaného kokosu, sůl, kajenský pepř
- Na jáhly: 1 lžičk oleje, na špičku nože šafránových blizen, 250 g jáhel, 1/2 l zeleninového vývaru, 1 svazek pažitky, 1 lžička másla, sůl
Omyte a osušené lilky zbavímme stopek a podélně rozpůlíme. Půlky nakrájíme na plátky. Rajčata krátce vložíme do vroucí vody, zchladíme a oloupeme, nakrájíme na plátky. Omyté papriky rozpůlíme, odstraníme semena a nakrájíme na nudličky. Oloupanou cibuli a česnek jemně nasekáme. Na velké pánvi vždy po částech rozehřejeme olej a postupně na něm při mírném ohni opečeme lilky z obou stran dozlatova, až jsou poloměkké. Opečené lilky dáme na talíř stranou. Do oleje vložíme cibuli, česnek a papriku a na mírném ohni necháme zpěnit. Přidáme citronovou šťávu, kurkumu a mletou hořčici. Na zpěněnou směs vložíme lilky a rajčata. Osolíme, okořeníme kajenským pepřem, podlijeme sójovým mlékem a přimícháme strouhaný kokos. Necháme přejít varem, přkryjeme a dusíme na slabém ohni, až je vše měkké. Na jáhly rozehřejeme v hrnci olej, na něm zpěníme šafrán, přidáme jáhly a zamícháme. Podlijeme zeleninovým vývarem, přikryjeme a vaříme na mírném ohni zhruba 30 minut doměkka. Omytou a osušenou pažitku jemně nasekáme a přimícháme ji s máslem a solí do jáhel.
(ilustrační fotografie - Pixabay.com)
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.