Vánočka je druh sladkého pečiva z kynutého těsta, který se v Česku a Slovensku těší velké oblibě. Jí se nejen o Vánocích, ale i jako sváteční jídlo o víkendech či jiných významných dnech. Často se vánočka konzumuje v kombinaci s máslem, medem, marmeládou, džemem či povidly, nebo lámaná a namáčená v kávě, meltě, mléce atd.
Vánočka má svým tvarem připomínat malého Ježíška zabaleného v peřince, je proto symbolem nového života a plodnosti.
Vánočka má dlouhou historii a udržela se v oblibě až do dnešní doby. V minulosti byla pojmenována jako „húska“ nebo „calta“ a někde se v Čechách dodnes setkáváme s nejrůznějšími pojmenováními, které se liší v závislosti na místní tradici. Můžeme se tak setkal s pletenicí, pletankou, žemlí, štědrovicí, štědrovečernicí, štrickou, štruclou či ceplíkem.
Předchůdcem dnešní vánočky je tzv. calta - staročeské moučné pečivo, které mělo podobu nepleteného bochníku a na českém území se peklo už ve 14. století. Vzhled calty se s ubíhajícími věky postupně změnil v pečivo pletené z několika pramenů, tedy v dnešní vánočku. První písemné zmínky o ní pocházejí z 16. století.
Potřebujeme :
- 200 ml vlažného mléka
- 125 g Hery máslová příchuť
- 100 g cukru moučka
- 3 žloutky
- 250 g hladké mouky
- 400 g polohrubé mouky
- špetka soli
- kostka čerstvého droždí (42 g)
- hrozinky, mandle, oříšky
- 1 vejce na potření
Mléko zahřejte tak, aby bylo vlažné. Dejte do něj lžíci cukru a rozmíchejte. Do mléka rozdrobte droždí. Za pár minut se na mléku udělají z droždí bublinky – kvásek je připravený k použití.
Ve velké míse smíchejte obě mouky, špetku soli a cukr. Přidejte rozpuštěnou Heru, žloutky a vlažné mléko s droždím. Nakonec přisypejte přísady navíc, podle vaší chuti – nahrubo nasekané ořechy, mandle, hrozinky, kandované ovoce. Co máte doma rádi.
Umíchejte nelepivé těsto. To v míse přikryjte utěrkou a na teplém místě nechejte hodinu a půl kynout.
Celý postup si můžete ulehčit tím, že všechny suroviny dáte do domácí pekárny a zapnete program TĚSTO. Pekárna těsto umíchá, zahřeje a v ideální teplotě nechá vykynout.
Vánočku rozdělíme na několik dílů a upleteme ji. Ideální pro začátečníky je obyčejná vánočka z pěti pramenů. Spodní patro upletete ze tří, jako klasický cop. Zbylé dva prameny jen smotáte a položíte nahoru.
Části vánočky můžete pro jistotu ještě zafixovat párátky. Vánočku pleťte rovnou na plechu vyloženém pečícím papírem. Upletenou vánočku nechejte ještě další hodinu kynout na plechu, přikrytou utěrkou.
Vánočku potřete rozšlehaným vejcem a můžete ještě posypat plátky mandlí.
Pečte v troubě vyhřáté na 230 °C. Při této teplotě pečte vánočku 5 minut. Poté snižte teplotu na 170 – 180 °C. Dopékejte 30 – 40 minut. Máte-li pocit, že se vám shora připaluje, stačí ji přikrýt ke konci pečení alobalem.
Jak poznáte, jestli je vánočka hotová? Použijte osvědčenou metodu testování – vpíchněte do středu vánočky špejli. Ven musí vyjít čistá, neobalená těstem.
Vánočku nechejte úplně vychladnout. Kdybyste ji krájeli teplou, mohla by se srazit.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.